طراحی و ساخت دستگاه کنترل هوشمند تجهیزات سرمایشی توسط محققان دانشگاه تبریز

۱۶ تیر ۱۳۹۸ | ۰۷:۴۱ کد : ۹۷۶۳ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۵۶۲۷

دستگاه کنترل هوشمند تجهیزات سرمایشی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید توسط محققان دانشگاه تبریز طراحی و ساخته شد و به صورت پایلوت در سه شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، غرب مازندران و خراسان شمالی به اجرا در آمد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر مهدی عباپور مجری طرح و عضو هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتردانشگاه تبریز در این ارتباط با اشاره به اهداف اجرای این طرح اظهار داشت: مانیتورینگ و مدیریت تجهیزات سرمایشی مشترکین اداری (کولرها و چیلرها) با استفاده از اینترنت و تکنولوژی های روز به همراه قابلیت کنترل از راه دور جهت کاهش پیک بار است و با توجه به نظام نامه برنامه پاسخگویی هوشمند-IOT با اجرای این طرح پیک مصرف برق در ساعت های اداری تا نصف ظرفیت تجهیزات سرمایشی کاهش خواهد یافت.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در سال های گذشته برنامه های پاسخگویی بار متفاوتی از قبیل کاهش یا قطع بار برنامه ریزی شده صنایع، برنامه ذخیره عملیاتی، برنامه مولدهای خودتامین و ... در ایران اجرا شده است، اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه تکنولوژی تجهیزات اندازه‌گیری هوشمند، بستر بسیار مناسبی برای استفاده از تجهیرات هوشمند جهت کنترل انرژی مصرفی و جمع آوری اطلاعات مصرف صورت پذیرفته است.

این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه با فراگیر شدن شبکه اینترنت و امکان کارکرد کامل این تجهیزات با شبکه سراسری اینترنت، می‌تواند در راستای عملیاتی کردن بحث‌های مدیریت مصرف در بخش های اداری و خانگی و به خصوص در بخش تجهیزات سرمایشی مورد استفاده قرار گیرد، یادآور شد: با توجه به تکنولوژی‌های پیشرفته موجود در بازار با استفاده از یک برنامه‌ی جامع رایانه‌ای به راحتی می‌توان از بخش قابل توجهی از پتانسیل بخش اداری و خانگی در بحث‌های مدیریت مصرف استفاده کرد و بر همین اساس نظام نامه برنامه پاسخگویی بار هوشمند مبتنی بر تکنولوژی IOT توسط دفتر مدیریت مصرف توانیر تدوین و ابلاغ گردید.

عباپور مجری طرح در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه برنامه پاسخگویی بار هوشمند امکان مشارکت مشترکین در برنامه‌های پاسخگویی بار بدون نیاز به مداخله انسانی بر اساس تکنولوژی هوشمند را فراهم می‌کند، تصریح کرد:  هدف از اجرای این برنامه اطمینان از توان قابل کاهش و قابل قطع در زمان اجرای برنامه‌های پاسخگویی بار و کاهش هزینه‌های مصرف برق مشترکین است و از این رو در برنامه پاسخگویی بار هوشمند، تجهیزات نصب شده مشترکین به طور مستقیم سیگنالی را از طرف شرکت توزیع دریافت کرده و استراتژی قطع بار را بدون دخالت مشترکین انجام می‌دهند.

به گفته وی  برنامه پاسخگویی بار هوشمند در تابستان سال 1397 به صورت پایلوت در سه شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، غرب مازندران و خراسان شمالی توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه تبریز به سرپرستی دکتر عباپور اجرا شد.

عضو هیات علمی دانشکده برق و کامپیوتردانشگاه تبریز در خاتمه با اشاره به هزینه اجرای طرح نیز گفت: مرحله پایلوت این طرح در طول یکسال و با هزینه حدودی 3 میلیارد ریال در سه استان اجرا شد که با توجه به سپری شدن مرحله تحقیقاتی و اجرای پایلوت این طرح هزینه اجرای آن در مراحل بعدی کاهش خواهد یافت.

 


( ۱۴ )

نظر شما :