در نشستی با حضور وزیر علوم صورت گرفت:

رونمایی از سامانه همیاری دانشگاهیان در فرهنگ (هدف)

۰۴ دی ۱۴۰۱ | ۲۱:۰۱ کد : ۱۸۷۲۲ اخبار
تعداد بازدید:۴۶۵

 

 در مراسمی با حضور وزیر علوم و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، از سامانه "همیاری دانشگاهیان در فرهنگ(هدف)" رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز این سامانه که توسط معاونت فرهنگی‌واجتماعی وزارت علوم با محوریت دفتر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی‌واجتماعی و با رویکرد تعامل دو سویه میان همه دانشجویان، استادان، مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌ها به عنوان کنش گران این عرصه ایجاد شد، زمینه تعامل، همراهی و همیاری هر چه بیشتر جامعه دانشگاهی در برنامه‌ریزی و فعالیت فرهنگی‌واجتماعی را فراهم می نماید.  
 سامانه «همیاری دانشگاهیان در فرهنگ(هدف)» در پی‌آن است تا با رویکردهایی چون نوآوری باز، جمع‌سپاری و تفکر طراحی از دیدگاه ها، تجربه‌ها و نظرات نخبگانی در هم‌آفرینی برنامه‌ها و سیاست‌های فرهنگی دانشگاه‌ها بهره برده و از این طریق نسبت به افزایش نفوذ برنامه های فرهنگی در محیط های دانشگاهی اقدام نماید و با قوت بخشیدن به برنامه‌های موفق و اصلاح نقاط ضعف خود در برنامه ها و رویکردها پیرامون موضوعات مختلف راهکارهایی را که  مورد پذیرش جامعه هدف باشد، را اتخاذ نماید. 
 شناخت جامع نگرش ها و نظرات موجود در فضای فرهنگی اجتماعی دانشگاه به ویژه صداهای متکثر، ایجاد امکان سنجش و بازخورد کارآمدی همیاری ها، بهبود نگرش ها، رویکردها و شیوه‌های فرهنگی اجتماعی در دانشگاه‌ها متناسب با نیازهای دانشگاهیان و ایجاد فضایی برای تولید و بازتولید ایده‌های فرهنگی اجتماعی از جمله اهداف این سامانه به شمار می رود. 
 همیاری در سامانه هدف سه سطح نگرش و سنجش معطوف به نظرسنجی‌ و پیمایش، بازبینی و بازاندیشی معطوف به اصلاح کیفی آیین‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌ها و در نهایت، ایده‌پردازی و تجربه‌نگاری معطوف به اشتراک‌گذاری ایده‌های خلاقانه جدید و یا تجربه‌های نوآورانه خاتمه یافته در حیطه های فرهنگی و اجتماعی است. 
 گفتنی است: برای مشارکت در این سامانه مشوق هایی پیش بینی شده که از جمله آن می توان به اعطای گواهی مشارکت، پرداخت گرنت‌های آموزشی و توانمندسازی، اعطای گرنت گردشگری و تورهای علم و فناوری، عضویت در شوراهای مشورتی معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، شرکت در کارگاه‌های انتقال تجربه با اساتید فرهیخته، جایزه نقدی و تقدیر از برگزیدگان در جشنواره سالانه برای دانشجویان اشاره داشت. همچنین برای مشارکت استادان و اعضاء هیأت‌علمی جایزه نقدی برای برگزیدگان جشنواره سالانه، گواهی مشارکت، اعطای گرنت فرهنگی اجتماعی برای پیشبرد طرح‌های فرهنگی، امتیاز ماده 1 آیین نامه ارتقاء در نظر گرفته شده است. 
 اعطای گرنت فرهنگی اجتماعی و حمایت مالی برای گروه های دانشجویی و اعطای گرنت فرهنگی اجتماعی و حمایت‌های مالی، تقدیر از برگزیدگان در جشنواره سالانه برای مشارکت معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها از جمله مشوق های پیش بینی شده برای سطح اشخاص حقوقی است. 
 علاقمندان می توانند جهت مشارکت در سامانه و بیان دیدگاه‌ها، تجارب و ایده های خود به سامانه هدف به نشانی www.hadaf.dmsrt.ir  مراجعه نمایند.


( ۱ )

نظر شما :