دانشگاه تبریز در قاب موزه های آن

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۰ کد : ۹۴۵۲ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۹۲۴

امروزه در کمتر دانشگاهی می توان وجود چندین موزه در آن را مشاهده کرد، از این رو دانشگاه تبریز با قدمت و پیشینه بیش از 70 ساله در آن موزه های متنوع تاریخی، طبیعی و فرهنگی از جمله تاریخ و فرهنگ ایران، علوم طبیعی، شهدای 27 دی و تاریخی تصویری برای بازدید و تحقیق عموم مردم و به ویژه برای دانشمندان، پژوهشگران، هنرمندان و... دایر شده که در نوع خود بی نظیر است.

بنابراین از آنجایی که 18 می برابر با 28 اردیبهشت ماه به عنوان روز جهانی موزه ها اعلام شده، بر این اساس این روز را بهانه قرار دادیم تا اینکه ضمن معرفی موزه های تخصصی دانشگاه تبریز، مردم و موزه دوستان را بیشتر در جریان فرهنگ، تمدن و زندگی اقوام گذشته آنان قرار دهیم.

با این وجود یکی از اهداف راه اندازی موزه ها، نگهداری آثار گذشتگان و نمایش و انتقال آنها به آیندگان است. شناخت و نمایش سهم اقوام و ملل در فرهنگ و تمدن جهانی و ایجاد و تقویت تفاهم میان ملل و اقوام از دیگر اهداف آن اعلام شده است. در همین راستا نیز موزه موسسه تاریخ و فرهنگ ایران در دانشگاه تبریز شکل گرفته و یکی از با ارزش ترین و دیدنی ترین موزه های این دانشگاه است.

این موزه در سال 1328خورشیدی تنها چهار سال پس از تاسیس دانشگاه تبریز راه اندازی شده است. موزه تاریخ و فرهنگ ایران دانشگاه تبریز بعد از موزه ایران باستان (ملی) که در سال 1316 تاسیس شده است، دومین موزه رسمی کشور محسوب می شود و در شهر تبریز که به شهر اولین ها معروف است اولین موزه به حساب می آید. فعالیت این موزه در دو مقوله باستانشناسی و مردم شناسی بوده و اموال فرهنگی موجود در این موزه از طریق سازمان میراث فرهنگی کشور که از کاوش های باستانشناسی کشور بدست آمده و همچنین هدایای خیرین فرهنگی تامین شده است.

بخش باستانشناسی شامل ادوار پیش از تاریخ و دوران تاریخی و دوران اسلامی بوده و تالاری نیز به بخش سکه و مهر اختصاص یافته است. بخش مردم شناسی نیز شامل بخش جنگ افزارهای قدیمی، بخش بافته و فرش و بخش کتابت شامل قطعات خط و کتب خطی و چاپ سنگی و اسناد قدیمی است.

بخش باستانشناسی دوران صفویه از جمله بخش های پربار این موزه را تشکیل می دهد که ظروف چینی در اشکال و اندازه های مختلف را شامل می شود که از قسمت چینی خانه مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در شهر اردبیل به موزه تحویل داده شده اند. این ظروف به سفارش شاه عباس صفوی توسط هنرمندان چینی در حدود چهارصدسال قبل ساخته شده اند و کلیه ظروف به مهر شاه عباس به مضمون ( وقف آستانه شیخ صفی نمود بنده شاه ولایت عباس ) ممهور هستند.

این موزه هم اکنون در ساختمان کتابخانه مرکزی دانشگاه استقرار یافته و در خدمت علاقمندان فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی است.

شاید در سفر به مناطق مختلف کشورمان و در این میان به شهر تبریز در جست و جوی تاریخ و مکانی مقدسی باشید و شناخت مکان های مقدس و تاریخی از اصلی ترین اولویت هایتان باشد در این صورت به موزه شهدای 27دی بروید، این موزه در دانشگاه تبریز در محل شهادت 22 تن از دانشجویان این دانشگاه بنا شده است.

از این رو موز شهدا از دیگر مکان های فرهنگی و تاریخی دانشگاه تبریز است. این دانشــگاه به دلیل شــهادت22 تن از دانشجویان در محل دانشکده فنی، به مشهدالشهدای دانشگاه های ایران معروف است. این دانشجویان در کارگاه دانشکده فنی مشغول پشتیبانی از جبهه های جنگ حق علیه باطل بودند که هدف حمله جنگنده های رژیم بعث عراق قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

آنچه اختصاصا در این زمینه مورد تاکید بوده و نباید فراموش کرد، اینکه دانشگاه تبریز تنها دانشگاه کشورمان ایران عزیز است، که مورد حمله مستقیم هواپیماهای عراقی قرار گرفته است. نکته مهم دیگر اینکه، دانشگاهیان و به ویژه دانشجویان دانشگاه تبریز در طول هشت سال دفاع مقدس، علاوه بر حضور مستمر در جبهه‌های جنگ، در پشت جبهه نیز همیشه فعالیت‌های مستمری برای تجهیز رزمندگان داشتند که نمونه بارز این امر شــهادت22 تن از دانشجویان این دانشگاه است.

هم اینک محل این کارگاه به موزه تبدیل و به نام موزه شهدای  27دی نامگذاری شده است. این موزه در فضایی به مســاحت  800 متر مربع احداث شــده است که در آن عکس ها، وصیت نامه ها و دست نوشته های شهدا به نمایش گذاشته شده است.

