همایش مدیریت پیوند آب - انرژی - غذا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دانشگاه تبریز برگزار شد

۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۲:۱۲ کد : ۶۴۰۰ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۷۵۵۰
همایش مدیریت پیوند آب - انرژی - غذا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دانشگاه تبریز برگزار شد

همایش مدیریت پیوند آب - انرژی - غذا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با صدور و قرائت پیام وزیر نیرو  و با همکاری دانشگاه سازمان ملل در دانشگاه تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، رییس دانشگاه تبریز در این همایش با بیان اینکه تبریز شهر قدیمی و مرکز تمدن است و 700 سال قبل دانشگاه بین المللی ربع رشیدی با دارا بودن همه رشته های زمان تاسیس شده بود، گفت: دانشگاه ما نیز در ادامه همان روند به فعالیت پرداخته و بزودی هفتادمین سال تاسیس آن را جشن خواهیم گرفت.
رییس دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه در این دانشگاه رشته ها و دپارتمان های مختلفی در ارتباط با آب و انرژی فعالیت دارند که توان خود برای حل مشکلات منطقه به کارگرفته اند، افزود: این دانشگاه به عنوان دومین دانشگاه قدیمی کشور در حال حاضر با داشتن 21 دانشکده، 10 قطب علمی و پژوهشکده، مراکز رشد، چندین دانشکده اقماری، 800 نفر هیات علمی، بیش از 24 هزار دانشجو به عنوان یکی از دانشگاه جامعه و برتر کشور است، که بخشی ازاین توانمندی ها در راستای محیط زیست، انرژی، آب و غذا است.
دکتر محمدرضا پورمحمدی، در ادامه با اشاره بر اینکه پتانسیل های خوبی در خصوص محیط زیست و منابع طبیعی در دانشکده های این دانشگاه وجود دارد، به طوریکه اخیر پژوهشکده محیط زیست به عنوان مرکزی بین رشته ای در دانشگاه تبریز ایجاد شده است، اضافه کرد: توسعه دانش محیط زیست در ایران و کشورهای مجاور با رویکرد استفاده از تجربیات بین المللی، تسهیل ارتباط دولت، مردم و تشکل های محیط زیستی برای هم افزایی دانش، ارایه شیوه های پایدار برای تغییر الگوهای رفتاری ناسازگار با محیط زیست و انجام پژوهش های کاربردی و عملیاتی در این بخش از جمله ماموریت های این پژوهشکده است.
وی در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه این دانشگاه آماده هر گونه همکاری بین المللی در خصوص مسایل زیست محیطی است، اضافه کرد: در دهه های اخیر با توجه به توسعه صنعت و کشاورزی در نقاط مختلف جهان و در این زمینه با بهره برداری بی رویه از ظرفیت های زیست بوم و منابع طبیعی این حوزه با مشکلاتی روبرو شده و از این رو ضروری است با همفکری و انتقال تجربیات همدیگر و به ویژه با برپایی چنین نشست ها، همایش ها و کارگاه هایی در سطح منطقه ای و جهانی مسائل آینده را پیش بینی نموده و برای رفع آنها آمادگی داشت.
رییس دانشگاه تبریز مدیریت آب را برای استفاده حداکثری از آن و تضمین برای نسل های آینده ضروری دانست.
وزیر نیرو نیز در پیامی به این همایش که توسط دکتر محمد فاضلی، مشاور عالی برنامه ریزی وزیر نیرو قرائت شد، برگزاری این چنین همایش ها و کارگاه هایی را برای  مدیریت پایدار منابع محیط‌زیستی ضروری بیان کرده و یاد آور شده اند: ما برای مدیریت و حکمرانی پایدار منابع محیط‌زیستی به چارچوب نظری متفاوت از گذشته و هم‌چنین روش‌شناسی پیشبرد رویکردهای نوین نیازمندیم. این چارچوب نظری باید درک ما از منابع محیط‌زیستی و شیوه مدیریت آن‌ها را تغییر دهد و روش‌شناسی متناظر با آن نیز باید قابلیت شناخت و مداخله سیستماتیک به منظور پایدارسازی این منابع را تقویت کند. رویکرد “همبسته” به منابع آب، خاک، انرژی و پسماند همان چارچوب نظری توسعه‌یافته بر اثر تجربه انسانی در جریان توسعه است که می‌تواند این قابلیت را در ما تقویت کند.
رضا اردکانیان در بخش دیگر این پیام آورده است: این رویکرد در حال بسط و توسعه  چارچوبی انسجام‌بخش برای فراتر رفتن از رویکردهای گذشته است. گذشته‌ای که در آن انسجام سیاستی و کارآیی زیاد استفاده از منابع مد نظر نبوده است. ما بر اساس رویکرد همبسته قادریم امنیت همه‌جانبه را ارتقا بخشیم، امنیتی که توأمان دسترسی پایدار و عادلانه به آب، غذا، انرژی و کیفیت محیط‌زیست را امکان‌پذیر می‌سازد.
