کارگاه آموزشی تربیت کادر تخصصی پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه تبریز برگزار شد

۱۳ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۸ کد : ۶۵۴ رویدادها و اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۲۰۴۸

کارگاه های آموزشی تربیت کادر تخصصی پیشگیری اولیه از اعتیاد و آموزش کارشناسان ادارات استان آذربایجان شرقی توسط مرکز مشاوره دانشجویی، در روزهای  8 و 9 شهریور در دانشگاه تبریز برگزار شد.
به گزارش دوشنبه روابط عمومی دانشگاه تبریز، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در آیین افتتاحیه این کارگاه گفت: با توجه به شیوع و ازدیاد انواع مواد مخدر در جامعه، باید اقدامات جدی در خصوص پیشگیری از شیوع اعتیاد انجام گیرد.
سردار محمد علی نصرتی افزود: دانشجویان نیز به عنوان بخشی از جامعه از آفت اعتیاد مصون نیستند که با انجام انواع برنامه های فرهنگی پیشگیرانه در دانشگاه و خوابگاه های دانشجویی، می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.
وی متذکر شد: بالا بردن سطح آگاهی جامعه، ارتقاء ظرفیت های فرهنگی و آشنایی بیشتر با آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر، اشنا کردن جوانان با عواقب  و تبعات منفی و زیان آور مواد مخدر و  ارایه الگوهای تربیتی مناسب و آموزش مهارت زندگی از جمله  برنامه هایی است که باید نسبت به آن بیشتر و جدی تر پرداخته شود.
معاون دانشجویی دانشگاه تبریز نیز در این آیین گفت: اعتیاد، از مهم ترین مسایل مبتلا به جامعه کنونی است و با توجه به اینکه روزانه، انواع مواد مخدر در نام ها و مارک های مختلف روانه بازار می شود، وظیفه تمام ارگان ها و سازمان ها را در اطلاع رسانی و فرهنگ سازی پیشگیری از اعتیاد جوانان به انواع مواد مخدر سنگین تر می کند.
دکتر حسین امامعلی پور متذکر شد: دانشگاه ها از جمله مراکزی هستند که با تدوین و انجام برنامه های مختلف فرهنگی و علمی در جهت آگاه کردن جوانان در خصوص سوء استفاده از مواد مخدر، می توانند گام های موثری را در سلامت جامعه بردارند؛ ضمن آنکه برگزاری چنین نشست هایی، می تواند کادر ارگان ها، سازمان ها و موسسات مختلف را در جهت ارایه مشاوره و انجام اقدامات مقتضی، به اطلاعات روز مجهز کند.
بر پایه همین گزارش، دکتر شهرام واحدی، رییس مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تبریز در این خصوص گفت: کارگاه‌های آموزشی پیشگیری از اعتیاد ویژه کادر ادارات استان انجام گرفته و کارشناسان اداراتی همچون اداره آموزش و پرورش، سپاه عاشورا، اداره کل زندان های استان، نیروی انتظامی، اداره کل بهزیستی، مرکز بهداشت استان، اداره ورزش و جوانان، مرکز مشاوره داه تبریز، اداره کار، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره تبلیغات اسلامی، اداره هلال احمر، کمیته امداد امام خمینی(ره) و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این کارگاه دو روزه حضور داشتند.
به گفته وی؛  سند جامع پیشگیری از اعتیاد، عوامل خطر و محافظت کننده، انواع پیشگیری، اصول و مبانی پیشگیری و استراتژی، شناخت مواد و عوارض آن، تاریخچه و مفاهیم، تعریف مواد و ملاک های زیستی، روانی و اجتماعی اعتیاد، جنبه زیستی اعتیاد، پیامدهای فردی، اجتماعی و خانوادگی اعتیاد و شیوع شناسی ، سیاست ها و قوانین پیشگیری در جهان و ایران، عناوین مطالب ارایه شده در این کارگاه آموزشی بود.
اضافه می نماید: کارگاه آموزشی کادر تربیت تخصصی پیشگیری از اعتیاد  توسط مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تبریز و با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با تدریس دکتر بهزاد شالچی و دکتر رضا عبدی از دانشگاه شهید مدنی، دکتر مجید ترابی از اداره بهزیستی استان، دکتر مهدی آقا محمدی، دکتر شهرام واحدی و دکتر جلیل باباپور از دانشگاه تبریز، سرهنگ حمید علی باغبان از ستاد مبارزه با مواد مخدر استان و شهرام یاقوتی از کمیته فرهنگی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در تالار شهریار دانشگاه تبریز برگزار شد.
( ۱ )

نظر شما :