معرفی مدل جدیدی برای ساخت توری های اتمی-اپتیکی در دانشگاه تبریز

۲۷ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۸ کد : ۱۲۰۱۲ اخبار
تعداد بازدید:۶۹۲

 

محققان دانشگاه تبریز مدل جدیدی را برای ساخت توری های اتمی-اپتیکی ارایه و معرفی کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر مصطفی صحرایی استاد گروه فوتونیک و فناوری پلاسمای دانشکده فیزیک دانشگاه تبریز در این ارتباط با بیان اینکه مدل جدیدی برای ساخت توری های اتمی-اپتیکی معرفی شده است که این نوع از توری ها دارای ویژگی کنترل پذیری بالایی هستند، گفت: مدل ارائه شده در این پروژه علاوه بر کنترل پذیری بالا، قابلیت پراش نور لیزری بر پایه خواص غیرخطی سامانه را دارد.

 به گفته وی برای ایجاد این نوع از توری ها که توری القایی الکترومغناطیس نامیده می شوند، از یک نانوساختار چاه کوانتومی و لیزرکنترلی برای ایجاد موج ایستا استفاده شده که نشان داده می شود تونل زنی کوانتومی، سبب افزایش پاسخ غیرخطی و کاهش میزان جذب نور در سامانه معرفی شده می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز اضافه کرد: در همین راستا این ویژگی سبب می شود تا علاوه بر خواص توری اتمی-اپتیک دامنه، ایجاد توری فاز نیز در این مدل امکان پذیر گردد. مدل پیشنهادی می تواند برای ساخت کلیدهای تمام نوری و حسگرهای نوری بر اساس نانوساختارهای نیمه رسانا مفید باشد.

وی در ادامه با اشاره به دیگر طرح تحقیقاتی انجام یافته اینکه در این طرح به بررسی قدرت چرخانندگی مغناطواپتیکی یک تیغه دی-الکتریک آلاییده شده به اتم های چهارترازی پرداخته شده است، گفت: چنین ساختاری  برای ایجاد چرخش صفحه قطبش نور، برای اولین بار به دنیای اپتیک معرفی می شود.

به گفته وی این تیغه  قابلیت چرخش صفحه قطبش نور عبوری و نور بازتابی را به صورت هم زمان دارا است. همدوسی کوانتومی ایجاد شده دراتم های آلاییده شده، در شکل گیری خواص مطلوب نقش کلیدی را دارد. زاویه های چرخش و میزان نور عبوری و نور بازتابی مناسب، این مدل می تواند به عنوان مدل مناسبی برای استفاده به عنوان چرخاننده اپتیکی معرفی گردد.

بر پایه این گزارش این نتایج در قالب طرح تحقیقاتی پساد دکتری با همکاری سرکار خانم دکتر وفافرد در زمینه اپتیک کوانتومی و اپتیک غیر خطی به سرانجام رسیده و طی دو مقاله در مجله Scientific Reports از زیر مجموعه مجلات Nature  در سال 2020 به چاپ رسیده است.

 


( ۲ )

نظر شما :