در هفتمین گردهمایی سراسری خیّرین آموزش عالی کشور مطرح شد؛

بخش قابل توجهی از پیشرفت‌های دانشگاه‌های دنیا مدیون کمک واقفان و خیّران است

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۳:۰۹ کد : ۲۲۰۴۳ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۹۴۶

 

هفتمین گردهمایی سراسری خیّرین آموزش عالی کشور با حضور رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، استاندار آذربایجان شرقی، رئیس دانشگاه تبریز و روسای دانشگاه‌ها و خیّرین آموزش عالی سراسر کشور به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر صفر نصراله‌زاده رئیس دانشگاه تبریز طی سخنانی در ابتدای این گردهمایی اظهار کرد: دانشگاه‌های ما به شدت به بودجه‌های دولتی وابسته‌اند؛ در حالی که ۵۵ درصد از بودجه دانشگاه‌های دنیا از طریق وقف و بخشش‌های خیّران تامین می‌شود.

وی ادامه داد: این موضوع نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از پیشرفت‌های علمی، دانشجویی و فناوری دانشگاه‌های دنیا مدیون کمک واقفان و خیّران است.

دکتر نصراله‌زاده خاطرنشان کرد: ما باید دست در دست هم دهیم و کمک کنیم تا آحاد جامعه در بخشش به دانشگاه‌ها و آموزش عالی حضور داشته باشند تا بتوانیم از بحران مالی و وابستگی شدید دانشگاه‌ها به بودجه‌های دولتی بکاهیم.

وی با اشاره به اینکه خیّران آموزش عالی کشور، انسان‌های برگزیده‌ای هستند که حلاوت و شیرینی معامله با خدا را با هیچ چیز عوض نمی‌کنند، گفت: خیّران الزاما انسان‌های ثروتمند‌ نبوده ولی غنی و خرسند هستند و به هر آنچه که دارند شاکرند و به قدر خود در راه خیر هزینه می‌کنند.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در پیشرفت علم، حمایت مادی و معنوی است، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشترین موقوفات و بخشش‌ها با هدف گسترش علم و دانشگاه مثل احداث دانشکده، کتابخانه، کمک به دانشجویان، پژوهش و فناوری و پیشرفت دانشگاه‌ها مرتبط است.

وی یادآور شد: سود اصلی پروژه‌های دانشگاه‌ها شامل تولید علم و فعالیت‌های علمی به جامعه می‌رسد و بهره‌ور اصلی آن آحاد جامعه هستند و خیّران در کمک به مراکز علمی و تربیتی هیچ تردیدی به خود راه نمی‌دهند.

دکتر نصراله‌زاده تاکید کرد: هزینه‌ی دانشگاه ربع رشیدی از افتخارات آذربایجان و تبریز، ۷۰۰ سال قبل با بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ دانشجو توسط خیّران تامین می‌شد و اکنون نیز دانشگاه‌های سطح بالای دنیا با کمک‌های چندین میلیون دلاری اداره می‌شوند.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه دانشگاه‌های سطح بالای دنیا با کمک‌های چندین میلیون دلاری اداره می‌شوند، گفت: وقف در اندازه‌های کوچک هم ارزش بسیار بالایی دارد و هر کسی به اندازه توان خود می‌تواند در تعلیم و تربیت مشارکت کند.

وی با بیان اینکه وقف در اندازه‌های کوچک نیز ارزش بسیار بالایی دارد و هرکسی به اندازه‌ی توان خود می‌تواند در تعلیم و تربیت مشارکت کند، اظهار کرد: دانشگاه تبریز با قدمتی بیش از ۷۵ سال دارای ۸۰۰ عضو هیات علمی، ۲۴ هزار دانشجو، ۲ هزار و ۱۰۰ دانشجوی خارجی، ۲۰ دانشکده و دو پردیس دانشگاهی است و یکی از دانشگاه‌های تاثیرگذار در سطح ملی و بین المللی است و بر اساس آمارها بین شش دانشگاه برتر کشور قرار دارد.

پرداخت ۸۰۰ میلیارد ریال در راستای بازسازی زیرساخت‌های دانشگاهی در سال گذشته 

دبیر ستاد خیّرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نیز گفت: حدود ۳۵ درصد سهم وزارت علوم در پروژه‌های مشارکتی خیّران افزایش یافته و بر این اساس در سال گذشته مبلغ یک‌هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال به این پروژه‌ها در دانشگاه‌های سراسر کشور پرداخت شد.