وزیر نیرو آورده است:کشورها نیازمند جهت‌دهی سرمایه‌ها و منابع به سوی پایدارسازی خدمات اکوسیستمی، به دست آوردن فرآورده بیشتر با صرف منابع کمتر و ارتقای سطح کیفیت زندگی و عدالت اجتماعی بر مبنای مدیریت همبسته منابع حیاتی محیط‌زیستی هستند. ما نیازمند تفکراتی هستیم که با فراتر رفتن از ملاحظه اجزای اکوسیستمی به صورت منفرد، قابلیت مدیریت سیستم‌های پیچیده و ارتباطات میان آن‌ها را در اختیار قرار گیریم.
اردکانیان در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه رویکردهایی نظیر همبسته برای آن‌که به سیاست‌های قابل اجرا تبدیل شوند باید در شبکه‌ای از محققان، متخصصان، سیاست‌گذاران و دانشجویان به اشتراک گذارده شوند تا قابلیت‌های آن‌ها آشکار شده و اجماعی میان ذی نفعان مختلف برای تعهد به چنین رویکردی شکل بگیرد، یادآور شده است: من امیدوارم کارگاه بین‌المللی رویکرد همبسته به شکل‌گیری چنین اجماع و تشکیل شبکه‌ای از محققان که خود را متهعد به پیشبرد آن می‌سازند کمک کند. بی‌گمان در دنیایی که همه منابع محیط‌زیستی به علل مختلف تحت فشار قرار گرفته‌اند و در شرایطی که جمعیت فزاینده‌ای در جهان این منابع را مصرف می‌کنند، به این گونه شبکه‌ها برای پایدارسازی منابع حیاتی نیازمندیم.
دکتر کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست کشور، نیز در این همایش ضمن تقدیر از تشکیل این کارگاه تخصصی در حوزه آب، غذا و انرژی گفت: این مولفه ها با هم ارتباطی ناگسستنی دارند و ما باید همه اینها را بصورت یک سیستم کل در نظر گرفته و برنامه لازم را داشته باشیم.
وی تغییرات اقلیمی را عامل مهمی از مسائل زیست محیطی دانست و گفت: اما با برنامه ریزی و اقدام هماهنگ در مقابل تغییرات  می توان تاب آورد.
دانش آموخته سابق دانشگاه تبریز گفت: ما باید ضمن بهره برداری مورد نیاز خود از منابع طوری آنها را مدیریت کنیم و نسلهای بعد را نیز در نظر بگیریم که کمترین آثار زیست محیطی داشته باشد و تیم امروز سازمان محیط زیست و وزارت نیرو با تجربه مدیریت بین المللی در پی این سیاست و تعیین رفتارهای گذشته است.
مهدی ضرغامی، دبیر این همایش نیز هدف از برگزاری این کارگاه را ارائه دستاوردهای نوین در رویکرد پیوندی برای بهره‌برداری بهینه از منابع محیط زیستی در حوزه دریاچه ارومیه و ارائه راهکارهای علمی و صحیح برای احیای دریاچه عنوان کرد و گفت: این کارگاه تخصصی با رویکرد مدیریت بهینه پیوند آب- غذا- انرژی- پساب توسط پژوهشکده محیط زیست این دانشگاه و دانشگاه سازمان ملل و همکاری نهادهای علمی و اجرایی ملی و بین المللی به مدت دو روز در دانشگاه تبریز برگزار شد.
وی در ادامه با اشاره به ضرورت برگزاری چنین برنامه‌هایی در سطح بین‌المللی افزود: با توجه به گسترش روزافزون جمعیت و متعاقب آن افزایش نیازهای اساسی انسان‌ها که شامل آب، هوا، غذا و انرژی است، افزایش بهره‌برداری از این منابع، مسئله پیچیده‌ای را در طول سالیان پیش رو ایجاد خواهد کرد.
به گفته وی در این همایش با توجه به وضعیت حوضه آبریز دریاچه ارومیه در روز اول، ابتدا در یک جلسه به بررسی فعلی اقدامات، اثرات و موانع اقتصادی اجتماعی برنامه های احیای دریاچه ارومیه و سپس بازدید میدانی همراه با متخصصان مدعو از دریاچه، نیروگاه تبریز و تاسیسات آبرسانی شهری صورت گرفت.
دکتر ضرغامی تصریح کرد: در روز دوم این کارگاه نیز به بحث و تبادل نظرات و تجارب مدعوین در زمینه های موفق و شکست خورده مدیریت پیوند آب- غذا- انرژی- پساب در سایر جاهای دنیا پرداخته شد.
یادآور می شود: در روز دوم این همایش همچنین هیروشان هتیاراچی به عنوان ریاست بخش مدیریت پسماند دانشگاه سازمان ملل و استاد دانشگاه صنعتی لورنس آمریکا، در قالب سخنرانی در خصوص مدیریت پسماند از دید پیوند آب - انرژی – غذا پرداخت.
همین گزارش حاکی است: در بخش های دیگر و در قالب 4 حوزه کارگاهی، دکتر محمد فاضلی مشاور وزیر نیرو، رودولف کلورینگا دبیر اجرایی موسسه همکاری جهانی آب GWP، پروفسور الکو ون بیک محقق برجسته از موسسه Deltares هلند، دکتر فریتز هولزوارث از مدیران دانشگاهUNESCO-IHE در شهر دلفت هلند و معاون سابق آب و رییس گروه مذاکره کننده رودهای مرزی آلمان و نیز دکتر لوئزه کارلبرگ مدیر موسسه محیط زیست استکهلم SEI در قالب سخنرانی و کارگاه با ارایه آخرین دستاوردهای نوین در این بخش ها به انتقال تجربیات خود پرداختند.

 

 

 


( ۳ )

نظر شما :