همایش ملی " قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران" در دانشگاه تبریز آغاز بکار کرد

۲۵ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۶ کد : ۶۷۳۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۹۹۸
همایش ملی " قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران" در دانشگاه تبریز آغاز بکار کردهمایش ملی " قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران" با حضور جمعی از اساتید، محققان و اندیشمندان این بخشدر تالار وحدت دانشگاه تبریز آغاز بکار کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، رییس دانشگاه تبریز در این همایش با بیان اینکه با وجود تاریخ پرافتخار و تمدن فاخرمان، از گذشته فاصله گرفته‌ایم، گفت: انقلاب مشروطیت، درس‌ها و عبرت‌های زیادی برای آموختن دارد، چرا که حدود دو دهه از وقوع انقلاب مشروطیت نگذشته بود که از مسیر خود منحرف و استبداد رضا خان حاکم شد که بازخوانی و بررسی علل آن ضروری است.
دکتر محمدرضا پور محمدی در ادامه با بیان اینکه مشروطیت یک رنسانس  تجدید  در حیات ملت  ایران است و قانون اساسی آن اولین قانون اساسی ایران محسوب می‌شود که ۱۱۰ سال پیش، هم تراز با قانون اساسی کشورهای پیشرفته تدوین شده بود، تصریح کرد: انقلاب مشروطیت، انقلابی بود که هدف آن تاسیس حکومتی براساس قانون مداری بود که این همایش می خواهد این را بازخوانی نماید.
رییس دانشگاه تبریز در ادامه با بیان اینکه اگر می خواهیم به توسعه دست یابیم باید به حوزه علوم انسانی بیش از این در کشور اهیمیت دهیم، افزود: در حال حاضر مشکل جوامع در حال توسعه نظیر ایران، فقر تئوریک در حوزه الگویابی و الگوی پیشرفت بومی است.
وی با اشاره به دستاوردهای علمی و آموزشی این دانشگاه در سال های اخیر نیز گفت: دانشگاه تبریز به همراه ۱۳دانشگاه دیگر در سطح یک قرار دارد و به عنوان بزرگترین قطب علمی شمال غرب کشور دارای ۲۴ هزار دانشجو دارد که از این تعداد ۴۵درصد آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند و از ۲۳ دانشکده، شش دانشکده مختص به علوم انسانی و اجتماعی است.
نماینده استان آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری نیز در این همایش با اعلام اینکه  باید حقوق در جامعه حاکم شود، گفت: با حاکمیت حقوق، همه حاشیه های موجود در اداره جامعه همچون سیاست های جدا شده از دیانت حذف خواهد شد.
آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی با اشاره به اینکه نهضت مشروطیت و نهضت انقلاب اسلامی در مقابل هم نیستند، افزود: این دو نهضت همچون برادر دو قلو هستند با این تفاوت که نهضت مشروطیت از لحاظ سِنی و نهضت انقلاب اسلامی از نظر وسعت و تکامل نسبت به هم برتری دارند.
وی با تاکید بر اینکه انقلاب مشروطیت بعد از انقلاب اسلامی  از مقدس ترین و مهمترین انقلاب های رخ داده در سطح جهان است، اضافه کرد:  انقلاب مشروطیت بدنبال آزادی، مساوات و مبارزه با استبداد و فردگرایی بود و نهضت انقلاب اسلامی نیز همین شعار ها را دنبال نمود.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز در این همایش با بیان اینکه  عدالت اجتماعی، آزادی و استقلال زاییده دوران مشروطه است، گفت: نامحدود بودن قدرت منبعث از قانون اساسی مشروطه است.
دکتر اشرف بروجردی در ادامه تاکید کرد: نقش مهمی که تاریخ مشروطه داشته این است که  حکمران خوب را  طوری ترسیم کرده که در قبال جامعه و مردم پاسخگو باشد.
وی افزود: جامعه اسلامی ایران متاثر از تاریخ مشروطه است که در آن دوره قانون اساسی بوجود آمد و تثبیت اصل حاکمیت بر مبنای آرای عمومی شد.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه امروز در موقعیتی قرار داریم و تصویری که در عرصه ملی و بین المللی از جامعه اسلامی ارایه می دهیم باید مطابق با نهاد فطری انسان و آزادی و حقیقت باشد، یاداور شد: اگر امروز می خواهیم بگوییم که حکومت فرهنگی داریم باید این امر را در ادبیات و قانونگذاری و مباحث قانونی هم لحاظ کنیم تا مردم احساس آرامش بکنند.
رییس انجمن علمی حقوق اساسی ایران نیز در این همایش با بیان اینکه تا زمانی که پدیده‌ قدرت سیاسی در جامعه وجود دارد مشروطه خواهی نیز موضوع زنده‌ای است، گفت: مشروطیت پدیده‌ای است که در هیچ زمانی نمی‌توان آن را از جامعه حذف  نمود چرا که در هر زمان و مکانی که مسئله‌  قدرت و امر سیاسی وجود داشته باشد با مشروطیت مواجه خواهیم بود.
علی اکبر گرجی در ادامه با بیان اینکه مهمترین ابزار تعریف و  تحدید قدرت در دولت های مشروطه قانون اساسی است، افزود: قانون اساسی عالی ترین نظم و مهمترین نوع سازماندهی سیاسی و اجتماعی هر کشور را به نمایش می گذارد و چگونگی نگاه نویسندگان آن به انسان، جامعه و دولت را بازتاب می دهد.
وی در بخش دیگر سخنان خود در خصوص فلسفه شکل گیری این انجمن گفت: شعار و فلسفه‌ این انجمن تلاش برای حقوقی‌سازی سیاست، تحلیل قانون مدارانه‌ سیاست و پدیده‌های سیاسی در کشور است و از دیگر اهداف آن  بسط و گسترش گفتمان حقوق عمومی است که به همین دلیل این انجمن در کمتر از دو سال توانسته ۵۴۰ عضو از حقوق دانان عمومی و اساسی کشور را گردهم آورد.