دکتر مصطفی زمانیان ادامه داد: سال گذشته در ۱۹ دانشگاه کشور، مبلغ ۸۰۰ میلیارد ریال به پروژه‌های مشارکتی صندوق رفاه دانشجویان و خیّران در راستای بازسازی زیرساخت‌های دانشگاهی پرداخت شد.

وی با اشاره به حمایت از خیّران در برنامه‌ی هفتم توسعه، خاطرنشان کرد: ظرفیت قانونی در این برنامه دیده شده است تا اگر خیران در پروژه‌های نیمه تمام دولت شرکت کنند، معادل هزینه کرد آن‌ها، مالیات محسوب شود که یک جلوه مشارکت مردمی در اداره کشور است.

دکتر زمانیان ادامه داد: به دلیل درگیری عموم جامعه با پروژه‌های آموزشی کشور، پروژه‌های این بخش اهمیت بالایی دارند و با اجرای این ظرفیت قانونی می‌توان نمونه‌ی موفقی را در سطح وزارت علوم جهت رونق مشارکت مردمی ارائه داد.

وی افزود: ما در سه سال گذشته سعی کردیم تا خیّران کمتر شناخته شده استان‌ها را شناسایی و معرفی کنیم و با الهام از الگوی تقسیم‌بندی منطقه‌ای وزارت علوم، نشست‌های شبکه خیران منطقه‌ای دانشگاه‌ها را فعال کرده و خیران را به این شبکه متصل کنیم.

دبیر ستاد خیّرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری پروژه‌ی مستندسازی از سیره‌ی زندگی خیّران برجسته آموزش عالی را نیز شروع کردیم و تا امروز پنج مستند در این رابطه ساخته شده است و این فرایند ادامه دار خواهد بود.

وی با اشاره به نتیجه بررسی‌های مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و نظرسنجی‌ها و مطالعات متعدد، گفت: مهمترین مسئله جامعه امروز ایران بحث امید و سرمایه اجتماعی است و اگر قرار باشد که بین مسائل کشور فقط یک مسئله را انتخاب کنیم که اثر راهبردی بر حل مسائل کشور داشته باشد، امید است.

دکتر زمانیان افزود: ریشه شناسی تحلیلی در پدیده چالش‌های مهاجرت و عدم مشارکت مردمی، نشان می‌دهد که جامعه‌ی ایرانی امروز به امیدآفرینی و تصویری روشن و شفاف از چشم انداز آینده کشور نیاز دارد.

دبیر ستاد خیّرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: ما در سال پایانی سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور قرار داریم که جامعه ایرانی در این راستا نیازمند شنیدن و تصویرسازی از سیمای دلنشین آینده ایران است و بخش‌های مختلف جامعه انتظار دارند تا مجموعه حکمرانی و دولت بتواند چشم انداز مشخص و امیدبخشی از جامعه آینده ایران ارائه دهد.

وی با بیان اینکه جامعه ایرانی امروز به یکدلی و یکپارچگی بیش از گذشته و چشمه‌های جوشان امیدبخشی در جامعه نیاز دارد، اظهار کرد: امروز خیّران علاوه بر نقش در توسعه زیرساخت‌ها، رسالت کمک به امید آفرینی برای نسل آینده کشور را دارند.

دکتر زمانیان اظهار کرد: جامعه خیّران کشور باید به امیدآفرینی و افزایش اعتماد ملی به‌عنوان پیوست جدی فعالیت‌هایشان در کمک به توسعه زیرساخت‌های آموزشی کشور توجه کنند.

وی در خاتمه گفت: دانشجویان نخبه و دانشگاه‌های خوب ما اگرچه با مشکلات زیرساختی چون خوابگاه و وام معیشت رو به رو هستند اما آنچه که آینده کشور را می‌سازد، نهال امیدی است که باید در دل جوانان آینده ایرانی کاشته شود.

حضور یک هزار و ۴۰۰ دانشجو از ۴۰ دانشگاه کشور تحت پوشش بنیاد حامیان علم و فناوری ایران

مدیرعامل بنیاد حامیان علم و فناوری ایران نیز از توسعه‌ی سامانه‌ی این بنیاد در اجرای نیّات خیّران خبر داد و گفت: اکنون در ۴۰ دانشگاه کشور، دانشجویان نیازمند و متقاضی، کمک خود را به بنیاد معرفی کرده‌اند و ماهیانه پنج میلیون ریال به این دانشجویان پرداخت می‌شود.

