دانشگاه تبریز؛ پیشگام در برنامه ریزی و اجرای فعالیت های متنوع فرهنگی و اجتماعی

۱۰ آبان ۱۴۰۰ | ۰۹:۱۶ کد : ۱۴۹۵۷ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۱۳۶۷

 

دکتر سجاد توحیدی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز، به تشریح عملکرد و برخی دستاوردهای حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز در چند سال اخیر پرداخت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر توحیدی در ابتدا با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته در این حوزه در سال های اخیر گفت: با توجه به اسناد بالادستی ملی و دانشگاهی، «سند جامع فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز» در سال 1395 مشتمل بر راهبردها و برنامه های عملیاتی متنوع، تدوین و در شورای فرهنگی دانشگاه تصویب گردید و فعالان فرهنگی ملزم به انجام فعالیت در قالب آن شدند.
وی اضافه کرد: در این زمینه همچنین«برنامه تکمیلی ویژه دوساله معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه» در سال 1398 تدوین و مصوب گردید تا ضمن برآورده ساختن اقدامات مورد انتظار مصرح در آیین نامه جامع مدیریت دانشگاه ها و سایر اسناد بالادستی نظیر برنامه راهبردی دانشگاه، برنامه زمان بندی مشخص و مدونی برای انجام فعالیت های مختلف در این حوزه ارائه شود.
به گفته وی دو سند مذکور و نیز کتابچه «شرح مبسوط برنامه ها و اقدامات همکاران معاونت فرهنگی و اجتماعی» که شامل وظایف همکاران، جزئیات اقدامات لازم در برنامه های مختلف و نیز فهرست برنامه های قابل اجرا به تفکیک واحدهای مختلف است، می تواند جزو اسناد کاربردی و ماندگار در دانشگاه تبریز محسوب شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به افزایش پویایی و گسترش برنامه ها از نظر کمّی هم تاکید کرد: خوشبختانه با همت تمامی دست اندرکاران فعالیت های فرهنگی و اجتماعی، نظیر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، تشکل ها، کانون ها، هیات شهدای گمنام، بسیج دانشگاهیان، انجمن های علمی دانشجویی و مدیریت های امور فرهنگی و امور اجتماعی، تعداد برنامه ها طی یک روند افزایشی از حدود 550 مورد در سال 1394 به 1872 مورد در سال 1398 رسید.
به گفته وی از اسفند 1398 تاکنون هم علی رغم سایه افکندن شیوع ویروس کرونا بر فعالیت ها و عدم امکان اجرای بسیاری از برنامه ها، با تمرکز فعالان فرهنگی بر فضای مجازی، نزدیک به 1000 برنامه مختلف انجام شده است. همچنین، در سال جاری، 4 تشکل دانشجویی، 103 انجمن علمی – دانشجویی، 18 کانون فرهنگی و اجتماعی و 50 نشریه دانشجویی در حال فعالیت هستند که اکثرا رشد قابل توجهی را درسال های اخیر داشته اند.
دکتر توحیدی جامع نگری و ایجاد تنوع در فعالیت ها را از جمله دیگر راهبردهای کلان این معاونت برشمرد و گفت: به جرات می توان گفت که این معاونت، گسترده ترین و متنوع ترین طیف فعالیت ها را در دانشگاه مدیریت می کند. سعی مجموعه همکاران و فعالان در این مدت این بوده است که در کنار لحاظ اولویت ها، نگاه نسبتا متوازنی به انواع برنامه ها داشته باشند تا دامنه مخاطبان و کنش گران و احتمال اثربخشی فعالیت ها افزایش یابد.
 وی اجرای برنامه های مذهبی و معنوی نظیر مراسم شب های قدر و شب نیمه شعبان، عزاداری ها، مراسم ادعیه خوانی، مسابقات و جشنواره های دانشگاهی قرآن، نمایشگاههای متعدد با موضوعات مهدویت، غدیر و ایام فاطمیه، اعزام سالانه صدها دانشجو به زیارت مشهد مقدس و قم، برگزاری اردوی بزرگ راهیان نور با اعزام سالانه حدود 600 دانشجو، یادواره های شهدا، دیدار با خانواده معظم شهدا و برپایی جلسات اخلاقی و معرفتی را از جمله این فعالیت ها بیان کرد و افزود: در این خصوص همچنین برنامه های تفریحی نظیر اردوهای درون و برون استانی، برنامه های کوتاه مدت حضور دانشجویان در سینماها، تفرجگاه ها و موزه ها در آخر هفته، مسابقات آشپزی و شیرینی پزی، جشن های مناسبتی در خوابگاه و پخش و تحلیل فیلم برگزار شده است.
 معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز اجرای برنامه های آموزشی و علمی نظیر کارگاه‌های آموزش نرم افزارهای تخصصی، سخنرانی های علمی، بازدیدهای علمی از مراکز صنعتی استان و کشور، برگزاری کنفرانس ملی توسعه اجتماعی را از جمله دیگر فعالیت های این حوزه برشمرد و یادآور شد: فعالیت های متنوع جهت مقابله با آسیب های اجتماعی همانند حضور اساتید در خوابگاه های دانشجویی، کارگاه های متعدد آموزشی، نمایشگاه تلنگر با مشارکت حدود 20 ارگان و نهاد خارج از دانشگاه، جشنواره منطقه ای پیشگیری اولیه از اعتیاد، برگزاری رویداد استارت آپی با محوریت کاهش آسیب های اجتماعی در سطح دانشگاه های شمال غرب کشور و برگزاری نشست های استانی هیات اندیشه ورز با محوریت تحلیل و ارائه راهکار در ارتباط با آسیب های اجتماعی استان و تدوین نشریه اندیشه از محتوای جلسات انجام شده است.

