نشان بین المللی فرهنگی شهریار در دانشگاه تبریز اعطاء شد

۲۷ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۶:۴۹ کد : ۶۲۲۴ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۹۸۹۷

با برگزاری جشنواره بزرگداشت شهریار، نشان بین المللی فرهنگی شهریار در دانشگاه تبریز اعطاء شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی در این مراسم، ضمن تبریک روز ملی شعر و ادب و گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهریار گفت: بدون تردید، محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار، در شمار نوابغ سرزمین ماست.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم در ادامه افزود: استاد شهریار توانست شکل تازه ای از شعر معاصر را در ادبیات فارسی ارایه دهد که بسیار مورد توجه اهل فنّ، کارشناسان و صاحب نظران قرار گرفت؛ بر همین اساس، بهجت تبریزی جایگاهی خاصی را در ادبیات معاصر به خود اختصاص داده است.

وی همچنین متذکر شد: دوره زندگی شهریار با فراز و نشیب های زیادی همراه بود که یکی از مهم ترین آنها، تجربه انقلاب شکوهمند اسلامی در دوره بلوغ شعری اش بود. در همین دوران بود که نقش وی در شعر متعهد و انقلابی بیشتر به چشم می خورد ؛ به طوری که دو اصل ولایتمداری و انقلابی بودن استاد شهریار، از ویژگی های بارز این شاعر  است و او در مقابل همه هجمه ها با تمام توان در صف انقلاب، نظام و اسلام ایستاد و والاترین اشعار را در این خصوص سرود.

رییس دانشگاه تبریز، نیز در این آیین ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان و تقدیر از عوامل اجرایی این همایش گفت: در این همایش بین المللی شرکت کنندگانی از کشورهای خارجی از جمله گرجستان، ترکیه و آذربایجان و رایزنانی فرهنگی ایران در کشورهای مختلف و به ویژه از کشورهای منطقه است، که این امر اهمیت این همایش و شخصیت بی نظیر شهریار در جهان را نشان می دهد.

دکتر محمدرضا پورمحمدی در ادامه با بیان اینکه این همایش بین المللی بیشتر به منظور ارج نهادن به مقام شهریار، گرامی داشت سالگرد رحلت شهریار و روز ملی شعر و ادب فارسی و ترویج شهریار پژوهی در قفقاز و آناتولی برگزار می شود، یادآور شد:  انتخاب27 شهریور و روز وفات استاد شهریار به عنوان روز ادب فارسی با توجه به شخصیت، جامعیت شعری و اشتهار او و نیز سابقه شعر و ادب در آذربایجان و تاثیر آن در ایران بهترین انتخاب است.کمتر خطه ای را می توان یافت که در شعر این قدر درخشان باشد، نمونه بارز این امر می توان به وجود شعرا و ادبای چون شمس، شهریار، قطران، خاقانی، شیخ محمود شبستری، پروین اعتصامی و ...  اشاره نمود، که خدمت بزرگی برای رشد و توسعه فرهنگ، علم، ادب و هنر کرده باشند.

وی در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه شهریار سمبل فرهنگ و ادب ایران است، تصریح کرد: این سرزمین علاوه بر حوزه فرهنگ و شعر در حوزه های مختلف، شهر علامه ها، سرداران شهید، ایثاران و دیگر بزرگان بوده است و در تاریخ کشورمان در تمامی حوزه ها به نوعی سرآمد بوده است.

رییس دانشگاه تبریز، در خاتمه یادآور شد: برگزاری چنین همایش های فرصت مناسبی برای معرفی تمدن و فرهنگ در مناطق قفقاز، آناتولی و آسیای میانه است و همچنین ما می توانیم علاوه بر شناخت اساتید ملی و بین المللی در حوزه شهریار شناسی، به تعامل با آنها بپردازیم، ضمن آنکه در سال گذشته نیز با افتخار 5 کنفرانس ملی و بین المللی در حوزه شهریار شناسی برگزار کرده است.

بر پایه همین گزارش، دکتر علی اصغر شعردوست از دیگر سخنرانان این مراسم، ضمن تقدیر از برگزاری جشنواره نشان فرهنگی شهریار گفت: بسیار خرسندیم که این جشنواره با سابقه کم خود، توانسته است بسیار قوی و فراملی کار کرده و ریشه دار شود و در آینده ثمرات و برکات آن بیشتر نمایان تر خواهد شد.

وی همچنین در بخش دیگر سخنان خود، در خصوص نامگذاری 27 شهریور، سالروز وفات استاد شهریار به نام روز شعر و ادب فارسی و برخی مخالفت ها افزود: از 17 سالی که از این نامگذاری می گذرد، متاسفانه شاهد بسیاری از مخالفت ها و سنگ اندازی ها هستیم و برخی از این مخالف ها تا حد ملغی کردن آن پیش می رفت که باید در این مورد حساس باشیم.

