در آستانه ۲۷ آذر دبیرخانه دائمی حوزه و دانشگاه استان آذربایجان شرقی در دانشگاه تبریز افتتاح شد

۲۵ آذر ۱۳۹۶ | ۱۰:۰۶ کد : ۶۵۰۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۷۴۱


در آستانه 27 آذر سالروز شهادت دکتر مفتح دبیرخانه دائمی حوزه و دانشگاه استان آذربایجان شرقی در دانشگاه تبریز با حضور نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در این آیین با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه از جمله برکات این انقلاب است که از سوی امام راحل(ره) پایه گذاری شده است، گفت:  امروزه با گسترش اندیشه‌های اسلامی در محیط‌های دانشگاهی که یکی از اهداف شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اسلامی کردن دانشگاه‌ ها است، که برای تحقق این امر اساتید حوزه، دانشگاه و دانشجویان باید بیش از این ها تلاش کنند.
حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم، در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه در حال حاضر عملا  این وحدت بین دو نهاد صورت گرفته است، تصریح کرد: دشمنان این انقلاب با به شهادت رساندن شهیدانی چون شهید مفتح و شهید مطهری می خواستند تفکر اسلامی را از بین ببرند، و از این رو برای خنثی نمودن توطئه دشمنان و به خصوص برای رساندن وحدت دو نهاد به مرحله ایدآل، باید اشتراکات وحدت حوزه و دانشگاه روز به روز تقویت و از افتراقات جلوگیری نمود.
به گفته وی در گذشته بین حوزه و دانشگاه فاصله زیادی وجود داشت ولی به برکت این انقلاب و با تقویت وحدت بین حوزه و دانشگاه، همفکری و روشن گری دینی جامعه به سمت توسعه پیش می رود.
امام جمعه تبریز در ادامه یادآور شد: حوزویان و دانشگاهیان باید همواره به سمت یک هدف مشترک و روشن که همانا ایجاد جامعه اسلامی پیشرفته و مستقل حرکت نمایند.
 نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه در حال حاضر تکلیفی  بردوش حوزویان و دانشگاهیان است که با تقویت همفکری و دانش افزایی مشترک در مقابل هجمه های دشمنان ایستادگی کنند، افزود: امروز استکبار جهانی و دشمنان این نظام با ترفندهای مختلف و از جمله با جنگ نرم و تهاجم فرهنگی در صدد ضربه زدن به انقلاب است که باید در مقابل توطئه آنان نیز هوشیار بود.
رییس دانشگاه تبریز نیز در این آیین با بیان اینکه در راستای تحکیم وحدت بیشتر بین حوزه و دانشگاه نیاز به ایجاد کانون و دبیرخانه ای احساس می شد که فعالیت‌های این دو نهاد در آن تعالی و گسترش پیدا کند، گفت: امروز با افتتاح دبیرخانه دائمی حوزه و دانشگاه استان آذربایجان شرقی در این دانشگاه زمینه همکاری های مشترک شتاب بیشتری خواهد داشت.
دکتر محمدرضا پورمحمدی، در ادامه با تاکید بر اینکه سالروز شهادت آیت‌الله مفتح از سوی امام خمینی (ره) به عنوان روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است، افزود: هم اندیشی و همفکری بین دانشگاهیان و حوزویان از جمله اهداف این روز است که برای تحقق بخشیدن به امر تلاش و فعالیت مشترک دو نهاد در حوزه های مختلف ضروری است.
 به گفته وی موضوع وحدت بین حوزه و دانشگاه در طول سال مطرح است و دانشگاه تبریز نیز با راه اندازی دانشکده الهیات و علوم اسلامی، موسسه علوم اسلامی – انسانی، کانون های های مختلف و برگزاری نشست ها و همایش های مختلف به نوعی پیشتاز دانشگاه ها است.
مسئول نهادنمایندگی مقام معظم  رهبری در دانشگاه تبریز نیز در این مراسم با تشریح فعالیت های حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز تبریز گفت: حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مرکز تبریز در سال 1379 تاسیس شده و در حال حاضر بیش از 200 دانشجو مشغول به تحصیل علوم دینی در این مرکز هستند.
حجت الاسلام محمد انوری در ادامه با اشاره به فلسفه شکل گیری حوزه های دانشجویی در دانشگاه ها افزود: حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در راستای معرفت افزایی دانشجویان علاقه مند و با هدف ارتقای سطح معلومات دینی برای دین پژوهان بوجود آمده است، که دانشجویان در کنار تحصیل رشته تخصصی خود در دانشگاه، می توانند، اقدام به فراگیری علوم معرفتی و دینی نمایند.
به گفته وی با افتتاح این دفتر در این دانشگاه، در آینده نزدیک با برنامه ریزی، برگزاری ایین های های مختلف و به خصوص تدوین برنامه های راهبردی شاهد گسترش ارتباط و همکاری بین حوزه و دانشگاه خواهیم شد.
همین گزارش حاکی است: بیست و هفتم آذرماه، یادآور عروج مجاهدی خستگی ناپذیر و عالمی ربانی، آیت اللّه مفتح، است که به پاس فعالیت های چشم گیر شهید مفتح در راه تحقق وحدت حوزه و دانشگاه و به خصوص لزوم ارتباط، همکاری و هم فکری حوزویان و دانشگاهیان، روز 27 آذر که سالروز شهادت دکتر مفتح نیز می باشد روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گذاری شده است.


نظر شما :