ارتقای ۴۲ رتبه‌ای دانشگاه تبریز در رتبه‌بندی تایمز آسیایی

۱۸ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۵ کد : ۱۴۱۰۷ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۶۸۳

 

 دانشگاه تبریز در جمع برترین دانشگاه‌های آسیا قرار گرفت


براساس نتایج رتبه‌بندی تایمز کشورهای آسیایی در سال ۲۰۲۱، دانشگاه تبریز با کسب رتبه 121 همچنان در جمع برترین دانشگاه‌های آسیا قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، براساس نتایج رتبه‌بندی تایمز کشورهای آسیایی در سال ۲۰۲۱، دانشگاه تبریز با 42 پله صعود، از رتبه 163 در سال ۲۰۲۰ به رتبه 121 در سال ۲۰۲۱ ارتقاء یافت.
در گزارش اخیر رتبه‌بندی دانشگاه‌ های آسیایی سال ۲۰۲۱ ، از ایران تعداد ۴۷ دانشگاه حضور داشته‌اند که ۷ دانشگاه کشور در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار گرفته‌اند. این در حالی است که تعداد دانشگاه های ایران در سال گذشته ۴۰ دانشگاه بوده است.
دانشگاه علوم پزشکی کردستان که برای اولین بار در این رتبه بندی حضور دارد، با رتبه ۴۵ و دانشگاه های صنعتی شریف و صنعتی نوشیروانی بابل به ترتیب با رتبه‌های ۵۸ و ۵۹ دانشگاه‌های دوم و سوم هستند. بهترین رتبه ایران نسبت به سال گذشته ۳ مرتبه ارتقاء داشته است و از ۴۸ به ۴۵ رسیده است.
پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از نظام‌های رتبه‌بندی معتبر در سطح بین‌المللی است که در سال ۲۰۱۳ میلادی برای اولین بار رتبه‌بندی دانشگاه های آسیایی را در کنار رتبه‌بندی‌های بین‌المللی خود انجام داد.
روش‌شناسی این رتبه‌بندی همانند روش‌شناسی رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها است که از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار آموزش (۲۵)، پژوهش (۳۰)، استنادات (۳۰)، درآمد صنعتی (۷.۵) و وجهه بین‌المللی (۷.۵) بهره جسته است؛ با این حال در رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیایی پس از محاسبه امتیازات بر اساس شاخص‌ها، نتایج کسب شده را بر اساس دانشگاه‌های موجود در این رتبه‌بندی مجدد تنظیم می‌کند.
برپایه همین گزارش، دانشگاه تبریز بیش از ۷۰ سال قبل با تأسیس دو دانشکده ادبیات و پزشکی فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر با داشتن بیش از ۲۰ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیأت علمی و بیش از ۲۰ هزار نفر دانشجو یکی از دانشگاه‌های بین المللی، سطح یک و برتر کشور است.


( ۲ )

نظر شما :