توسط محققان دانشگاه تبریز؛ ترکیب گیاهی علیه سرطان های مقاوم به دارو تولید شد

۰۸ مهر ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۵ کد : ۱۰۳۰۲ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۳۶۱۰

 محققان دانشگاه تبریز برای اولین بار با ترکیب گیاهی NanoCur با پتانسیل داروئی علیه سرطان های مقاوم به دارو را تولید کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر اسماعیل بابائی مجری این طرح و عضو هیات علمی گروه ژنتیک مولکولی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز در این ارتباط اظهار داشت: فرمولاسیون نانوئی ترکیب گیاهی کورکومین مستخرج از گیاه زردچوبه در قالب ترکیب قوی و بالقوه ضدسرطان در دانشگاه تبریز تولید شده و علیه تومورهای بدخیم و مقاوم به داروی سرطان های سینه، تخمدان و معده مورد آزمایش قرار گرفت.

وی تصریح کرد: بخشی از نتایج بدست آمده که با حمایت بنیاد سرطان تهران و نیز دانشگاه سالزبورگ اتریش انجام گردیده در مجله معتبر Phytomedicine آمریکا به چاپ رسیده است و نشان از کشته شدن معنی دار سلول های پیشرفته سرطانی بود.

این محقق دانشگاه تبریز یادآور شد: این ترکیب، شکل تقویت شده مکمل داروئی تجاری سازی شده قبلی ما بنام CurcuDen  است که بدلیل تخریب پذیری زیستی نانوذره بکارگرفته شده، اثرات جانبی منفی را روی سلول ها اعمال نمی کند.

دانشیار ژنتیک مولکولی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه ترکیبات گیاهی بدلیل ساختار کمپکس شیمیائی خود از اهمیت ویژه ای در هدف قرار دادن سلول های توموری دارا هستند ولی با توجه به عدم حلالیت اکثر آنها در محیط های آبی مثل محیط بدن انسان، بخش عمده این ترکیبات در صورت مصرف توسط فرد جذب بدن نشده و اثر داروئی خود را اعمال نمی کنند، اضافه کرد: در همین راستا، تلاش های اخیر دانشمندان در جهت تولید شکل قابل جذب آنها به ویژه استفاده از نانوذرات به عنوان حامل دارو معطوف شده است. به گفته وی از سوی دیگر، هزینه سرسام آور تهیه داروهای وارداتی برای درمان سرطان، اثرات غیراختصاصی این داروها روی اندام های مختلف بدن و نیز عدم پاسخ به درمان از مشکلاتی است که باعث شده تا تهیه فرمولاسیون های بهبود یافته داروها با بستر گیاهی از اولویت های وزارت بهداشت برای تولید داروهای بهتر بومی و به طبع آن ارز آوری برای کشور باشد.

عضو هیات علمی گروه ژنتیک مولکولی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز در ادامه با اشاره به روند اجرای این طرح گفت: در این پروژه که به منظور طراحی و تولید ترکیب داروئی ضدسرطان نانوکورکومین انجام می شود، برای اولین بار از ترکیبات جمینی سورفاکتانت به عنوان حامل کورکومین استفاده شد که به طرز چشم گیری میزان جذب سلولی و اثر ضد سرطانی آن را روی انواع سلول های سرطانی به ویژه سلول های مقاوم به دارو  بهبود بخشید.

این پژوهشگر همچنین با تاکید بر اینکه فرمولاسیون های مختلف و وارداتی کورکومین در بازار وجود دارند که در قالب دارو مورد استفاده قرار می گیرند، یادآور شد: با انجام  فاز دوم تحقیق که در قالب دو رساله دکتری تعریف شده است و جنبه های مختلف داروئی ترکیب روی حیوانات مدل سرطانی ارزیابی می شود درصدد تولید این ترکیب ارزشمند نانوئی در کشور هستیم تا ضمن ارزآوری‌، وابستگی وارداتی را نیز حذف کنیم.

همین گزارش حاکی است؛ انتشار بیش از 4۰ مقاله و ارائه بیش از ۳۰ مقاله در کنفرانس های بین المللی، برنده جایزه بیوتکنولوژی کشور در سال ۱۳۹۴برای فرمولاسیون مکمل داروئی CurcuDen، برگزیده المپیاد کشوری زیست شناسی، کسب رتبه یک آزمون دکتری تخصصی ژنتیک، مدیر بخش زیست فناوری آزمایشگاه مرکزی و عضو کمیته علمی انجمن ژنتیک ایران از جمله سوابق علمی و اجرائی دکتر اسماعیل بابائی دانشیار ژنتیک مولکولی دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز و مجری این طرح است.


( ۲۵ )

نظر شما :