درخشش بی نظیر و حضور دانشگاه تبریز برای نخستین بار در رتبه بندی جهانی کیو-‌اس

۱۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۰۸:۱۹ کد : ۲۲۲۷۵ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۱۹۱۳

 

بر اساس آخرین گزارش نظام رتبه بندی جهانی کیو-اس ۲۰۲۵، دانشگاه تبریز جایگاه دوم کشوری در بین دانشگاه های جامع را کسب نمود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر جلال شیری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز با اعلام این خبر افزود: بر اساس تازه ترین رتبه بندی جهانی کیو-اس ۲۰۲۵، دانشگاه تبریز برای اولین بار توانست در این رتبه بندی حضور یافته و جایگاه ۵۵۲ جهانی را کسب نماید.

دکتر شیری افزود: بر این اساس، دانشگاه تبریز بعد از دانشگاه تهران در جایگاه دوم دانشگاه های جامع کشور قرار داشته و در مقیاس درهمکرد دانشگاه‌های جامع و صنعتی نیز بعد از دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران و صنعتی اصفهان در جایگاه ششم کشوری قرار دارد‌.
وی با اشاره به شاخص‌های رتبه بندی جهانی کیو-اس اظهار داشت: بررسی شهرت علمی دانشگاه (با وزن ۳۰ درصد)، نسبت تعداد استنادات به اعضای هیات علمی (با وزن ۲۰ درصد)، شبکه پژوهش بین المللی (با وزن ۵ درصد)، ارزیابی کارفرمایان(با وزن ۱۵ درصد)، نسبت اساتید بین المللی (با وزن ۵ درصد)، نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو (با وزن ۱۰ درصد)، نسبت دانشجویان بین المللی (با وزن ۵ درصد)، اشتغال فارغ التحصیلان(با وزن ۵ درصد) و پایداری (با وزن ۵ درصد)،شاخص های مورد استفاده جهت کمی سازی امتیازات و رتبه دانشگاه ها در این نظام رتبه بندی می باشند‌.
به گفته معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز، در ارزیابی ۲۰۲۵ نظام رتبه بندی کیو-اس بیش از ۱۵۰۰ دانشگاه و موسسه در ۱۰۵ کشور جهان مورد رتبه بندی واقع شده اند که در این میان ۹ دانشگاه جمهوری اسلامی ایران حضور دارند.
دانشگاه تبریز پیش از این نیز در نظام های رتبه بندی جهانی شانگهای و تایمز نیز توانست به ترتیب صعود ۲۰۰ و ۱۰۰ رتبه ای را در عرصه جهانی تجربه کند.

 


( ۲۳ )

نظر شما :