تولید محلول ضدعفونی کننده بسیار قوی با فناوری نانو توسط پژوهشگران دانشگاه تبریز

۱۲ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۴:۲۷ کد : ۱۱۹۰۵ اخبار
تعداد بازدید:۲۰۰۲

 

پژوهشگران دانشگاه تبریز مستقر در یکی از شرکت های دانش بنیان استان موفق به تولید محلول ضدعفونی کننده قوی دست و سطوح با عنوان «نانوکلینیا» با استفاده از نانوذرات نقره، اکسید روی و دیگر نانوذرات شدند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر علی رستمی عضو هیات علمی دانشگاه تبریز و مدیرعامل شرکت آرمان جستجوگران انرژی نور(ASEPE) در این باره با بیان اینکه از محلول ضدعفونی مبتنی بر نانوذرات جدید شرکت دانش بنیان ما می‌توان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی و رفع آلودگی‌هایی با منشا باکتری استفاده کرد، گفت: اسم این محصول نانو کلینیا است که در نام گذاری این ماده از چند جنبه استفاده شده که از کلمه ی کلونیا که مردم ترکیه از این واژه بیشتر برای محصولی که در رستوران هایشان استفاده می کنند و هم از کلمه نانو که در ساختار ماده نانو مواد نهفته است و همچنین از کلمه انگلیسی Clean که به معنی تمیز است، استفاده شده است. با ترکیب این اسامی نام نانوکلینیا خلق شده است.

وی در ادامه با اشاره به مقایسه این محلول ضدعفونی کننده با سایر مواد ضدعفونی کننده در بازار افزود: بخش عمده‌ی این ماده آب دیونیزه (آب مقطر) است که هیچ گونه حساسیت‌های پوستی ایجاد نمی‌کند.

دکتر علی رستمی یکی دیگر از مزیت‌های این ماده را بی بو بودن آن عنوان کرد و یادآور شد: به خاطر این مزیت ها هیچ گونه مشکل ریوی ایجاد نمی‌کند. ماندگاری این ماده به گونه‌ای است که اگر از این ماده به دست‌تان یا به سطح بزنید و آن را نشویید تا ۶ ماه ماندگاری خواهد داشت.

به گفته وی از دیگر فواید این ماده این است که قدرت ترمیم زخم دارد، به گونه‌ای که اگر دستتان زخمی شود و از این ماده روی زخم‌تان بزنید، آن را ترمیم می‌کند و از این نظر مورد توجه قرار دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با اشاره به دیگر ویژگی های این مواد گفت: در این ماده نانوذرات مختلفی استفاده شده است، از جمله نانوذرات نقره، نانوذرات اکسید روی، نانوذرات تیتانیوم و... . این ماده به دلیل نانوذراتی که در ساخت آن استفاده شده است، هم آنتی باکتریال و هم آنتی ویروس بسیار قوی در سایه مدیریت سطح نانوذرات می باشد.

وی اضافه کرد: همه نانوذراتی که به صورت کلوئیدی سنتز می‌شوند و باید سطح شان پوشیده شود تا بتوانند به صورت پایدار در آب معلق بمانند، در غیر این صورت به هم می چسبند. موادی که برای پایدارسازی این نانوذرات در آب استفاده کردیم، این قابلیت را دارند که با غشاء ویروس و باکتری واکنش انجام دهند و در نتیجه برخلاف سایر مواد موجود ویروس را بلوکه نمایند.

دکتر رستمی، اثر بخشی سریع فوق العاده بالا 99/999997  درصد زیر یک دقیقه، 100 درصد زیر 5 دقیقه برای ویروس، باکتری و قارچ، ماندگاری بالا تا 6 ماه و کشنده ویروس، باکتری و قارچ، غیر قابل نفوذ در بدن، غیر سمی بودن و قابلیت ترمیم زخم، آنتی UV برای دست و سطوح و طولانی نمودن عمر مفید سطوح و جلوگیری کننده از آسیب به دست توسط تابش نور خورشید، بدون نیاز به آبکشی و شستن و کاهش شدید دفعات شستن، بدون الکل، غیر قابل اشتعال و مبتنی بر نانومواد اختصاصی این شرکت (کمپلکس جدید حاوی نانوذرات)، بدون بو، نرم کننده دست و حاوی بوی اسانس میوه و تقویت کننده رشد گیاهان و درختان در صورت سم پاشی به فضای سبز و درختان را از دیگر ویژگی های این محصول بیان کرد.

بر پایه همین گزارش؛ محلول ضدعفونی کننده «نانوکلینیا» علاوه‌ بر گواهی‌ نانومقیاس، تائیدیه سازمان غذا و دارو و پروانه بهره برداری اداره صنایع را نیز دریافت کرده که با همکاری تیمی بسیار قوی متشکل از افرادی با تخصص نانومواد و نانوشیمی تولید می شود.

 علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت شرکت به آدرس اینترنتی www.asepe-company.ir مراجعه نمایند.

 


( ۱۳ )

نظر شما :