چهارمین همایش ملی مشروطیت در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود

۱۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۱۲ کد : ۶۱۰۴ اخبار
تعداد بازدید:۲۵۵۴

 

چهارمین همایش ملی مشروطیت با  محوریت "رویکردها و جریان‌های فکری – سیاسی در مشروطیت ایران"، روز شنبه (14 مرداد) در تالار شماره 3 دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر محمد علی پرغو، دبیر علمی این همایش در نشست خبری با حضور جمعی از اصحاب رسانه استان در این ارتباط گفت: به دبیرخانه این همایش بیش از 30 مقاله به صورت سفارشی ارسال شده بود، که از این تعداد 22 مقاله برگزیده شده و در روز همایش از این تعداد مقاله برگزیده 8 مقاله در دو پانل تخصصی ارایه خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه این همایش با پنج محور اصلی تاریخ، علوم سیاسی، حقوق، الهیات و ادبیات برگزار می شود، تصریح کرد: اندیشه های دینی و مشروطیت (مشروطه مشروعه، مشروطه خواهان)، ناسیونالیسم و مشروطیت، قانون گرایی و مشروطیت، تجدد خواهی در انقلاب مشروطیت، اندیشه های سیاسی نوین در مشروطه ایران، احزاب و مطبوعات در عصر مشروطه، آذربایجان و مشروطیت ایران(با رویکردجریان شناسی)، جریان ادبی در عصر مشروطه، مبانی فکری حقوق اساسی در مشروطیت، مشروطیت و دولت ملی مدرن و  مشروطیت و جریان نفوذ از جمله محورهای کلی دیگر این همایش است.
رییس موسسه تاریخ و فرهنگ ایران دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ویژگی های این همایش در مقایسه با سایر همایش های دیگر گفت: در طول 40 روز فرصتی که در اختیار برگزار کنندگان این همایش بود، این تعداد مقالات به صورت سفارشی و تخصصی دریافت شده که در روز همایش نیز برای اولین بار کتاب مجموعه  مقالات زیر چاپ است که در روز همایش به شرکت کنندگان ارایه خواهد شد.
وی یادآور شد: نظر به زمان و مقتضیات موجود و نیز توجه به رویکرد علمی همایش مذکور، تلاش شده است از تعدادی از صاحب‌نظران استان و خارج از استان مقالاتی در رابطه با محورهای مصوب همایش دریافت شود و به همین خاطر رویه سفارش مقاله به اساتید مربوطه در دستور کار قرار گرفت.
دکتر پرغو با بیان اینکه چندین سال است که در سالگرد این رویداد بزرگ نهادهای مختلف ازجمله دانشگاه‌ها و نهادهای علمی استان و شهرستان اقدام به برگزاری همایش‌هایی در این خصوص نموده‌اند، خاطر نشان کرد: مشروطیت از مهم‌ترین رویدادها و مقاطع زمانی دوران معاصر کشورمان است که آثار و نتایج آن تا زمانه کنونی ادامه پیدا کرده است و مباحث مختلف در آن همچنان حدیث نامکرّر است که در این میان آذربایجان و به ویژه شهر تبریز سهمی غیر قابل انکار در این واقعه تاریخی ایفا نموده است.
همین گزارش حاکی است: چهارمین همایش ملی مشروطیت از سوی دانشگاه  تبریز، موسسه تاریخ و فرهنگ ایران، سازمان بسیج اساتید استان آذربایجان شرقی، دانشگاه ها و نهادهای فرهنگی شهر تبریز به میزبانی دانشگاه  تبریز برگزار می شود.


نظر شما :