رئیس ایستگاه آموزشی و تحقیقاتی خلعت پوشان دانشگاه تبریز مطرح کرد؛

افزایش چشمگیر میزان تولید محصولات باغی و دامی

۱۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۶:۲۹ کد : ۲۲۲۸۸ اخبار
تعداد بازدید:۸۱۷

 

رئیس ایستگاه آموزشی و تحقیقاتی خلعت پوشان دانشگاه تبریز با بیان اینکه ایستگاه تحقیقاتی خلعت پوشان  در ابتدا با ۲۸ هکتار وسعت و دو حلقه قنات از سال ۱۳۴۵ ش. به دانشکده کشاورزی برای انواع فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی واگذار شده است، گفت: این ایستگاه تحقیقاتی با درآمدهای اختصاصی به نوعی موتور توسعه دانشگاه تبریز است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر خسرو محمدی قرمزگلی با بیان اینکه در سال ۱۳۵۰ ش. اراضی از کرکج به مساحت تقریبی 300 هکتار مرتبط با مرز شرقی ایستگاه، خریداری و به ایستگاه الحاق گردید و سپس 4 حلقه چاه در دهه 50 شمسی در اراضی مذکور حفر شد، یادآور شد: در حال حاضر آبیاری اکثر مزارع و باغات بصورت سیستم آبیاری تحت فشار صورت می­‌گیرد که ثمره تلاش و همت مسئولین دانشکده و دانشگاه در دو دهه اخیر است.

به گفته دکتر محمدی، دروس عملی و پروژه‌های تحقیقاتی اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به طور عمده در این اراضی اجرا می‌شود و ساختمان شماره‌2 (مرکز تحصیلات تکمیلی ) دانشکده کشاورزی و  ساختمان جدید دانشکده دامپزشکی در اراضی مذکور احداث و مورد بهره ­برداری قرار گرفته است.

وی با اشاره به عملکرد ایستگاه آموزشی و  تحقیقات کشاورزی خلعت پوشان طی سال‌های اخیر گفت: در سال گذشته با تخصیص اعتبارهای لازم دو دستگاه تراکتور  ITM399 جفت دیفرانسیل کابین دار و ITM475 کابین دار برای ایستگاه خلعت پوشان خریداری شد.

افزایش چشمگیر میزان تولید محصولات باغی و دامی

رئیس ایستگاه آموزشی و تحقیقاتی خلعت پوشان به افزایش چشمگیر میزان تولید محصولات باغی و دامی در سال 1402 نسبت به سال 1401 اشاره کرد و یادآور شد: در تولید محصولاتی همانند گوجه­ سبز (آلوچه)، گیلاس، آلو، شلیل و شفتالو و بادام افزایش چند برابری و همچنین بیش از 55 درصد افزایش تولید  زردآلو حاصل شده است؛ میانگین تولید شیر روزانه از 10 کیلوگرم (به ازای هر گاو شیری) در آبان ماه 1401 به میانگین بالای 24 کیلوگرم (به ازای هر گاو شیری) در آبان ماه 1402 رسیده است.

 وی تأمین اعتبار تهیه علوفه و مایحتاج واحد دامپروری را از دیگر اقدامات این ایستگاه بیان کرد و یادآور شد: با پیگیری‌های انجام یافته، دستگاه شیرسردکن  با ظرفیت یک تن، برای استفاده در گاوداری به مبلغ 120 میلیون تومان خریداری و نصب شد.

خرید ملزومات و تجهیزات ناقص پایلوت شیر

رئیس ایستگاه آموزشی و تحقیقاتی خلعت پوشان دانشگاه تبریز با اشاره به پیگیری خرید ملزومات و تجهیزات ناقص پایلوت شیر هم خاطر نشان کرد: برای تجهیز و نوسازی این واحد، تصفیه آب (به ارزش 440 میلیون تومان)، ایجاد سیستم فاضلاب (به ارزش 160 میلیون تومان)، کاشی کاری، بازسازی کف، نصب شیشه سکوریت و پارتیشن (به اعتبار 400 میلیون تومان) صورت گرفته است؛ واحد فرآوری محصولات لبنی نیز  با تلا­ش­‌های مسئولین دانشکده و دانشگاه و با مشارکت بخش خصوصی از بهمن ماه 1402 با تولید پنیر و از خرداد ماه 1403 با تولید شیر پاستوریزه شروع به فعالیت کرده و در ادامه با اخذ مجوز از نهادهای زیربط، محصولات متنوع تولید خواهد نمود.

به گفته وی، لایروبی استخر شماره 2 با استفاده از ماشین آلات و نیروهای خدماتی ایستگاه خلعت پوشان بعد از 7 سال، پیگیری و تعمیر پمپ شماره‌2 و تعویض لوله‌های چاه به طول 75 متر به ارزش 250 میلیون تومان و تأمین اعتبار مجدد لایروبی چاه های ایستگاه (به مبلغ دو میلیارد ریال) و پیگیری مرمت و به سازی مرغداری (کف سازی، نوسازی سیستم فاضلاب، تعمیر و کاشی کاری سرویس های بهداشتی و به­سازی اتاق‌ها) از جمله دیگر فعالیت‌های موثر برای این ایستگاه بوده است.