دکتر شعردوست متذکر شد: استاد شهریار حافظ فرهنگ و اعتقادات مردم کشورمان بوده و شاعری است که از جنس مردم است؛ با شادی مردم، شادمان شده و با غ آنها گریسته است، پس شاعری مردمی بوده و محبوبیت وی در دل و جان مردم ریشه دوانده است.

یار دیرین و شاگرد قدیمی شهریار در سخنان پایانی خود اضافه کرد: شهریار شاعری قدسی بوده و شعر و جایگاهش نامیراست؛ پس با تمام تنگ نظری های برخی ، شعر شهریار ماندگار است.

رسول اسماعیل‌زاده، رییس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نیز در این همایش با بیان اینکه حضور امام جمعه تبریز و سایر مهمانان شرکت کننده از کشورهای مختلف اهمیت و موفقعیت برگزاری این همایش بین المللی در دانشگاه تبریز را نشان می دهد، گفت: هر چند برخی افراد در روز گرامیداشت سالگرد شهریار می خواهند، از رونق روز ملی شعر و ادب فارسی بکاهند، ولی دست اندرکاران و متولیان این حوزه با برگزاری چنین آیین های می توانند بر رونق آن بیفزایند، چرا که از 1200 سال به این طرف ما شاعر و شخصیتی مثل شهریار را کم سراغ داریم.

وی افزود: شهریار نماینده شعر نو و کلاسیک ایران زمین است و هم نماینده شعر ترکی و شعر ملی زبان فارسی کشورمان، و همچنین نماینده شعر عاشقی، ادبیات مرثیه آذربایجان و ادبیات دیوانی ما به حساب می آید، شما کدامین شاعری را می شناسید که از خیل این استعداد را در خودش جای داده باشد، چرا که آثار و شعر شهریار در تمامی حوزه تمدنی فرهنگ ایران را در بر می گیرد.

رییس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در خاتمه یادآور شد: این روز باید در سطح ملی گرامی داشته شود، تا اینکه بهتر می توان به وجود چنین شخصیتی در کشورمان پی برد.

مدیر موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه دانشگاه تبریز و دبیر  سومین جشنواره بین المللی نشان فرهنگی شهریار نیز در این همایش گفت: امروز اگر دنیای غرب را دقیق بنگریم، خواهیم دید که تلاقی سیاست های اقتصادی و سیاسی و حتی علمی شان با یکدیگر بر محور تاثیرگزاری بر فرهنگ ملت ها و تغییر آن می گردد  و سهل الوصول ترین راه برای رسیدن به این هدف، فراموش شدن الگوهای علمی، دینی، ادبی و اجتماعی، ایجاد تحریف در تاریخ دینی و علمی و ادبی و ترساندن ملت های دارای پیشینه فرهنگی، تاریخی و تمدنی از همدیگر است.

دکتر احمد فرشبافیان افزود: بر همین اساس، امروز باید برای مردم کشورهای دارای تمدن تاریخی و دیرینه همچون کشورهای منطقه مهم غرب آسیا، حراست از تاریخ کهن تمدنی و فرهنگی و ادبی و علمی خود را در برابر تفرقه افکنان و کسانی که که در سابقه خود جز وحشیگری و جهل و بی تمدنی چیزی ندارند، یک وظیفه اساسی و اصل مهم باشد.

رییس موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه همچنین در خصوص جایگاه استاد شهریار در جوامع بین المللی گفت: شخصیت های علمی اعم از ادبی و غیر ادبی در میان ملل، بویژه ملل مسلمان منطق حساس قفقاز، آناتولی و آسیای میانه به عنوان الگوی وحدت آفرین و حراست کننده از فرهنگ و تمدن و ریشه تاریخی ما هستند که اگر نگوییم شهریار تنها شخصیت ادبی مهم، حداقل یکی از مهم ترین شخصیت های ادبی با این مشخصه است.

اضافه می نماید: در این همایش به شش نفر؛ ویس دئرمان چی استاد ادبیات فارسی دانشگاه ارزروم ترکیه، تئاشورغایا استاد ادبیات فارسی دانشگاه تفلیس گرجستان، میرعسگر بهبودلو مترجم چیره دست آذربایجان، مجتبی کامران فر رایزن فرهنگی ایران در گرجستان، حسن دیده بان وابسته فرهنگی ایران در ارزروم ترکیه و مصطفی قلی زاده فعال فرهنگی از ایران، نشان فرهنگی شهریار اعطا شد و از محمد قاضی دهی از اردبیل و مایاک نعمت لو  رییس شورای پیشکسوتان آذربایجان تجلیل شد. ضمن آنکه از دکتر محمدرضا پورمحمدی، رییس دانشگاه تبریز  از طرف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تقدیر شد.

شایان ذکر است: سومین جشنواره بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار از طرف موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه (قانا) در تالار لعل دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تبریز برگزار شد.


( ۳ )

نظر شما :