رییس دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز نیز در این همایش گفت: در دهه ها و سال های اخیر درباره مشروطیت از جنبه تاریخی یا سیاسی به صورت گسترده پرداخت شده ولی کمتر به ابعاد حقوقی آن توجه شده است و از این رو ضروری است که به تمامی ابعاد آن توجه شود.
دکتر رجب ایزدی با بیان اینکه مشروطیت یک حرکت عظیم و تجدید حیات ملی محسوب می‌شود، افزود: انقلاب مشروطیت از حرکت های نوخواهانه و اصلاح گرایانه ایرانیان است که تدوین قانون اساسی، غیر شخصی بودن فرمانروایی، مشارکت سیاسی مردم در امور معاشی و سیاسی کشور، حاکمیت ملی، گسترش سلطه دولت و سلطه قانون بر همه اطراف و آحاد کشور و برابری شهروندان از اهداف آن بوده است.
دکتر محمد مظهری، دبیر این همایش با اشاره به روند برگزاری و اقدامات آن  گفت: ۹۷ مقاله توسط پژوهشگران، نویسندگان و اساتید دانشگاه‌های مختلف کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شده که از این تعداد ۴۷ تا در قالب سخنرانی ارایه و بقیه مقالات در مجموعه چکیده مقالات منتشر شده است.
وی ایجاد بسترهای لازم در گسترش و پیشبرد علمی حقوق اساسی در ایران با هدف تلاش برای ایجاد ارتباط بین اندیشه ها و اندیشمندان دانشگاه و ارگان های ذیربط و بهبود روشهای اقدام نهادهای عمومی مبتنی بر آموزه های حقوق عمومی بطور عام و حقوق اساسی بطور خاص و استفاده از آخرین دستاوردها و یافته های علمی در افزایش توان کشور به منظور اطمینان از دستیابی به اهداف دانش حقوق اساسی از جمله اهداف این همایش اعلام شده است.
دکتر مظهری اضافه کرد: مشروطه ایرانی و نظریه دولت، مبانی اجتماعی و سیاسی قانون اساسی مشروطیت، اقتصاد سیاسی و حقوق عمومی اقتصادی مشروطه، تحلیل تاریخی قانون اساسی مشروطه، قانون اساسی مشروطه و رهیافت های حقوق تطبیقی و قانون اساسی مشروطه، تنظیم قدرت و تفکیک قوا از جمله محورهای اصلی این همایش است.
دبیر این همایش افزود: از دیگر محورهای این همایش می توان به قانون اساسی مشروطه، حقوق و آزادی ها، قانون اساسی مشروطه و حاکمیت قانون، قانون اساسی مشروطه و مساله مردم سالاری، قانون اساسی مشروطه و انجمن های محلی و چالش های حقوقی و عملی قانون اساسی مشروطه اشاره کرد.
همین گزارش حاکی است: این همایش از سوی دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز و با همکاری انجمن حقوق اساسی ایران برگزار می شود و اختتامیه آن با حضور خانم لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور برگزار خواهد شد.

 


( ۲ )

نظر شما :