با حضور معاون حقوقی رئیس جمهور برگزار شد؛ آیین اختتامیه همایش ملی " قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران" در دانشگاه تبریز

۲۶ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۴ کد : ۶۷۳۵ اخبار
تعداد بازدید:۴۰۵۳
با حضور معاون حقوقی رئیس جمهور برگزار شد؛ آیین اختتامیه همایش ملی " قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران" در دانشگاه تبریز


آیین اختتامیه همایش ملی " قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران" با حضور دکتر لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور در دانشگاه تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، معاون حقوقی رییس جمهور، در این آیین با اشاره به تحولات و تفاوت های بزرگ ایران قبل از مشروطیت و بعد آن گفت: با نگاهی جامع و با در نظر گرفتن همه فراز و نشیب ها و تحولات صورت گرفته، می توان مشاهده نمود که ایران قبل از انقلاب مشروطیت و بعد آن هرگز قابل مقایسه نیست.
دکتر لعیا جنیدی، انقلاب مشروطیت را حرکت بزرگ اجتماعی خواند و افزود: این حرکت اجتماعی بدنبال خود تحولاتی را در عرصه های سیاسی، قانونگذاری، کشورداری و ... برای ایران به ارمغان آورد که قدم هایی رو جلو بودند و نحوه حد گذاشتن برای قدرت سیاسی و قدرت عمومی را مشخص کرد.
دکتر جنیدی، با اشاره به اینکه انقلاب مشروطیت با ظهور خود اندیشه قانون اساسی را مطرح نمود، اضافه کرد: انقلاب مشروطیت ضمن آوردن اندیشه قانون اساسی، در درون آن نیز مواردی همچون ایجاد قوا، تفکیک قوا و تبیین چگونگی رابطه بین قوا و اینکه قدرت باید در مجاری جاری شده و میزان اختیارات هر نهادی بدون دخالت نهادی در نهاد دیگر مشخص شود را تبیین نمود.
وی متذکر شد: در واقع قانون اساسی میثاق ملی و منشور ملی زندگی مردم با هم و زندگی مردم با دولت و نوع تعامل دولت و ملت با هم است و امروز چیزی که چهارچوب و پایه رابطه مردم با قدرت عمومی را مشخص می کند، قانون اساسی است.
معاون حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد: نقاط مشترک زیادی بین انقلاب اسلامی و انقلاب مشروطیت در خصوص شعارها و آرمان ها وجود دارد، برای همین در متن قانون اساسی فعلی نیز مفاد کثیری از مفاهیم و آرمان های همان زمان منعکس شده هر چند تغییراتی نیز بر روی آنها اعمال شده است.
همچنین در این مراسم دکتر سید ناصر سلطانی، حجت الاسلام دکتر محمدجواد ارسطا و دکتر حسین رحمت اللهی از اعضای هیات علمی پردیس فارابی دانشگاه تهران و دکتر فردین مرادخانی عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان به بازخوانی و ارائه دیدگاه های خود در خصوص زوایای مختلف دولت مشروطه و قانون اساسی پرداختند. این همایش از سوی دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز و انجمن حقوق اساسی ایران برگزار شد.
خاطر نشان می شود: دیدار و تبادل نظر با هیات رییسه دانشگاه تبریز از دیگر برنامه های دکتر لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس جمهور  در دانشگاه تبریز بود.

 


( ۳ )

نظر شما :