وی اضافه کرد: نشست های هیات اندیشه ورز استان به عنوان یکی از منظم ترین و موفق ترین نشست ها در سطح کشور به شمار می رود و اخیرا، شرح مبسوط و همچنین، چکیده مباحثات این هیات در طول 5 سال گذشته به صورت ویژه نامه چاپ شده است.
وی برگزاری برنامه های متعدد با موضوعات سیاسی و اجتماعی در قالب سخنرانی، مناظره، نمایشگاه و تریبون آزاد، برگزاری جشنواره ها همچون جشنواره حرکت برای انجمن های علمی، جشنواره رویش برای کانون های فرهنگی و اجتماعی و بازارچه چرتکه برای عرضه محصولات تولیدی دانشجویان، برپایی نمایشگاه ها نظیر نمایشگاه عکس، نمایشگاه نقاشی، نمایشگاه دستاوردهای علمی، نمایشگاه پوستر، نمایشگاه صنایع دستی و نمایشگاه کتاب، اجرای فعالیت های خیریه و جهادی شامل بازارچه عیدونه برای کمک به نیازمندان در آستانه سال نو و نمایشگاه اتاق آسمان و جشن گلریزان آن ویژه مزایده نقاشی های کودکان مبتلا به سرطان، جمع آوری و ارسال کمک دانشگاهیان به نیازمندان در قالب پویش های کمک مؤمنانه، جمع آوری و ارسال کتب دست دوم برای کودکان در مناطق محروم، جمع آوری هدایای دانشگاهیان برای آسیب دیدگان از بلایای طبیعی و برگزاری اردوهای متعدد جهادی در طول سال در مناطق محروم استان با ارائه خدمات متنوع عمرانی، فرهنگی، پزشکی و دامپزشکی را از دیگر دستاوردهای ان حوزه در سال های اخیر بیان کرد.
دکتر توحیدی برگزاری کرسی های آزاداندیشی ویژه دانشجویان با موضوعات متنوع و کرسی های نقد و نظر (ترویجی) ویژه اساتید را از جمله دیگر فعالیت های این حوزه بیان کرد و گفت: در همین راستا در 3 سالی که مسئولیت برگزاری کرسی های ترویجی بر عهده معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بود، 26 کرسی برگزار گردید. همچنین، همایش منطقه ای در این ارتباط با حضور مسئولان کشوری و رؤسا و اساتید دانشگاه های استان های شمال غرب کشور به میزبانی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز  برگزار شد.
به گفته وی حمایت از انتشار و نظارت بر نشریات دانشجویی و برگزاری کارگاههای آموزشی برای دست اندرکاران نشریات، برگزاری مراسم روز دانشجو، جشن انقلاب، مراسم بزرگداشت شهدای 27 دی دانشگاه، مدیریت ستاد استقبال از دانشجویان ورودی جدید و همچنین، تهیه بسته فرهنگی مشتمل بر تقویم دانشجویی ویژه نودانشجویان، حمایت از فعالیت های متنوع کانون ها در زمینه های مختلف، برنامه های متنوع با محوریت کارآفرینی برای دانشجویان نظیر برگزاری دوره آموزش صنایع دستی، راه اندازی بازارچه عرضه محصولات تولیدی دانشجویان در داخل دانشگاه و خوابگاه و معرفی ایده های برتر انجمن های علمی دانشجویی به پارک علم و فناوری استان و مرکز رشد دانشگاه از جمله دیگر فعالیت های این معاونت در سال های اخیر بوده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز، در ادامه ایجاد ابتکار و نوآوری در فعالیت ها را از دیگر راهبردهای کلان این معاونت بیان کرد و گفت: ابتکارات و  نوآوری ها در این مدت در دو بخش تعریف و اجرای برنامه های نو و مبتکرانه و همچنین، نوآوری در روش اجرای برنامه ها قابل بیان است.  برنامه هایی نظیر برگزاری اردوی آموزشی دانشجویان ورودی جدید در آغاز سال تحصیلی، برگزاری 2 دوره اردوی مشهد ویژه اساتید فعال فرهنگی با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، همایش اقتصاد مقاومتی، برگزاری مراسم جشن در مناسبت های مذهبی و ملی نظیر جشن شب یلدا در خوابگاههای دانشجویی و انتشار کتاب «شنبه 27 دی» که برای اولین بار و به صورت مستند، تشکیل، فعالیت و واقعه بمباران کارگاه دانشکده فنی را در سال65 روایت می کند و انجام اقدامات و هماهنگی های اولیه برای تهیه فیلم تلویزیونی با این موضوع، رویداد استارتاپی ملی با موضوع سبک زندگی، کارگاه توانمندسازی روانشناختی اعضای هیات علمی در دوران کرونا و دهها عنوان برنامه دیگر، در این مدت برای نخستین بار تعریف و اجرا شدند.
وی همچنین با اشاره به توسعه زیرساخت های این معاونت در سال های اخیر گفت: بازسازی اساسی و تجهیز تالار شهید شفایی با ظرفیت 435 نفر، احداث تالار شهید باکری با ظرفیت 85 نفر، راه اندازی و تجهیز 2 باب کلاس برای برگزاری کارگاههای فرهنگی و هنری، راه اندازی خانه فرهنگ در خوابگاه دانشجویی شهدا و مسقف سازی و بهسازی یادمان شهدای گمنام دانشگاه از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه بوده است.

