آکادمی بین المللی یوراس EURAS در دانشگاه تبریز برگزار شد

۲۴ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۰۴۴۵ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۳۲۴۹

دومین آکادمی بین المللی "یوراس "EURAS  با حضور مصطفی آیدین، رئیس اتحادیه دانشگاه‌های اوراسیا و جمعی از مدیران و کارشناسان همکاری های بین المللی دانشگاه ها و همچنین اعضای هیات علمی و مدیران علاقمند دانشگاه های منطقه شمالغرب کشور به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر میر رضا مجیدی رئیس دانشگاه تبریز در آیین آغاز بکار این کارگاه ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان با معرفی برخی ظرفیت های این منطقه و به ویژه دانشگاه تبریز اظهار داشت: شهر تبریز در طول تاریخ در کشور ایران به عنوان مهد علم، ادب و مرکز علم و دانش مطرح است، به طوریکه حدود 800 سال پیش دانشگاه ربع رشیدی در این شهر تاسیس شد که ویژگی های دانشگاه های نسل سوم این دوره را داشت و به عنوان یک مرکز علمی کارآفرین از نقاط مختلف جهان دانشجو پذیرش و تربیت می کرد.

به گفته وی، دانشگاه تبریز نیز به تاسی از ماموریت دانشگاه ربع رشیدی قبل از سال 1320 و با راه اندازی دو دانشکده فعالیت آموزشی و علمی را آغاز کرد که در طول بیش از هفت دهه فعالیت خود مراکز دیگر از جمله دانشگاه های علوم پزشکی تبریز، اردبیل، صنعتی سهند، بناب، مراغه و ... مستقل و جدا شده اند و در حال حاضر نیز با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی و بیش از 24 هزار  دانشجو و ... یکی از دانشگاه های بین المللی، سطح یک و برتر کشور است.

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه این دانشگاه در عرصه های توسعه همکاری های بین المللی نیز جزو پیشگامان دانشگاه های ایران بوده است، تصریح کرد: دانشگاه تبریز هم اکنون با 200 دانشگاه از کشورهای مختلف جهان قرارداد و تفاهم نامه همکاری دارد و در همین راستا نیز در اتحادیه های بزرگ بین المللی از جمله اتحادیه دانشگاه های جهان (IAU)، اتحادیه دانشگاه های بین المللی (IUC) و اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز(KUNIB) و آژانس دانشگاههای فرانسوی زبان،  AUF حضوری فعال دارد.

دکتر مجیدی در ادامه این نشست همچنین با اشاره به ویژگی های مهم دانشگاه های تاثیرگذار و جهانی افزود: دانشگاه ها از بدو شکل گیری و تاسیس جهانی هستند و از این رو حرکت به سمت بین المللی شدن، جهانی فکر و عمل کردن، تبدیل علم و دانش با ایده های جدید به ثروت و توسعه همکاری و ارتباط با جامعه و صنعت و حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین را می توان از جمله ویژگی بارز دانشگاه های مهم، تاثرگذار و جهانی اعلام کرد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید در عمل به سمت جهانی شدن حرکت نمایند، تصریح کرد: تمامی اقدامات دانشگاه ها، برای اینکه در عرصه های بین المللی مطرح شوند از جمله تولید علم و فناوری، جذب نخبگان، جذب دانشجوی خارجی، اجرای طرح ها، برگزاری دوره ها، همایش و ... با توجه به شاخص ها و معیارهای جهانی حرکت نمایند.

رئیس دانشگاه تبریز همچنین با تاکید بر اینکه امروزه بزرگترین ملاک قدرت کشورها و ملت ها بر اساس میزان تولید علم و فناوری با توجه به جوامع بشری بوده است، خاطر نشان کرد: تولید علم در ذات تمامی انسانها است که آنها با کشف آن علم می توانند برای توسعه، پیشرفت و موفعیت خود و دیگران از آن بهره مند شود.

مصطفی آیدین رئیس اتحادیه دانشگاه‌های اوراسیا نیز در این نشست ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری این آکادمی و میزبانی دانشگاه تبریز اظهار داشت: این کارگاه فرصت خوبی برای آشنایی و شناسای ظرفیت های دانشگاه های منطقه و به خصوص دانشگاه تبریز است که ضمن معرفی این پتانسیل ها می توان توسعه همکاری با دیگر دانشگاه های عضو اتحادیه  اوراسیا را تسهیل کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امروزه دانشگاه ها با توجه به رسالت و وظیفه شان در قبال جامعه خود بار سنگینی بر عهده دارند، تصریح کرد: از آنجایی که دنیا هر روز در حال تحول و تغییر است، دانشگاه ها به خاطر نقش تعیین کننده ای که در تحولات آن دارند، باید به سمت جهانی شدن و نیاز عصر امروز حرکت کنند.

