توانایی آزمایشگاه داده های ماهواره ای دانشگاه تبریز در تشخیص مخاطره آب و هواشناسی یخ زدگی هواپیما

۱۲ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۴ کد : ۱۳۳۰۰ اخبار
تعداد بازدید:۳۹۴

 

 رییس دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز از توانایی آزمایشگاه داده های ماهواره ای دانشگاه تبریز در تشخیص مخاطره آب و هواشناسی یخ زدگی هواپیما Icing Disaster ذر تمام مسیرهای هواپیمایی کشور و خاورمیانه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر بهروز ساری صراف استاد گروه آموزشی آب و هواشناسی دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز، با اعلام این خبر گفت: چنانچه می دانیم یخ زدگی هواپیما در مسیرهای پروازی در طول سال های اخیر یکی از عوامل مخاطرات پرواز هواپیما بوده و عامل سقوط در بعضی رخدادها است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه بر اساس نتایج تحقیقی در این دانشگاه، آزمایشگاه داده های ماهواره ای دانشگاه تبریز توانایی در تشخیص مخاطره آب و هواشناسی یخ زدگی هواپیما را دارد، تصریح کرد: با استفاده از داده های ماهواره ای لحظه ای که توسط این آزمایشگاه دریافت می شود، و نیز با الگوریتم های هوش مصنوعی که در این آزمایشگاه به دست آمده است، این توانایی را داریم که بتوانیم قبل از پرواز مخاطره یخ زدگی هواپیما را به صورت نقشه های ژئو دیتابیس در اختیار کادر پرواز، یا مهندسین پرواز شرکت های هواپیمایی قرار دهیم.

رییس دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی دانشگاه تبریز همچنین با بیان این نکته که با توجه به اینکه کادر پرواز منابع اطلاعاتی خودشان را دارند، معهذا این داده ها و اطلاعات بدست آمده در آزمایشگاه داده های ماهواره ای می توانند به عنوان منابع اطلاعات کمکی مورد استفاده قرار گیرد، اضافه کرد: یکی از ثمرات و کاربردهای تشخیص مخاطره یخ زدگی برای خلبان و شرکت های هواپیمایی صرفه جویی میلیون ها دلار در مصرف سوخت در طول یک سال است.

به گفته وی داده های مورد استفاده در این تحقیق با استفاده از داده های حاصله در این آزمایشگاه و مقایسه آن با پایگاه های داده آب و هوایی بین المللی به دست آمده است.

یادآور می شود: یافته های فوق با استفاده از تحقیقات آقای عزیزاده دانشجوی دکتری به راهنمایی دکتر هاشم رستم زاده و مشاوره دکتر علی محمدخورشیددوست به دست آمده است.

 


( ۱ )

نظر شما :