راه های توسعه همکاری دانشگاهی بین دانشگاه تبریز و دانشگاه قاضی ترکیه بررسی شد

۱۱ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۵ کد : ۸۹۳۵ اخبار
تعداد بازدید:۱۴۳۵

 

رئیس دانشگاه قاضی کشور ترکیه و هیات همراه وی در دیدار با رئیس دانشگاه تبریز؛ راه های توسعه همکاری دانشگاهی بین دو دانشگاه را به میزبانی دانشگاه تبریز مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر میررضا مجیدی رئیس دانشگاه تبریز، در این دیدار ضمن معرفی برخی ظرفیت های این دانشگاه در حوزه های مختلف اظهار داشت: سابقه آموزش عالی در این خطه قدمتی بسیار دیرینه دارد که حدود 800 سال پیش مجتمع دانشگاهی بین المللی تحت عنوان ربع رشیدی وجود داشت که در آن زمان در این مرکز به سه زبان زنده دنیا تدریس می شد و دانشگاه تبریز هم در امتداد این دانشگاه بین المللی و  با این پیشینه درخشان به خواست عمومی مردم در سال ۱۳۲۶ با دو دانشکده ادبیات و پزشکی فعالیت علمی و آموزشی خود را آغاز نموده است.

به گفته وی دانشگاه تبریز در حال حاضر با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی و بیش از 24 هزار  نفر دانشجو، 300 آزمایشگاه و ... یکی از دانشگاه های بین المللی، سطح یک و برتر کشور است.

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه در این دانشگاه اساتید و دانشمندان برجسته بسیار زیادی در حوزه های مختلف مشغول به تحقیق و تدریس هستند، یادآور شد: بر اساس اعلام پایگاه استنادی طلایه داران علم تامسون رویترز، امسال 12 استاد دانشگاه تبریز در جمع یک درصد برتر پژوهشگران قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه دانشگاه تبریز آماده هر گونه توسعه همکاری علمی و آموزشی با دیگر دانشگاه های جهان و به ویژه با کشورهای منطقه است، تصریح کرد: کشور ایران و ترکیه به خاطر داشتن تاریخ و فرهنگ مشترک به راحتی می توانند ارتباطات و همکاری های مشترک در زمینه های مختلف را توسعه دهند و در همین راستا دیپلماسی علمی نیز بهترین گزینه برای توسعه همکاری های مشترک است.

دکتر ابراهیم اوسلان رئیس دانشگاه قاضی کشور ترکیه نیز در این دیدار خواستار توسعه همکاری علمی و آموزشی دو دانشگاه با توجه به ظرفیت های طرفین شد.

وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه قاضی یکی از بهترین و برترین دانشگاه های دولتی کشور ترکیه است که در سال ۱۹۲۶ در شهر آنکارا تأسیس شده است، اضافه کرد: از دانشکده‌های مهم آن می‌توان دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی معماری، علوم تربیت بدنی، دارو سازی٬ اقتصاد٬ حقوق و مهندسی و ... اشاره کرد.

رئیس دانشگاه قاضی در بخش دیگر سخنان خود ضمن آمادگی همکاری مشترک با دانشگاه های منطقه و به ویژه با دانشگاه تبریز افزود: با انعقاد تفاهم‌نامه‌های مشترک در زمینه های تبادل استاد و دانشجو، اجرای طرح تحقیقاتی، برگزاری دوره های مشترک و ... می توان گام های عملیاتی موثری برداشت.

دکتر اصغر عسگری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این دیدار بر ضرورت توسعه همکاری های مشترک در زمینه های مختلف از جمله برنامه حمایتی اراسموس پلاس، طرح مولانا، تبادل استاد و دانشجو، اجرای دوره های مشترک و ... تاکید کرد.

وی در ادامه توسعه همکاری بین المللی را از جمله راهبردهای کلان این دانشگاه برشمرد و افزود: این دانشگاه هم اکنون در عرصه بین المللی بسیار فعال بوده و هم اکنون با 153 دانشگاه کشورهای مختلف جهان از جمله فرانسه، ایتالیا، آلمان، ژاپن، ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان، قبرس، و... قرارداد و تفاهم نامه همکاری امضاء نموده و در اتحادیه های بزرگ بین المللی از جمله اتحادیه دانشگاه های جهان (IAU)، اتحادیه دانشگاه های بین المللی (IUC) و اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز(KUNIB) حضوری فعال دارد.


( ۱ )

نظر شما :