ضرورت راه اندازی مرکز رشد کشاورزی

 دکتر محمدی، پیگیری و تلاش برای راه اندازی مرکز رشد کشاورزی در مجتمع آموزشی سابق ایستگاه خلعت پوشان را برای رشد و توسعه این ایستگاه ضروری دانست و افزود: در حال حاضر دانشکده کشاورزی در نظر دارد با انجام برخی جابجایی‌ها در داخل واحدهای ایستگاه، شرایط را برای توسعه بیش از پیش مرکز رشد فراهم نماید.

رئیس ایستگاه آموزشی و تحقیقاتی خلعت پوشان با ذکر سایر فعالیت­‌های موثر برای جهش تولید این ایستگاه، گفت: احداث باغ گلابی و سیب جدید (قریب به 500 اصله نهال جدید گلابی و سیب)، احیاء مو کاری و کاشت ارقام جدید، کشت یونجه جدید به مساحت حدود 4 هکتار، کشت مجدد ذرت علوفه ای به مساحت 3 هکتار بعد از حدود 6 سال و کاشت مکانیزه گندم در وسعت بالا برای اولین بار در طول تاریخ تأسیس ایستگاه خلعت پوشان (حدود 3 هکتار ) در سال 1401 اشاره نمود، که در سال 1402 این میزان به 5 هکتار افزایش یافته است.

تعمیر و راه اندازی ادوات مختلف در این ایستگاه

وی در ادامه با اشاره به تعمیر و راه اندازی ادوات مختلف در این ایستگاه گفت: تعمیر و راه اندازی تراکتور مدل MF285 از کار افتاده در سنوات گذشته به مبلغ 30 میلیون تومان، تعمیر اساسی دستگاه بیلر با هزینه حدود 35 میلیون تومان و تعمیر اساسی دو دستگاه تراکتور جاندیر ایستگاه جمعا به ارزش حدود یک میلیارد ریال از جمله دیگر اقدامات موثر برای توسعه این مرکز بوده است.

 دکتر محمدی افزود: راه اندازی تراکتور رومانی بیل دار، تعمیر کلی سه عدد تراکتور گلدنی مورد استفاده در ایستگاه با هزینه حدود 40 میلیون تومان و تعمیرات ادوات موجود در ایستگاه شامل( گاوآهن، روتیواتور، سمپاش قدیمی (اشتیل) به ارزش حدود 20 میلیون تومان، پیگیری نصب درب آهنی در مبادی ورودی و خروجی خط لوله گاز، نصب درب کنار جاده باسمنج در فلکه خاوران، به سازی و تعمیر آخورهای گاوداری و گوسفندداری از دیگر اقدامات و عملکرد ایستگاه آموزشی و  تحقیقات کشاورزی خلعت پوشان می باشد. 

رئیس ایستگاه آموزشی و تحقیقاتی خلعت پوشان دانشگاه تبریز در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: پیگیری و جذب 5 نفر نیروی کارگری و خدماتی برای ایستگاه خلعت پوشان و پیگیری و اختصاص خودروی پیکاپ برای ایستگاه خلعت پوشان بعد از سالیان متمادی در راستای افزایش راندمان کارهای دانشکده کشاورزی از دیگر فعالیت‌ها بوده است. 

دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز دومین مرکز آموزش عالی در زمینه کشاورزی

دکتر محمدی قرمزگلی در پایان با قدردانی از حمایت‌های موثر مسئولان دانشگاه و دانشکده کشاورزی، گفت: با عنایت به تدوین طرح جهش تولید محصولات ایستگاه، در صورت توجه و حمایت بیشتر از این مجموعه عظیم، می­ توان در راستای عملیاتی نمودن شعار سال، قدم‌های بزرگی را برداشت.

دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز، بعد از دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران به عنوان دومین مرکز آموزش عالی در زمینه کشاورزی است که در سال ۱۳۳۴ ش راه اندازی و تاسیس شده که یکی از بخش های آموزشی – تحقیقاتی این دانشکده، مرکزی به نام ایستگاه تحقیقاتی خلعت پوشان است که این ایستگاه، نام خود را از برج مشهور خلعت پوشان گرفته است که در درون ایستگاه واقع شده و از آثار ملی ثبت شده  (شماره ثبت 2010 سال 1377) متعلق به دوران صفویه محسوب می‌شود.

مهمترین قسمت‌های این ایستگاه تحقیقاتی خلعت پوشان

مهمترین قسمت‌های این ایستگاه تحقیقاتی عبارتند از: ۱-کلکسیون موکاری با بیش از ۲۵۰ گونه تاک۲- دو باب گلخانه ۳-سه باب گلخانه هیدروپونیک، ۴- قطعات درختان مثمر بویژه دانه‌دارها و هسته دارها، مزرعه سبزیجات و خزانه درختان غیرمثمر ۵- واحدهای پرورش گاو شیری، گوسفند و بز ۶- واحد پرورش و تحقیقات طیور، واحد پرورش زنبور عسل و  واحد پرورش ماهی و  آبزیان ۷- واحد ماشینهای کشاورزی ۸- هرباریوم دانشکده با ۱۷ هزار نمونه گیاهی از فلور آذربایجان شرقی (در حال حاضر این هرباریوم به ساختمان مرکز تحصیلات تکمیلی دانشکده کشاورزی منتقل شده است) ۹- آزمایشگاه و کارگاه های گروه های آموزشی علوم و صنایع غذایی، ماشینهای کشاورزی، علوم دامی و فضای سبز و واحد اطاق رشد و 10- واحد فرآوری شیر و لبنیات


( ۳ )

نظر شما :