رییس دانشگاه تبریز: پیشگامی دانشگاه تبریز در رشد و توسعه در عرصه های ملی و بین المللی

۰۷ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۳ کد : ۶۱۳۶ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۷۴۶۲رییس دانشگاه تبریز در تشریح عملکرد چهار ساله از پیشتازی این دانشگاه در رشد و توسعه علم و فناوری در عرصه های ملی و بین المللی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر محمدرضا پورمحمدی در حاشیه مراسم روز بزرگداشت روز کارمند و هفته دولت در این دانشگاه در جمع خبرنگاران گفت: دانشگاه ها در دولت تدبیر و امید در طول چهار ساله گذشته توجه ویژه ای به توسعه همه جانبه دانشگاه ها و به ویژه کیفی بخشی به فعالیت ها صورت گرفته، که دانشگاه تبریز در حوزه هایی چون پژوهش و فناوری، آموزشی، فرهنگی، دانشجویی، رفاهی و خدماتی رشد قابل توجهی را در ابعاد ملی و بین المللی بدست آورده است.
رییس دانشگاه تبریز رشد بیش از 108درصدی تعداد طرح های تحقیقاتی خاتمه یافته را از جمله این دستاوردها برشمرد و تصریح کرد: در سال 92 تعداد کل مقالات پژوهشی درScopus  حدود 7 هزار مورد از دانشگاه تبریز بود که در حال حاضر این تعداد به بیش از 12 هزار رسیده و رشد بیش از 70درصدی داشته و همچنین در این مدت تعداد کل استنادها به مقالات دانشگاه درScopus در سال به میزان 14 هزارو 355 عدد رسیده و به رشد 80/54درصدی رسیده است همچنین تعداد اعضای هیات علمی با بیش از 1000 استناد نیز درScopus در سال 92، 20  نفر بود که این مقدار هم اکنون به 26 نفر رسیده و رشد 30درصدی دارد.
رییس دانشگاه تبریز، رشد بیش از 153درصدی اعتبار طرح های تحقیقاتی خاتمه یافته، 111 درصدی اعتبار قرارداد های پژوهشی منعقد شده، رشد 40 درصدی اعتبار پروژه های پژوهش کاربردی از درآمد اختصاصی، 89/19 درصدی فرصت های تحقیقاتی دانشجویان دکتری، رشد بیش از 56 درصدی شرکت های فعال در پارک علم و فناوری و رشد 10/53 درصدی تعداد عقد تفاهم نامه های همکاری را از جمله دیگر دستاوردهای حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در طول چهار سال اخیر بیان کرد.
وی در ادامه با اشاره به عملکرد چهار ساله این دانشگاه در حوزه های مختلف و از جمله پژوهش و فناوری افزود: در سال 92 تعداد قراردادهای پژوهشی منعقد شده به میزان 36 عدد بود که این تعداد در سال جاری به 51 عدد رسیده و رشد بیش از 41درصدی داشته است.
پورمحمدی، همچنین از ثبت 9 اختراع در سال 95 در دانشگاه تبریز خبر داد.
دکتر پورمحمدی با اشاره به تحولات صورت گرفته در بخش آموزش و تعداد کل جذب دانشجویان در سال 92 در مقایسه با سال جاری،که رشدی 12/77 درصدی را نشان می دهد، گفت: دانشگاه تبریز در حال حاضر 21 دانشکده دارد، که در بین دانشگاه های جامع و برتر کشور بعد از دانشگاه تهران در تعداد دانشکده ها در جایگاه رتبه دوم و با داشتن 766 نفر عضو هیات علمی و 96 گروه آموزشی به ترتیب در رتبه های سوم و چهارم  قرار دارد.
به گفته وی، دانشگاه تبریز در سال جاری تحصیلی از لحاظ آمار دانشجویی و گروه های آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی نسبت به سال 92 رشد چشمگیری داشته است بطوری که در دوره های دکتری، بین المللی و پسا دکتری به ترتیب رشدی 22، 2500 و 180 درصدی داشته است.
رییس دانشگاه تبریز، با تاکید بر اینکه در خصوص اعضای هیات علمی و غیر هیات علمی این دانشگاه و ارتقاء رتبه و تحصیلات آنها نیز شاهد پیشرفت های قابل توجهی بوده ایم، افزود: ارتقاء مرتبه علمی اعضای هیات علمی رشدی 50 درصدی را طی نموده و اعضای غیر هیات علمی هم رشدی 47/83 درصدی در مراتب شغلی دارند.
پورمحمدی همچنین با اشاره به عملکرد حوزه فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه گفت: در این حوزه تعداد نشریات دانشجویی از 10 عنوان در سال 92 به 44 عنوان در سال 95 رسیده که افزایش 340 درصدی را نشان می دهد.
دکتر پورمحمدی افزود: افزایش برگزاری همایش ها از 22 مورد در سال 92، به 96 مورد در سال 95 و افزایش 336 درصدی، افزایش برگزاری جشنواره ها از 31 مورد در سال 92 به 117 مورد در سال 95 و پیشرفت 227 درصدی و ارتقای جوایز فرهنگی از 4 مورد در سال 92 به 12 مورد در سال 95 با افزایش 200 درصدی  از دیگر مواردی است که در این حوزه اتفاق افتاده است.
وی در ادامه اضافه کرد: رشد 127 درصدی در بخش اردو و افزایش از 27 مورد در سال 92 به 62 مورد در سال95، افزایش تشکل های اسلامی از 2 تشکل به 4 مورد، کانون های فرهنگی هنری از 9 مورد در سال 92 به 17 مورد در سال 95 با 88 درصد رشد و افزایش انجمن های علمی از 67 مورد در سال 92 به 82 مورد در سال 95 با رشد 22 درصدی، حاکی از رشد چشمگیر حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز است.
رییس دانشگاه تبریز همچنین با اشاره به افزایش مجموعه اعتبارات تخصیص یافته از  سه میلیارد ریال به حدود 43 میلیارد ریال گفت: این آمار حکایت از افزایش 1350 درصدی دارد و نشان می دهد که در این حوزه سرمایه گذاری خوبی صورت گرفته است.