دکتر محمدحسین امید ادامه داد: سال گذشته، پویش حمایت از ایده‌های دانشجویی نیز آغاز شد که ۲ پارک علم و فناوری برای اجرای این پویش، پیشگام شدند و تعدادی از تیم‌های دانشجویی تحت حمایت بنیاد قرار گرفتند که به هر یک از این تیم‌ها تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه یاریگران برگزیده دانشگاه‌ها در گردهمایی‌ها معرفی می‌شوند، اظهار کرد: امسال ۱۷ یاریگر ۱۷ دانشگاه کشور مورد تقدیر قرار می‌گیرند و تا سال آینده نیز بنیادهای برگزیده دانشگاه‌ها نیز معرفی و تجلیل خواهند شد و حمایت‌های بنیاد حامیان علم و فناوری ایران به این بنیادهای برگزیده بیشتر خواهد بود.

مدیرعامل بنیاد حامیان علم و فناوری ایران با اشاره به توسعهپی برنامه‌های ترویج گفتمان وقف و امور خیر در حوزه علم و فناوری، گفت: براساس نظرسنجی‌های انجام شده از دانشجویان تحت پوشش و غیر تحت پوشش بنیاد، مشخص شده که هنوز نیاز بالایی بین دانشجویان وجود دارد.

وی، تداوم حمایت از تیم‌های دانشجویی در راستای ایجاد امید و علاقه دانشجویان به تبدیل ایده به ثروت و فناوری‌ها، حمایت از کرسی‌های علم و فناوری در حیطه محیط زیست، هوش مصنوعی، اجرای پویش ارتقای سلامت دانشجویان، اجرای آیین نامه ربع رشیدی (نخستین مجموعه خیریه آموزشی جهان)، برگزاری جشنواره فیلم مستند خیران و واقفان حوزه علم و فناوری، تولید تعدادی مستند در ارتباط با وقف و خیران و چاپ کتاب حامیان علم و فناوری را از جمله برنامه‌های سال جاری این بنیاد عنوان کرد و از میزبانی دانشگاه یزد از هشتمین گردهمایی در سال آینده خبر داد.

امکان رفع بسیاری از کاستی‌ها و مسائل مغفول در دانشگاه‌ها با حضور خیّران 

استاندار آذربایجان شرقی نیز با تقدیر از برگزاری متولیان این گردهمایی، اظهار کرد: ایده برگزاری چنین گردهمایی بسیار ارزشمند بوده و نشان می‌دهد که نقشه راه آینده کشور با حضور خیران عزیز می‌تواند ترسیم شود.

مالک رحمتی با بیان اینکه موفقیت‌های امروز کشور به برکت وجود اساتید و فعالیت‌های علمی آن‌ها است، اظهار کرد: امروز شاهد موفقیت‌های چشم گیری در عرصه‌های دانشگاهی هستیم و اگر نقصانی هم در دانشگاه‌ها وجود دارد، به واسطه خیّران عزیزی که در این راه تلاش می کنند، جبران می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خیّران مدرسه ساز، آبرسانی و آموزش عالی، اقدامات بزرگی در کشور ما انجام داده‌اند، گفت: این جنس کارها می‌تواند به عنوان الگویی در کشور باشد و بسیاری از کاستی‌ها و مسائلی که در دانشگاه‌های ما مورد غفلت واقع شده و از دید مسئولان جا مانده است، با حضور خیران رفع شود.

دیوارهای وزارت علوم برای ارتباط با سرمایه‌های اجتماعی کوتاه تر شده است

رئیس مجمع خیّران دانشگاه تبریز نیز اظهار کرد: ۵۷ سال از تاسیس وزارت علوم می‌گذرد و تا امروز ۲۵ وزیر تغییر یافته‌اند ولی در حال حاضر در دولت سیزدهم، دیوارهای وزارت علوم برای ارتباط با سرمایه‌های اجتماعی کوتاه تر شده است.

سعید جلالی افزود: بنیاد علم و فناوری در بازتعریف کار خیر موفق عمل کرده و حمایت از ایده‌های دانشجویان از جمله اقدامات مهم این بنیاد است.


( ۲ )

نظر شما :