انتصاب رییس جدید ایستگاه آموزشی و تحقیقاتی خلعت پوشان دانشگاه تبریز

۱۸ مهر ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۱ کد : ۱۴۸۳۲ اخبار
تعداد بازدید:۴۹۵


با حکم رییس دانشگاه تبریز، رییس رییس جدید ایستگاه آموزشی و تحقیقاتی خلعت پوشان این دانشگاه منصوب شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر میررضا مجیدی، دکتر علی ویانی، استادیار گروه گیاه پزشکی گرایش: بیماری شناسی گیاهی- اپیدمیولژی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز را به سمت رییس جدید ایستگاه آموزشی و تحقیقاتی خلعت پوشان دانشگاه تبریز منصوب کرد.
برپایه همین گزارش، پیش از این دکتر کریم حسنپور این سمت را برعهده داشت.
یادآور می شود: ایستگاه تحقیقاتی خلعت پوشان اسم خود را از برج مشهور خلعت پوشان که در درون ایستگاه بنا شده و از بناهای دوران زندیه محسوب می‌شود و جزء آثار باستانی ثبت شده، گرفته است. این ایستگاه با ۲۸ هکتار وسعت و دو حلقه قنات از سال ۱۳۴۵ ش. به دانشکده واگذار گردید، که برای انواع فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی آماده شده است. مهمترین قسمت‌های این ایستگاه تحقیقاتی عبارتند از:
۱- کلکسیون موکاری با بیش از ۲۵۰ گونه تاک،۲- دو باب گلخانه،۳- سه باب گلخانه هیدروپونیک، ۴- قطعات درختان مثمر بویژه دانه‌دارها، مزرعه سبزیجات و خزانه درختان غیرمثمر، ۵- واحدهای پرورش گاو شیری، گوسفند و بز، ۶- واحد پرورش و تحقیقات طیور و واحد پرورش زنبور عسل، ۷- واحد ماشینهای کشاورزی، ۸- هرباریوم دانشکده با ۱۷ هزار نمونه گیاهی از فلور آذربایجان شرقی و ۹- کارگاههای گروههای آموزشی علوم و صنایع غذایی، ماشینهای کشاورزی و فضای سبز و واحد اطاق رشد علاوه بر ایستگاه تحقیقاتی خلعت پوشان، در سال ۱۳۵۰ ش. اراضی از قریه کرکج به مساحت ۲۷۰ هکتار مرتبط با مرز شرقی ایستگاه خریداری گردید. و در سال ۱۳۶۶ ش. کلنگ احداث ساختمان جدید دانشکده در این منطقه به زمین زده شد. در قسمتهای مسطح یعنی در حدود ۴۰ هکتار آن عملیات زراعی و باغی صورت گرفته و دروس عملی و پروژه‌های تحقیقاتی اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به طور عمده در این اراضی که به اراضی کرکج موسوم هستند اجرا می‌شود.


( ۲ )

نظر شما :