در پنجمین سالگرد زلزله ارسباران؛کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه خیز، در دانشگاه تبریز آغاز بکار کرد

۲۰ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۱ کد : ۶۱۰۸ اخبار
تعداد بازدید:۳۰۸۲

در پنجمین سالگرد زلزله ارسباران، کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه خیز، با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، اعضای شورای اسلامی کلانشهر تبریز و مدیران و مسئولان استانی در تالار وحدت دانشگاه تبریز آغاز بکار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، معاون وزیر راه و شهرسازی در این آیین با بیان اینکه وقوع زلزله در کشور ما و کشورهای همسایه یک واقعیت انکار ناپذیر است، گفت: با مطالعه آثار گذشتگان از جمله تاریخ بیهقی در خصوص شهر تبریز می توان دانست که در این شهر، آثار و بناهایی به عنوان بخشی از تاریخ و گذشته وجود داشته اند که با زلزله های مهیب از بین رفته اند.

دکتر پیروز حناچی افزود: در سال های گذشته، شهرهای بزرگی همچون ری در قرن هفتم شبه کلانشهر بوده و حدود هفتصد هزار نفر را در خود جای داده بود که زلزله آن را از بین برده است؛ همچنانکه در سال 1999 در ترکیه زلزله ای رخ داد که بالای 23 هزار کشته با خود داشت که علت آن عدم رعایت اصول ایمنی ساختمان ازجمله جزئیات در ساختمان ها بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی متذکر شد: از نکات مهمی که در کلانشهرهای زلزله خیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، موضوع تاب آوری شهری است. در همین راستا باید برای تمام شهرها سناریوهای مختلفی نوشته شود که از جمله آنها، سناروی حادثه است که قبل، حین و بعد از حادثه را در بر می گیرد. همچنانکه گسل باغمیشه از جمله گسل های حادثه خیز است و نظام مدیریت شهری باید به این گسل بسیار حساس باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مشکل مهم در شرایط بحرانی  تصمیم گیری آنی و بسیج نیروهای متخصص برای ورود به منطقه حادثه دیده است. همچنانکه در زلزله بم و ارسباران، شاهد گسیل شدن نیروهای غیر متخصص به منطقه بودیم. ما در چنین شرایط به نیروهای مجربی نیاز داریم که تمام آموزش های ممکن را دیده اند و نحوه نجات زلزله زدگان زیر آوار را بلد باشند.

دکتر پیروز حناچی، حفظ معماری بومی را از دیگر موارد مهم در ساخت و ساز های پس از زلزله دانست و گفت: در اکثر نکات، ساختار جدید هیچ تناسبی با معماری قبل از زلزله و بومی آن نداشته و در حقیقت، ما بخشی از فرهنگ، تاریخ و معماری بومی را از بین می بریم که باید تلاش شود تا با تعریف شناژهای مقاوم، خانه هایی با الگوهای سنتی ساخته شود.

بر پایه همین گزارش، شهردار کلانشهر تبریز نیز در این آیین، با اشاره به اینکه باید از اتفاقات و بلایای طبیعی درس گرفت، گفت: در شهر تبریز در حوزه بافت فرسوده و حاشیه نشینی کارهای بزرگی صورت گرفته است. در همین راستا باید در مساحت 2 هزار 500 هکتاری، حدود 3 هزار خانه فرسوده منتقل شود که شهرداری تبریز  اقدام به ساخت هزار خانه کرده که حدود 220 باب از این خانه ها تمام شده و بقیه تا یکسال دیگر تحویل داده خواهد شد.

دکتر صادق نجفی در ادامه افزود: اگر ما بتوانیم فرهنگ ایمن سازی و استفاده از تکنولوژی های ساخت و ساز را در بین مردم نهادینه کنیم، توانسته ایم موفق عمل کنیم. اما همچنان شاهد هستیم که حتی در مناطق زلزله زده ارسباران، ساختمان هایی بدون استاندارد می سازند که باید با آماده سازی شرایط فنی و مهندسی، تکنولوژی، مصالح، بروکراسی و... مردم را در جهت رعایت فرهنگ ایمن سازی کمک کرد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه در طی 50 سال گذشته، پژوهش های زیادی در زمینه مهندسی زلزله انجام گرفته است، گفت: این پژوهش ها بدون شک، منشا تحولات بنیادین در آیین نامه های کشور بوده و ارتقاء دانش مهندسین را به همراه خواهد داشت.

مهندس علی طوماری در ادامه افزود: افزایش اطلاعات در مورد نحوه  رفتار سازه ها در زلزله، باعث نگرانی در مورد وضعیت لرزه ایی حجم وسیع سازه های موجود که بدون اعمال ضوابط جدید ساخته شده اند، شده است که این کنفرانس نیز در همین راستا و به مناسبت گرامیداشت یاد جان باختگان و حادثه دیدگان زلزله ارسباران، توسط سازمان نظام مهندسی استان و با همکاری وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه ها از جمله دانشگاه تبریز برگزار می شود.