به گفته وی، در دنیای امروز داشتن قدرت جهانی، نوآوری، رشد و توسعه، خلاقیت، اطلاعات و دانش، ثروت، حل مشکلات جامعه و صنعت وابسته به کار و تلاش دانشگاهیان است، و از این رو باید دانشگاه ها پیشگام تحولات و برطرف کردن نیازهای جامعه خویش باشند.

رئیس اتحادیه دانشگاه‌های اوراسیا تاکید کرد: دانشگاه ها علاوه بر اینکه می توانند نیازهای جامعه خویش را برطرف نمایند، باید مسایل جهانی سایر کشورها نیز برایشان با اهمیت باشد و با توسعه همکاری های بین المللی و تولید علم و دانش خود همچنین نیازها دیگر کشورها را هم برطرف نماید.

به گفته وی برای اینکه دانشگاه ها در عرصه بین المللی مطرح باشند باید با توجه به شاخص ها و معیارهای بین المللی کار کنند، چرا که امروز دیگر جهان به صورت یک دهکده بزرگ جهانی اداره می شود و بنابراین باید تولید، فکر و عمل جهانی داشته باشند.  

حسین گونگور سرکنسول کشور ترکیه در شهر تبریز نیز در آیین آغاز بکار این کارگاه ضمن تشکر از برگزار کنندگان این آکادمی گفت: کشور ایران و ترکیه به خاطر داشتن مشترکات تاریخی، فرهنگی و اجتماعی می تواند در حوزه های مختلف از جمله تولید علم و فناوری با توجه به نیاز ملت ها و کشورهای دو طرف همکاری نزدیکی داشته باشند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه دیپلماسی علمی بیش از سایر بخش ها می تواند، کشورها و ملت را به همدیگر نزدیکتر نماید، تصریح کرد: باید از این ظرفیت موجود برای رشد و پیشرفت کشورها استفاده کرد.

سرکنسول کشور ترکیه در شهر تبریز در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه دانشگاه های کشور ترکیه آماده هرگونه توسعه همکاری مشترک با دانشگاه های ایران و به ویژه با دانشگاه های شهر تبریز و در راس آنها با دانشگاه تبریز هستند، یادآور شد: با بازدیدی که از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی موجود در شهر تبریز صورت گرفته به ظرفیت های این مرکز پی برده ایم و بر این اساس آماده همکاری مشترک هستیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه در حال حاضر در بین دانشگاه های ایران، دانشگاه تبریز در راس همکاری با دانشگاه های کشور ترکیه است، گفت: ما باید بیش از اینها با توجه به نیاز ملت ها و کشورهای خود همکاری نزدیکی داشته باشیم.

دکتر اصغر عسگری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز از دیگر سخنرانان آیین آغاز بکار این آکادمی بود که درباره استراتژی بین المللی شدن دانشگاه ها صحبت کرد.

دکتر سعید شجاعی مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه تبریز و مسئول برپایی این کارگاه نیز در این آیین اظهار داشت: این آکادمی بین المللی بیشتر در راستای بین المللی سازی فعالیت های دانشگاهی و توسعه همکاری های مشترک با اتحادیه دانشگاه های اوراسیا برگزار می شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در این آکادمی روش های موثر بین المللی سازی مناسب فعالیت های دانشگاهی توسط اساتید اتحادیه دانشگاه های اوراسیا و همچنین اساتید ایرانی تدریس می شود، تصریح کرد: این کارگاه با حضور اعضای شرکت کننده از دانشگاه های ایران( مدیران و کارشناسان همکاری های بین المللی دانشگاه ها و همچنین اعضای هیات علمی و مدیران علاقمند دانشگاه های منطقه شمالغرب کشور برگزار می شود.

مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه تبریز، در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به محورهای این آکادمی، اضافه کرد: روش های بهبود مهارت ها، ارتقاء دانش، گسترش افق دید در حوزه آموزش عالی بین المللی، نحوه اثر بخش تر نمودن استراتژی های بین المللی سازی، رویه ها وگرایشات رایج در بین المللی سازی و آموزش عالی بین الملل و ... از جمله موارد مورد بحث این آکادمی است.

دکتر شجاعی، در پایان با بیان اینکه اولین آکادمی  دو سال پیش به میزبانی دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شده بود، یادآور شد: در حال حاضر بیش از ۶۰ دانشگاه در منطقه اروپا و آسیا عضو اتحادیه دانشگاه های اوراسیا هستند که دانشگاه تبریز نیز از جمله  آنهاست.

 

 

 


( ۶ )

نظر شما :