مراسم گرامیداشت ۱۶ آذر، روز دانشجو در دانشگاه تبریز برگزار شد

۱۷ آذر ۱۳۹۵ | ۱۰:۲۹ کد : ۵۱۸۹ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۴۱۷۲

مراسم گرامیداشت روز دانشجو با تجلیل از ۴۳ دانشجوی نمونه در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، رییس دانشگاه تبریز نیز در این آیین دانشجو را مطالبه گر حق و حقیقت و سمبل مبارزه با استکبار خواند و گفت: دانشجو همیشه در صحنه های مهم کشور حضور داشته است و در تمام برهه های مهم و تاثیر گزار از قبیل ۱۶ آذر ۱۳۳۲، پیروزی انقلاب اسلامی، بسیج سازندگی و هشت سال دفاع مقدس حضور ش تعیین کننده بوده است.

دکتر محمدرضا پور محمدی افزود: برگزاری همایش ها و مراسم های بزرگداشت ۱۶ آذر، علاوه بر ارزش نهادن به این قشر فرهیخته، دارای پیام مهمی است که آن عبارت از مقابله با استبداد، استکبار و بصیرت سیاسی و در کنار آن، کمک به استقلال کشور از طریق دستاوردهای علمی و محصولات دانش بنیان است.

وی همچنین با اشاره به اینکه دانشگاه تبریز، برند استان و دانشگاه های کشور و مشهد الشهدای دانشگاه های ایران است، متذکر شد: ۱۳ دانشگاه از ایران در جمع دانشگاه های تاثیرگذار جهان قرار دارند که رتبه ۴ متعلق به این دانشگاه است و همچنین پنج نفر از یک درصد دانشمندان برتر جهان در این دانشگاه حضور دارند.

رییس دانشگاه تبریز خاطر نشان کرد: اسطوره بودن دانشگاه نه به خاطر ساختمان ها و فضای فیزیکی، بلکه به خاطر دانشجویان نخبه و اساتید دانشمند آن است و دانشجو استقلال فکری دارد، لذا باید از استقلال دانشگاه ها مراقبت کنیم و با تمام وجو در پیشبرد اهداف علمی و پژوهشی دانشگاه بکوشیم. البته در کنار اینها، مشارکت های سیاسی و فرهنگی خوب است اما دانشجو نباید سیاست زده شود.

رییس دانشگاه تبریز خاطر نشان کرد: گروهی می‌خواهند فضای دانشگاه بسته و بی‌روح باشد و در مقابل گروهی دانشگاه را به ساختارشکنی و هنجارشکنی تشویق می‌‌کنند. دانشجویان باید برای ورود چنین تفکراتی به فضای دانشگاه اجازه نداده و از استقلال دانشگاه حفاظت کنند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز نیز در این مراسم گفت: دانشگاه ها از مقدس ترین مکان های کشور و دانشجویان، سرمایه های تمام نشدنی و ذخایر ارزشمند کشور هستند.

حجت الاسلام انوری همچنین با اشاره به نقش دانشجو و جنبش های دانشجویی افزود: دانشگاه ها و دانشجویان همیشه در زمان های مقتضی در خط های مقدم بوده و در تمام صحنه های سیاسی و اجتماعی حضور داشته و همواره نقش تعیین کننده ایی در تمام اتفاقات کشور دارند.

وی خاطر نشان کرد: دانشجو خصوصیت های بارزی همچون شجاعت، استقلال فکری وعدالت طلبی دارد، یعنی آنچه را در دل دارد به زبان می آورد و اسیر محافظه کاری نمی شود و به خاطر جوان بودن و آرمان خواهی شان یقیناً قله های پیشرفت را درخواهند نوردید.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز افزود: روز دانشجو روز مبارزه با استکبار بوده و این را از سال ۳۲ و شهیدان دانشجویی که خون خود را در راه آرمان های اسلامی و انسانی فدا کردند، یاد گرفته ایم.

نماینده وزیر علوم در هیات نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه تبریز، نیز در این مراسم با بیان اینکه ۱۶ آذر، نقطه عطفی در کشور ماست، گفت: دانشجویان با فهم دقیق از علت سفر نیکسون به تهران، در مقابل ظلم و استکبار ایستادند و با اهدای خون خود ثابت کردند که استقلال کشور برای دانشجو بسیار مهم تر از جان است.

دکتر محمدعلی حسینپورفیضی با بیان اینکه دانشجویان آگاه و فکور و عالم و متعهد، همیشه به عنوان پتانسیل قوی برای کشور بوده اند و خواهند بود و باید اتاق فکر و اندیشه و آینده نگری برای همه مسئولین باشند، افزود: دانشگاه و دانشجو و استاد و کارمند همیشه تهدیدی برای دشمنان بوده اند لذا همیشه مورد نظر دشمن بوده و دام ها برای آنها گسترده شده است.

وی متذکر شد: پرسشگری، عدالت خواهی، ژرف اندیشی، دلسوزی، بصیرت در تحلیل ها و وقایع، آگاهی جزو ویژگی های دانشجویان است. لذا ثروت اصلی ایران انسان های عالم و دلسوز این کشور هستند و فروش منابع طبیعی و نفت و گاز برای ایران افتخار نیست و باید شیرهای نفت را بست و با دانش و دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان کشور را اداره کرد.

رییس اسبق دانشگاه تبریز با بیان اینکه به دلیل نبودن احزاب رسمی در جامعه، کار اقشار دانشجویی بسیار سخت است لذا بی ادعا راه های ایده آل پیشرفت و کار احزاب را نیز انجام می دهند، گفت: باید کلید جامعه پیشرفته، را در دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری جستجو کرد.

نماینده وزارت در هیات نظارت بر تشکل‌های اسلامی دانشگاه تبریز خواستار برخورد با عاملان اصلی دزدی‌ها، اختلاس ها، حقوق ها و زمین خواری نجومی و قاچاق ها شد.

یادآور می شود: در این آیین از ۴۳ نفر از دانشجویان نمونه این دانشگاه که شامل دانشجویان نمونه کشوری، دانشجویان نمونه دانشگاه، دانشجویان گروه های عمده تحصیلی کشاورزی و دامپزشکی، فنی و مهندسی، علوم پایه و علوم انسانی،، دانشجویان نمونه شاهد و ایثارگر، دانشجویان نمونه فعال فرهنگی و دانشجویان نمونه استعداد درخشان تجلیل بعمل آمد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


( ۱۷ )

نظر شما :