آغاز بکار سومین کنگره بین المللی حشره‌ شناسی ایران در دانشگاه تبریز

۲۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۵۸ کد : ۹۹۹۶ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۱۰۴۵

سومین کنگره بین المللی حشره‌ شناسی ایران با حضور اساتید، محققان، دانشجویان و فعالان این حوزه از امروز به مدت سه روز به میزبانی دانشگاه تبریز آغاز بکار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر رضا فرشباف دبیر اجرایی سومین کنگره  بین المللی حشره‌ شناسی ایران در دانشگاه تبریز در ایین آغاز بکار این کنگره اظهار داشت: با اعلام فراخوان این کنگره حدود 320 مقاله به دبیرخانه آن ارسال شده بود که از این تعداد 32 مقاله در قالب سخنرانی و 220 مقاله نیز به صورت پوستر در طول برگزاری این کنگره ارایه خواهد شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه  گروه گیاه‌پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز در راستای مأموریت آموزشی و پژوهشی خود، با همکاری انجمن حشره شناسی ایران، سومین کنگره  بین المللی حشره‌ شناسی ایران را برگزار می کند، تصریح کرد: در این کنگره اساتید، پزوهشگران و حشره شناسانی از داخل کشورمان و دیگر کشور‌های منطقه از جمله ترکیه و پاکستان حضور دارند و از کشور‌های اروپایی نیز مقالاتی ارائه شده است.

این استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز تاکید کرد: هر سال بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی توسط عوامل ناخواسته زنده و غیر زنده از دسترس انسان خارج می‌شود، که در این بین نقش حشرات به دلیل بالا بودن جمعیت و توانایی سازگاری قابل توجه آن ها، مهم‌تر از بقیه عوامل است.

وی اضافه کرد: به‌علاوه حشرات با تولید کالاهای اقتصادی مهم مانند عسل، ابریشم، موم، رنگ، لاک و غیره، با گرده‌ افشانی و بهبود کمی و کیفی محصولات کشاورزی نقش مهمی در چرخه اقتصادی ایفا می‌کنند. علاوه بر اهمیت قابل توجه حشرات در کشاورزی، نقش مهم آن ها در بهداشت، محیط زیست و توانایی تعدادی از حشرات در انتقال عوامل بیماری‌‌زای انسا‌ن و دام، وظیفه‌ی متخصصین و محققان رشته  حشره‌شناسی را سنگین‌تر و مطالعات مربوط را با ارزش‌تر ساخته است.

 


نظر شما :