پروژه تحقیقاتی پژوهشگران دانشگاه تبریز تجاری سازی شد

۲۴ تیر ۱۳۹۷ | ۰۹:۰۴ کد : ۷۳۵۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۰۳۳

 


پروژه تحقیقاتی پژوهشگران دانشگاه تبریز  با راه اندازی در نخستین واحد صنعتی تصفیه آب به روش نوین کاویتاسیون پلاسمایی،  تجاری سازی شد.
به گزراش روابط عمومی دانشگاه تبریز،  معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز با اعلام این خبر گفت: پروژه تحقیقاتی  پژوهشگران دانشگاه تبریز تحت عنوان " راه اندازی سیستم حذف فلزات سنگین با ظرفیت 10 لیتر بر ثانیه به روش کاویتاسیون پلاسمایی" در نخستین واحد صنعتی تصفیه آب به روش نوین کاویتاسیون پلاسمایی استان آذربایجان شرقی مورد بهره برداری قرار گرفت.
دکتر اصغر عسگری، با اشاره به نتایج بدست آمده، افزود: این سیستم نشان می دهد که فلزات سنگین موجود در آب را بیش از 90% حذف نموده و به حد استاندارد جهانی می رساند.  همچنین این سیستم بیش از  ۹۹ درصد میکرو ارگانیسم های موجود در آب را حذف نموده و بوی نامطبوع آب را به طور کامل از بین می برد. این سیستم برای حذف فلزات سنگین تنها نیاز به ۵۰۰ وات انرژی به ازای هر مترمکعب آب دارد و به علت عدم استفاده از مواد جاذبی نظیر انواع فیلتر ها، هیج گونه مواد آلوده جانبی تولید نمی کند. همچنین هزینه تمام شده حذف فلزات سنگین با کمک این روش 5 تا 10 برابر کمتر از روش های موجود است.
دکتر عسگری، با تاکید به اینکه زمان کوتاه تصفیه، هزینه بسیار پایین راه اندازی و نگهداری، قابلیت اطمینان بالا، مصرف انرژی بسیار پایین، عدم استفاده از هرگونه مواد شیمیایی و فناوری و کاملا بومی از مزایای فنی و اقتصادی این طرح است، اضافه کرد: فضای بسیار کم برای نصب سیستم، کاهشOD ، BOD و نرمال سازیpH  آب و پساب از دیگر مزایای روش نوین کاویتاسیون پلاسمایی در تصفیه آب و پساب است.
وی با اشاره به اینکه این روش نوین به عنوان یکی از برترین روش های تصفیه آب و پساب نامزد دریافت جایزه جامعه مدیریت سبز اروپا و بنیاد جهانی انرژی شده است، گفت: کسب رتبه دوم جشنواره بین المللی ربع رشیدی در سال 96، انتخاب به عنوان طرح برگزیده پژوهشی - کاربردی وزارت نیرو و طرح برگزیده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 96  و همچنین تقدیر در مجمع اقتصاد فناوری نانو  از شرکت پتروشیمی تبریز برای استفاده از این سیستم از دیگر افتخارات این طرح پژوهشی است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز تصریح کرد: این فناوری قابل استفاده در تصفیه آب و پساب صنایعی نظیر  نفت، گاز و پتروشیمی، معادن، چرمسازی، داروسازی، صنایع شیمیایی و ... است و پیش بینی می گردد تحول بزرگی را در زمینه تصفیه آب و پساب به بار خواهد آورد.
دکتر عسگری،  افزود: پروژه تحقیقاتی "راه اندازی سیستم حذف فلزات سنگین با ظرفیت 10 لیتر بر ثانیه به روش کاویتاسیون پلاسمایی"  توسط دکتر سیروس خرم عضو هیات علمی گروه آموزشی فیزیک پلاسما و دکتر محمدصادق ذاکر حمیدی عضو هیات علمی گروه آموزشی فوتونیک پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز انجام یافته است.
یادآور می شود: نخستین واحد تصفیه آب و پساب به روش نوین کاویتاسیون پلاسمایی به منظور حذف فلزات سنگین از آب آشامیدنی (تصفیه خانه آب شهر نظرکهریزی) با حضور مسئولین استانی، با هزینه 7450 میلیون ریال، مشارکت شرکت آب و فاضلاب استان و دانشگاه تبریز تیرماه سالجاری به بهره برداری رسید.

 


( ۳ )

نظر شما :