دیدار سرکنسول ایران در ارزروم ترکیه با رئیس دانشگاه تبریز / گسترش دیپلماسی علم و فنّاوری با دانشگاه های ترکیه

۲۱ دی ۱۴۰۱ | ۰۹:۲۶ کد : ۱۸۸۳۶ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۱۰۹۶

 

محمد ابراهیمی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم کشور ترکیه با حضور در دانشگاه تبریز ضمن دیدار با رئیس دانشگاه تبریز، راه های گسترش و توسعه دیپلماسی علم و فنّاوری با کشور همسایه ترکیه مورد بررسی قرار دادند.

حمایت سفارت خانه ها و سرکنسول ها لازمه توسعه دیپلماسی علم و فنّاوری

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر صفر نصراله زاده، رئیس دانشگاه تبریز در این دیدار ضمن خیرمقدم و ابراز خرسندی از حضور سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم کشور ترکیه و هیات همراه وی در این دانشگاه گفت: یکی از راهبردهای کلان و مهم دانشگاه تبریز گسترش و توسعه دیپلماسی علم و فنّاوری با کشورهای همسایه و به ویژه با کشور ترکیه است.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر توسعه دیپلماسی علم و فناوری بهترین وسیله برای توسعه و گسترش ارتباط کشورها و ملت ها است، تصریح کرد: این توسعه دیپلماسی علم و فناوری و گسترش ارتباط بین المللی با دیگر کشورها می تواند در راستای اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک، تبادل استاد و دانشجو، جذب دانشجویان خارجی، ایجاد گروه های آموزشی و پژوهشی، میزبانی از فرصت های مطالعاتی، اعطای مدرک مشترک، انتشار نشریات و مقالات مشترک و ... باشد.

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ظرفیت و توانمندیهای این دانشگاه در زمینه های مختلف گفت: این دانشگاه با داشتن 800 نفر هیات علمی، 20 دانشکده، بیش از 20 هزار دانشجو، 400 آزمایشگاه و کارگاه، چندین قطب علمی و مراکز تحقیقاتی و پردیس علم و فناوری بسترها و زیر ساخت های لازم را برای گسترش همکاری های علمی و پژوهشی با دانشگاه های دیگر کشورها فراهم کرده است.

وی در ادامه ضمن انتقاد از معرفی ضعیف جایگاه و توانمندی های دانشگاه های کشورمان در منطقه و جهان گفت: امروزه ظرفیت ها و توانمندیهای زیادی در دانشگاه های کشورمان و به خصوص در دانشگاه های استان آذربایجان شرقی و به ویژه در دانشگاه تبریز است که متاسفانه به خاطر تبلیغات و معرفی ضعیف، این دانشگاه ها نا شناخته مانده اند.

رئیس دانشگاه تبریز اضافه کرد: با حمایت و کمک سفارت خانه ها و سرکنسول های جمهوری اسلامی ایران در کشورها می توان توسعه دیپلماسی علم و فنّاوری با کشورهای همسایه و به ویژه با دانشگاه های کشور ترکیه شتاب بیشتری بخشید. 

دانشگاه تبریز پیشگام گسترش و توسعه دیپلماسی علم و فنّاوری با کشورهای همسایه

محمد ابراهیمی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم کشور ترکیه نیز در این دیدار ضمن اظهار خرسندی از حضور در دانشگاه تبریز گفت: با توجه به سوابق، اسناد و مدارک دانشگاه تبریز در مقایسه با سایر دانشگاه های کشورمان پیشگام گسترش و توسعه دیپلماسی علم و فنّاوری با کشورهای همسایه و به ویژه با دانشگاه های کشور ترکیه بوده است.

وی در ادامه ضمن اعلام حمایت و پشتیبانی از دانشگاه تبریز در توسعه و ارتباط با دانشگاه های کشور ترکیه افزود: دانشگاه تبریز از دانشگاه های بزرگ و قدیمی ایران است که با توجه به ظرفیت هایش و همجواری با کشور ترکیه بسترهای لازم برای گسترش همکاری های علمی و فناوری با دانشگاه های ترکیه و به خصوص شهر ارزروم فراهم است. 

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم در ادامه افزود: دانشگاه تبریز با توجه به جایگاه و رتبه هایی که در رنکینگ جهانی دارد، کمتر شناخته شده است و باید بیش از اینها در برند سازی و معرفی دانشگاه تبریز در منطقه و جهان تلاش شود.

وی افزود: با جذب دانشجویان خارجی، تبادل استاد، برگزاری دوره های مشترک، حضور در نمایشگاه ها، اجرای طرح های مشترک، برگزاری مسابقات ورزشی و جشنواره های فرهنگی و هنری می توان به گسترش همکاری های علمی و دانشگاهی کمک زیادی کرد.

راه اندازی مراکز فناوری و دانش بنیان در دانشگاه تبریز

دکتر جلال شیری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این دیدار با تشریح برخی دستاوردهای علمی و پژوهشی این دانشگاه در راستای گسترش دیپلماسی علم و فنّاوری با دانشگاه های ترکیه گفت: دانشگاه تبریز به عنوان یکی از دانشگاه های جامع، برتر و دومین دانشگاه قدیمی بعد از دانشگاه تهران است که با توجه به ظرفیت های تعاملات خوبی با دیگر دانشگاه های دنیا و به خصوص با دانشگاه های کشور ترکیه دارد. 

 وی افزود: با توجه به شعار سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نیز دانشگاه تبریز با راه اندازی مراکز فناوری و دانش بنیان با دانشگاه های کشور ترکیه و دیگر کشورها سعی در گسترش دیپلماسی علم و فنّاوری است.

اجرای موفق فراخوان طرح های پژوهشی ایران و ترکیه در دانشگاه تبریز

دکتر سعید شجاعی، مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه تبریز نیز در این دیدار تقویت گسترش دیپلماسی علم و فنّاوری با دیگر کشورها از جمله راهبردهای کلان این دانشگاه برشمرد و افزود: دانشگاه تبریز در سال های اخیر تعاملات و تفاهم نامه های همکاری مشترک زیادی با دیگر دانشگاه های جهان دارد که بیشترین تعداد آن با دانشگاه های کشور ترکیه است که در صدد عملیاتی نمودن این همکاری های مشترک هستیم. 

وی در ادامه با اشاره به اجرای موفق سه فراخوان طرح های پژوهشی دو کشور ایران و ترکیه با همکاری وزارت عتف و توبیتاک، به نقش اساسی این فراخوان‌های در تقویت همکاری دوکشور تاکید و یادآور شد: میزبانی از فرصت‌های مطالعاتی اساتید دانشگاه‌های کشور ترکیه توسط دانشگاه تبریز از جمله یکی دیگر از راه‌های تقویت همکاری علمی دوکشور است.  

مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه تبریز در پایان خواهان حمایت و پشتیبانی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم برای تسهیل معرفی توانمندی‌های فناورانه و دانش بنیان دانشگاه تبریز در کشور ترکیه شد.

راه اندازی اولین پردیس علم و فناوری در کشور در دانشگاه تبریز

دکتر علی پور زیاد مدیر مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز هم در این دیدار با معرفی اجمالی ظرفیت و توانمندیهای مراکز و نوآوری این دانشگاه گفت: با توجه به وجود زیرساخت ها و افزایش مراکز رشد و نوآوری تخصصی در دانشگاه تبریز اولین پردیس علم و فناوری در کشور در این دانشگاه راه اندازی شد که این ظرفیت ها موجب توسعه همکاری های بین المللی را فراهم کرده است.


( ۲ )

نظر شما :