وی ضمن ارایه آمار مختصری از زلزله ارسباران گفت: این زلزله با شدت 2/6 در مقیاس ریشتر اتفاق افتاد که 229 نفر از هموطنان عزیزمان جان خویش را از دست دادند و بر اثر این حادثه تلخ،  بیش از 5 هزار نفر مجروح شده  و بالغ بر 155 هزار نفر حادثه دیده داشت. ضمن آنکه بالغ بر 10 هزار و 79 میلیارد ریال خسارت مالی نیز به دنبال داشت که بیشترین خسارت به مساکن روستایی با بیش از 40 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

رییس کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه خیز نیز در این کنفرانس گفت:  زلزله و بلایای طبیعی از آفرینش بشر وجود داشته و در آینده هم وجود خواهد داشت و انسان امروز نمی تواند به مقابله با آن بپردازد؛ اما می تواند آمادگی لازم را برای کاهش آثار مخرب آن یا از بین بردن این آثار کسب کند.

دکتر منوچهر شیبانی اصل در ادامه افزود: اگر در خلقت طبیعت، زلزله نهادینه شده است، در ذات انسان ها نیز خرد و تدبیر و دانش نهادینه شده است تا بتواند در قبال آن جان و مال خود را حفظ کند؛ پس زلزله فاجعه نیست. بلکه عملکرد انسان ها است که آن را به فاجعه تبدیل می کند.

وی همچنین عوامل موثر در تبدیل شدن زلزله به فاجعه را مردم، مسئولین و مهندسین عنوان کرد و متذکر شد: مردم با افزایش اطلاعات برای ساختن ساختمان هایی ایمن و استفاده از تجارت متخصصین، مسئولین با اجرای دقیق قوانین و مقررات ملی ساختمان بدون هیچ گونه تعلل و مهندسین با ارایه کامل و جامع اطلاعات مهندسی و با تقید و تعهد و مسئولیت پذیری کامل می توانند از این فاجعه جلوگیری کنند.

همچنین دبیر کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه خیز نیز در این آیین، مهندسی زلزله در بین متخصصین و مهندسین عمران را علمی شناخته شده عنوان کرد و گفت: وقوع زلزله اجتناب ناپذیر و زمان دقیق آن نامشخص است، اما راه های پیشگیری آن از جمله سبک سازی سازه ها به منظور کاهش تاثیر شتاب زمین،  جداسازی پای سازه از زمین، کاهش لرزه های سازه بعد از وقوع زلزله و .... تا حدودی معلوم است که باید به آن سمت حرکت کنیم.

دکتر محمدعلی  لطف اللهی یقین همچنین افزود: هدف اصلی چنین کنفرانس هایی، استفاده از خرد جمعی برای کاهش آثار مخرب این حوادث، نیز چگونگی مدیریت بحران بعد از حادثه است که عدم مدیریت بحران در وقوع چنین حادثه های ناخواسته ای، موجب فلج شدن سیستم مدیریتی شهر و یا کشور می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز متذکر شد: حدود صد مقاله به این کنفرانس ارسال شده بود که پس از بررسی های تخصصی در کمیته علمی، 60 مقاله اعم از شفائی و پوستر، در طول دو روز برگزاری کنفرانس ارایه خواهد شد. ضمن آنکه 5 سخنرانی کلیدی هم و 5 کارگاه تخصصی در زمینه های مختلف زلزله شناسی و مهندسی زلزله برگزار خواهد شد.

بر پایه همین گزارش، همچنین مهندس بیت الله عبدالهی نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی و سعید علیزاده، نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

اضافه می نماید: سخنرانی کلیدی دکتر علی بیت اللهی، رییس بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با موضوع تعیین حرائم گسل های شهر تبریز، سخنرانی کلیدی دکتر مهدی زارع، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با موضوع مرور در س های زلزله 21/5/1391 و سخنرانی کلیدی دکتر توحید اخلاقی، مدیرکل جدید راه و شهرسازی آذربایجان شرقی و عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با موضوع مطالعه تاثیر گسل شیب لغز بر تونل های مترو با استفاده از مدل سازی در دستگاه سانتریفیوژ از دیگر برنامه های این آیین افتتاحیه بود.

این کنفرانس از سوی سازمان نظام مهندسی استان اذربایجان شرقی با همکاری دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تبریز و وزارت راه و شهرسازی به مدت دو روز در تالار وحدت و دانشکده عمران برگزار می شود.

 

 

 

 


نظر شما :