تشریح برنامه های هفته کتاب در دانشگاه تبریز

۲۵ آبان ۱۳۹۹ | ۱۵:۵۷ کد : ۱۲۸۶۵ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۱۲


رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تبریز، برنامه های هفته کتاب در این دانشگاه را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر رسول زوارقی، در این باره با بیان اینکه با توجه به محدودیت های کرونایی امسال، شکل این برنامه تغییر یافته است، گفت: ما با همکاری مدیریت فرهنگی دانشگاه دو مسابقه چالش گونه برگزار می کنیم.

چالش اول

وی در ادامه با اشاره به چالش اول این مسابقه که تحت عنوان «چالش به اشتراک گذاری تجارب کتابخوانی و اطلاع‌جویی در دوره همه‌گیری ویروس منحوس کرونا» است، افزود: در این چالش از اساتید، کارمندان و دانشجویان علاقه مند درخواست می شود تا به یکی از دو سؤال زیر پاسخ دهند: در دوران کرونا با مطالعه چه کتابی، بیشتر بر اضطراب و استرس‌های ناشی از فضای کرونایی غالب شدید و آرامش خود را بازیافتید؟ و برای دسترسی به اطلاعات و اخبار دقیق و مورد اعتماد در خصوص همه‌گیری کرونا از کدام وب‌سایت‌ها، یا کانال‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده و می‌کنید؟

به گفته وی پاسخ های ارائه شده برای این سؤالات که در واقع کتابشناسی و منبع شناسی نفیسی مبتنی تجارب زیستۀ اساتید، دانشجویان، و کارمندان دانشگاه در این خصوص خواهند بود در وب سایت کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و نشر دانشگاه و همچنین مدیریت امور فرهنگی دانشگاه به اشتراک گذاشته خواهند شد.

 

چالش دوم

رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تبریز، چالش دوم این مسابقه را خاص کتابداران عنوان کرد که در بر دارنده یک سوال ( لطفاً ایده‌ها و برنامه‌های خود را برای ارائه خدمات اطلاعات علمی مناسب و اثربخش در دوران همه‌گیری کرونا با استفاده از رویکردهای و ظرفیت‌های نوین ناشی از فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی ارائه نمایید)، تصریح کرد: در واقع با طرح این سوال، در صدد آن هستیم که برنامه های خلاقانه ارائه شده توسط کتابداران را در دوره همه گیری ویروس کرونا را شناسایی کرده و مستندسازی کنیم.

 

ایجاد، گسترش، و سازماندهی مجموعه منابع ترکی و آذربایجان شناسی

وی در بخش دیگر سخنان خود دیگر برنامه پیش بینی شده برای هفته کتاب، را افتتاح دو خدمت جدید در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد این دانشگاه عنوان کرد و یادآور شد: خدمت اول مربوط به ایجاد، گسترش، و سازماندهی مجموعه منابع ترکی و آذربایجان شناسی است. این مجموعه که بیش از 2000 عنوان کتاب ترکی با رسم الخط های مختلف را شامل می شود مجموعه منابع ترکی انتشار یافته در ایران، آذربایجان و ترکیه هستند که با توجه به گسترش دانشجویان از کشورهای آذربایجان، و ترکیه و همچنین پاسخگویی به نیازهای فرهنگی سایر دانشجویان و هم راستا با سیاست های فرهنگی دولت ایجاد و گسترش یافته، و سازماندهی شده اند.

 

افتتاح بخش جدید خدمات اطلاعاتی به نابینایان و کم بینایان

وی افتتاح بخش جدید خدمات اطلاعاتی به نابینایان و کم بینایان را با حضور هیئت رئیسه دانشگاه را یکی دیگر خدمات بیان کرد و افزود: در واقع هدف از این بخش تولید کتاب های گویا برای دانشجویان کم بینا و نابینا با استفاده از ظرفیت دانشجویان داوطلبی که از این نوع محدودیت ها برخوردار نیستند می باشد. در این بستر امکان تبدیل جزوات و کتب درسی دانشجویات کم بینا و نابینا به کتب گویا و همچنین گسترش، اشاعه و اشتراک گذاری سایر کتب گویایی که توسط سایر مراکز اینچنینی ایجاد شده فراهم خواهد شد.

رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تبریز، همچنین با تاکید بر اینکه با توجه به محدودیت های کرونایی تنها خدمتی که در کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و نشر دانشگاه متوقف شده بخش سالن های مطالعه است، اضافه کرد: دیگر بخش ها از جمله مجموعه ها و امانت، پایان نامه ها، نشریات ادواری، و مرجع، بخش سیستم های اطلاعاتی،کمیته اخلاق زیست پزشکی، کمیسیون نشریات، گروه نشر، و .... تماماً فعال هستند و ماهانه سه جلسه کمیته اخلاق زیست پزشکی، کمیسیون نشریات، و شورای انتشارات برگزار شده است و فعالیت های این حوزه ها اصلاً متوقف نشده اند.

 

دسترسی دانشجویان و اساتید به منابع اطلاعاتی مورد نیاز

وی در خصوص دسترسی دانشجویان و اساتید به منابع اطلاعاتی مورد نیاز نیز گفت: دسترسی همه کاربران به 105 پایگاه اطلاعات بین المللی در حوزه ها و کاربردهای مختلف، پایگاه سیولیکا، و مگیران از محل اقامت تمام اساتید، و دانشجویان فراهم است. در این زمینه اطلاع رسانی های لازم و کافی از طریق کانال های اطلاع رسانی و همچنین وب سایت کتابخانه مرکزی ارائه شده است. به عبارت دیگر هیچ ضرورتی به مراجعه فیزیکی کاربران به کتابخانه مرکزی برای دسترسی به منابع اطلاعاتی خود نیست و همگان از محل اقامت خود می توانند از این خدمات استفاده کنند.

به گفته وی هم اکنون صرفاً دسترسی به پایگاه اسکوپوس صرفاً از طریق شبکه دانشگاه فراهم است که آن نیز از مجموعه پایگاه های تحت پوشش مگاپیپر به صورت غیرمستقیم از محل اقامت کاربران در دسترس خواهد بود.

بر پایه همین گزارش؛ برنامه های هفته کتاب سال 1399 (از 24 تا 30 آبان) که در واقع 28 مین دوره هفته کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با شعار دانایی، مانایی است امسال با توجه به محدودیت های دوره کرونایی به شکلی دیگر برگزار می شود.


( ۲ )

نظر شما :