وی استفاده از ظرفیت فکری و تجربیات اساتید دانشگاه را از دیگر برنامه های کلان این بخش بیان کرد و گفت: در این زمینه هم سعی شده از مشورت ها و تجربیات همکاران اساتید و دانشجویان و به ویژه از نظرات تخصصی اساتید رشته های علوم انسانی بهره گرفته شود. استفاده از نظرات مکتوب و شفاهی دهها نفر از اساتید و همکاران در برنامه ریزی های فرهنگی و اجتماعی، بهره مندی از مباحث علمی و مباحثات اساتید در هیات اندیشه ورز استان، و تشکیل «کارگروه علمی مشورتی مسائل اجتماعی دانشگاه» با حضور صاحب نظران و اساتید از دانشکده های علوم انسانی و سایر بخش های مرتبط دانشگاه، گامهای موثری در این راستا بودند. به گفته وی از نتایج جلسات این کارگروه می توان به تهیه فهرست عناوین طرح های پژوهشی فرهنگی اشاره نمود که علاوه بر افزایش مشارکت اساتید دانشگاه در حل مسائل دانشگاه، زمینه جدیدی را برای حمایت از پژوهش های فرهنگی و اجتماعی فراهم نموده است. همچنین، تشکیل«کمیته رصد فرهنگی و اجتماعی دانشگاه» با هدف پایش علمی و مستند شاخص های مختلف فرهنگی و اجتماعی دانشگاهیان با حضور اساتید علوم انسانی مصوب شده است. به علاوه کتاب "کرونا، بینش های اجتماعی، فرهنگی و روانشناختی" که شامل مقالات اساتید و پژوهشگران دانشگاه تبریز است، جهت واکاوی علمی اثرات مختلف شیوع ویروس کرونا انتشار یافت و در اختیار مدیران و محققان قرار گرفت.
دکتر توحیدی همچنین با اشاره به برنامه ریزی و تلاش برای حضور درخشان تر دانشگاه در عرصه های ملی گفت: دانشگاه تبریز، در چند سال اخیر در جشنواره بین المللی حرکت به بیشترین عناوین و افتخارات دست یافته است؛ به گونه ای که در حوزه عملکرد انجمن های علمی دانشجویی، در 5 سال اخیر، سه بار جزو دانشگاه های برتر (رتبه اول) و دو بار در ردیف دانشگاه های شایسته تقدیر (رتبه دوم) در بین کلیه دانشگاههای زیرمجموعه وزارت عتف قرار گرفته است. دانشجویان دانشگاه تبریز در جشنواره سراسری نشریات دانشجویی و مسابقات قرآن و سایر زمینه ها نیز موفقیت های قابل توجهی را به دست آورده اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز، در پایان، جوان گرایی و توجه به رشد نیروی انسانی را از دیگر اولویت های معاونت فرهنگی و اجتماعی در سال های اخیر برشمرد و بر لزوم اولویت یافتن مسایل فرهنگی و اجتماعی در تصمیم گیری ها، حمایت همه جانبه از کارشناسان و مدیران فعال در این حوزه، توجه بیشتر به نقش اساتید در برنامه ریزی و اجرای برنامه ها و تمرکز بیشتر به انجام فعالیت در خوابگاه های دانشجویی تاکید کرد.

 


( ۷ )

نظر شما :