برگزاری کارگاهی آموزشی تحت عنوان آشنایی با جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان در دانشگاه تبریز

۲۰ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۶ کد : ۹۵۷۶ اخبار
تعداد بازدید:۸۷۹

 

کارگاهی آموزشی تحت عنوان آشنایی با جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان  از سوی گروه حمایت از استعدادهای درخشان دانشگاه تبریز و با همکاری بنیاد نخبگان استان آذربایجان شرقی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر حمید احمدی رئیس گروه حمایت از استعدادهای درخشان دانشگاه تبریز با اعلام این خبر هدف از برگزاری این کارگاه را آشنایی دانشجویان دانشگاه تبریز با سیاست ها و مقررات بنیاد ملی نخبگان، تشریح فرآیند اعطای جوایز تحصیلی بنیاد و نهایتاً پاسخ به سؤالات دانشجویان درخصوص این موضوعات  بیان کرد.

به گفته وی این کارگاه آموزشی 26 خردادماه به صورت آزاد و رایگان برگزار و به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه اعطاء خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤالی درخصوص هدف از تأسیس بنیاد ملی نخبگان افزود: بنیاد ملی نخبگان نهادی است که با هدف سیاست گذاری در زمینه توسعه منابع انسانی برگزیده کشور و برنامه ریزی در زمینه نخبه شناسی، نخبه پروری، نخبه گزینی و نخبه گماری فعالیت می کند.

 رئیس گروه حمایت از استعدادهای درخشان دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه رویکرد بنیاد ملی نخبگان، شناسایی اجتماعات نخبگانی از طریق رصد رفتار و فعالیت های نخبگانی آنان در تمامی حوزه ها و همچنین پشتیبانی از فعالیت های آنان با همکاری دستگاه های ذی ربط برای اثرگذاری مناسب آنان در جامعه تخصصی خود است، یادآور شد: بنیاد به دنبال ایجاد مسیری برای تواناسازی مستعدان برتر کشور از یک سو و تسهیل مسیر تأثیرگذاری سرآمدان و نخبگان در اجتماع تخصصی از سوی دیگر است. ضمن این که الگوسازی از بزرگان علم، فرهنگ، فناوری، ادب و هنر برای نسل جوان در زمره سایر فعالیت هایی است که بنیاد سرلوحه امور خود قرار داده است.

 به گفته وی یکی از رسالت های مهم بنیاد، ایجاد فضا و محیطی مناسب برای شناختن نخبگان و بهره مندی از آنان در عرصه های مختلف علمی، صنعتی، فرهنگی و اقتصادی کشور است. لذا تلاش شده است چهارچوبی در کشور شکل گیرد که در آن گفتمان نخبگانی، چگونگی تأثیرگذاری نخبگان و نیز بهره مندی از توان اجتماعات نخبگانی برای تحقق اهداف توسعه در سطوح محلی، ملی و بین المللی محقق شود.

دکتر احمدی درخصوص جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان با هدف حمایت مادی و معنوی از دانشجویان نخبه و هدایت این استعدادهای برتر به سمت اولویت های راهبردی کشور، تسهیلات و جوایز متنوعی را طراحی و ارائه می کند که از آن جمله می توان به اعتبارات آموزشیاری، پژوهشیاری، فن یاری، اعتبار ارتباطات علمی، اعتبار توانمندی آموزشی، کارآفرینی، اعتبار شرکت در مجامع علمی خارجی، اعتبار اعزام به فرصت مطالعاتی، راتبه دانشجویی، اعتبار هسته مسئله محور پژوهشی و فناورانه، تسهیلات نظام وظیفه، بیمه تکمیلی درمان، هدیه ازدواج، ودیعه اجاره مسکن و غیره اشاره کرد.

همین گزارش حاکی است؛ تعداد دانشجویان دانشگاه تبریز که در نیم سال اول سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ مشمول جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان شده اند، مجموعاً ۴۸ نفر بودند که از این تعداد، ۲۳ نفر در رشته های زیرمجموعه گروه عمده تخصصی فنی- مهندسی در حال تحصیل هستند. تعداد نفرات برگزیده در گروه های عمده تخصصی علوم پایه، علوم انسانی و کشاوزی نیز به ترتیب ۱۳ نفر، ۱۱ نفر و یک نفر است. شایان ذکر است که تعداد دانشجویان مشمول این جوایز در نیم سال اول سال تحصیلی 97-1396، مجموعاً 19 نفر بوده است. لذا مشاهده می شود تعداد دانشجویان برگزیده در نیم سال اول سال تحصیلی جاری، با 29 نفر افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از 2/5 برابر شده است.


( ۲ )

نظر شما :