دکتر پورمحمدی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به عملکرد حوزه دانشجویی این دانشگاه؛ اجرای موفق طرح تاک برای نخستین بار  در دانشگاه های کشور را دستاوردی بزرگ برشمرد و گفت: یکی از مشکلات حوزه دانشجویی در سال های گذشته عدم وجود تنوع غذایی و نارضایتی دانشجویان از این بابت بود. در قدم اول به دو منویی کردن غذا در سلف های دانشجویی  اقدام شد. در قدم دوم اقدام به ایجاد رستوران های طرح تاک شد. که در این سال ها چهار رستوران آزاد در دانشگاه و خوابگاه ها شهدا افتتاح شد که حدود 30 نوع غذا در این رستوران ها عرضه می شود و دانشگاه در آنها به خود دانشجویان یارانه می دهد.
وی اعطای 17 نوع فقره وام به دانشجویان را از دیگر کارها برشمرد و گفت: در نیمسال دوم 94  از بابت وام های شهریه، تحصیلی، ویژه دکترا، ضروری، ودیعه مسکن، ازدواج، بیمه، زیارتی و ... مبلغ  -/25/174/829/000اعطاء شده که این مبلغ اول سالتحصیلی 96- 95  به -/41/657/137/500 ریال(چهل و یک میلیارد و ششصد و پنجاه و هفت میلیون، یکصدوسی و هفت هزار و پانصد ریال) رسیده است که رشد قابل توجهی نشان می دهد.
وی در ادامه با اشاره به عملکرد حوزه پشتیبانی و توسعه منابع این دانشگاه اظهار داشت: برون سپاری و تقویت بخش خصوصی و فرهنگ سازی در این زمینه، تمرکز زدایی و واگذاری امور به خود واحدها و شفاف سازی در مناقصات، قراردادها و اجاره اماکن،آموزش و توانمندسازی کارکنان به مدت 21 هزار و 444  نفر ساعت، بهره برداری از دو رستوران جدید در دانشگاه تبریز  با هزینه ای بالغ بر هشت میلیارد ریال، افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه تبریز با هزینه ۱۸ میلیارد ریال در فضایی به وسعت ۴ هزار متر مربع،  بهره برداری از باشگاه اساتید و کارکنان دانشگاه تبریز با سه سالن مجزا در ۴۰۰ متر مربع، مشتمل بر سالن VIP و دو سالن پذیرایی عمومی به ظرفیت 250 نفر و  با هزینه بیش از دو میلیارد ریال، اجرای  پروژه سردرب ورودی دانشگاه در در 12 متر ارتفاع و 8500 میلیون ریال هزینه و افتتاح مرکز تحقیقات زلزله دانشگاه تبریز، با 79 میلیارد ریال از جمله دیگر دستاورد مهم این دانشگاه در حوزه عمرانی در چهار سال اخیر است.
رییس دانشگاه تبریز همچنین با اشاره بر اینکه همچنان پروژه های عمرانی مختلفی در سطح دانشگاه تبریز در حال انجام است که از آن جمله می توان به ادامه عملیات اجرایی ساختمانی پروژه های دانشکده کشاورزی اهر (با زیربنای3500 مترمربع) ، دانشکده فنی و مهندسی مرند(با زیربنای 6000 مترمربع که در شرف افتتاح است)، دانشکده ادبیات (با زیربنای 8040 مترمربع) و تحصیلا ت تکمیلی مکانیک (با زیربنای 5000 مترمربع) اشاره کرد و گفت: 60 درصدکارهای اجرایی ساختمان حفاظت فیزیکی به وسعت 2400 متر مربع به اتمام رسیده و عملیات اجرایی اسکلت بتنی دانشکده فنی و مهندسی میانه (با زیربنای 4500 مترمربع) نیز تمام شده و مقدمات و فراهم سازی شروع مطالعات طرح جامع دانشکده های فنی و مهندسی مرند و میانه انجام گرفته است.
به گفته وی همچنین عملیات محوطه سازی مرکز تحقیقات علوم پایه به اتمام رسید و تعمیرات اساسی ساختمان ها و تاسیسات زیربنایی نیز  از قبیل رنگ آمیزی  473 اتاق و نصب 8 هزار متر مربع موکت در خوابگاه های دانشجویی و تعمیرات اساسی دیگر در ساختمان دانشگاه که اکثرا قدیمی هستند انجام شده و بالغ بر 11 هزار متر مربع آسفالت ریزی در محوطه دانشگاه  انجام گرفته است.
وی برنامه محوری را اساس فعالیت های دانشگاه بر شمرد و گفت: برنامه استراتژیک دانشگاه با راهبردهای بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت تنظیم شده که در نتیجه آن رشد در عرصه بین الملل از جمله قرار گرفتن در میان رتبه چهارم 13 دانشگاه ایرانی از جمع دانشگاه های تاثیرگذار جهان، جایگاه زیر 500 در رتبه بندی معتبر لایدن هلند، قرار گرفتن در بین ده دانشگاه برتر و رتبه پنجم دانشگاه های جامع ایران گوشه ای از این موفقیت هاست.


( ۲ )

نظر شما :