موزه های دانشگاه تبریز آنقدر متنوع و جذاب است که حتی می توانید از موزه مخصوص علوم طبیعی این دانشگاه هم بازدید کنید. در این موزه وارد دنیای جانوران، گیاهان و زمین شناسی می شود و اطلاعات زیادی درباره ویژگی های حیوانات، گیاهان و طبیعت خطه آذربایجان و همینطور دیگر نقاط ایران پیدا می کنید.

از این رو موزه علوم طبیعی دانشگاه تبریز در سال  1346فعالیت خود را با انواع نمونه های تاکسیدرمی شده حیوانات شروع و سپس به طبقه همکف دانشکده علوم منتقل می شود. این موزه در ســال  1389به ضلع غربی کتابخانه مرکزی این دانشگاه منتقل و در ســال  1393با تکمیل نمونه های گیاهی و زمین شناسی در فضایی به مساحت 850 متر مربع بازگشایی شده است.

در حال حاضر این موزه دارای نمونه های مختلف ســنگ ها، فســیل ها، کانی ها، نمونه های تاکسیدرمی، نمونه های گیاهی و ... بوده و شامل امکاناتی همچون راهنمای موزه و تجهیزات پخش فیلم های آموزشی است.

موزه کامپیوتر از دیگر موزه های پر جذاب برای عموم مردم و به ویژه برای موزه دوستان، دانش آموزان و دانشجویان است. این موزه در سال 1387 در زمینی به وسعت 60 متر مربع در محل ساختمان شماره 11 طبقه همکف  مرکز فناوری اطلاعات راه اندازی شده است.

اقلام موجود در این موزه به دو دسته کلی تقسیم می شود:

1- تجهیزات شبکه: شامل کلیه تجهیزات به کار رفته در مرکز از سال 1360 ( 1981 ) میلادی تا کنون تجهیزات Passive  شامل کابلهای قدیمی کواکسیال، UDP و ... اولین نسل فیبرهای نوری مالتی مد و غیره .

تجهیزات Active شامل مودم های BaseBand مربوط به سیستمهایIBM MainFrame با پهنای باند 2kbps  و انواع مودمهای قدیمی با ورودی و خروجی کابل کواکسایل و همچنین مودمهایAnaloge . هاب ها و کارت های شبکه با تکنولوژی دهه 80 و 90 میلادی.

2- سیستمهای کامپیوتری: شامل اولین نسل خریداری شده Main Frame  های IBM  با تکنولوژی دهه 70 میلادی و  همچنین PC های سری سوم IBM مربوط به دهه 80 میلادی.

در ضمن در این موزه انواع دستگاه ها و سیستم های جانبی  خصوصا چاپگرهی ریبوندی و زنجیری وجود دارد. در بخش مربوط به حافظه های جانبی انواع فلاپی ها و همینطور فرایند ایجاد دیسک های نوری و سی دی و دوی دی را می توان مشاهده نمود.

شاید یکی از معدود مراکزی که کاملا ارتقاء سیستمها و کلیه تجیزات جانبی را در سه دهه گذشته می توان در آن یافت. همچنین تجهیزات ویژه نگهداری سیستم های mainframe و همین طور تجهیزاتcooling  نیز در موزه وجود دارد.

برای تماشای تاریخ، آثار، یادگاری ها و دست آوردهای بیش از 7 دهه فعالیت دانشگاه تبریز بهتر است به موزه تاریخی تصویری این دانشگاه بروید. این موزه سال گذشته همزمان با آیین بزرگداشت هشتمین سده آموزش عالی در تبریز و هفتادمین سال تأسیس این دانشگاه با حضور جمعی از مسوولان کشوری و استانی مورد بهره برداری قرار گرفت.

در این موزه آثار، اسناد، اشیاء قدیمی و تاریخی مصوری از گذشته و امروز دانشگاه تبریز به منظور هر چه بیشتر آشنایی افراد با تاریخ و دستاوردهای این دانشگاه در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

تاریخ تشکیل دانشگاه و اسناد قدیمی، ابنیه ها و تاریخ آن، دانشگاه تبریز و انقلاب اسلامی، روسای دانشگاه، نشان ها، شناسه ها و انتشارات منحصربفرد از جمله موارد و آثاری است که در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

 این موزه در مجاورت تالار وحدت دانشگاه تبریز توسط مدیریت روابط عمومی و با همکاری مدیریت امور فنی و نظارت بر طرح های عمرانی این دانشگاه ایجاد شده است.

فرجام سخن این که سیر تحول و تنوع موزه ها از جنگ دوم جهانی به این سو، به تدریج مرزهای بین رشته ها و مجموعه ها را از میان برداشته و به انواع مختلف از جمله هنری، تاریخی، تخصصی، علمی و فنی و صنعتی تقسیم بندی شده که وجود موزه ها در دانشگاه ها را می توان از نوع علمی و تخصصی عنوان کرد که در آن آثار تاریخی، طبیعی، فنی، هنری و ... نگهداری و در اختیار محققان، هنرمندان، اساتید، دانشجویان، دانش آموزان و حتی سایر اقشار مختلف عموم مردم قرار می گیرد.

 

 ( ۲ )

نظر شما :