پانزدهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیرایرانی در دانشگاه تبریز برگزار شد

۱۵ تیر ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۱ کد : ۶۰۵۸ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۱۰۳۶۶پانزدهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیرایرانی و دهمین جشنواره فرهنگ ملل با حضور مقامات کشوری و استانی و دانشجویان بیش از 30 کشور خارجی به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی در این آیین با بیان اینکه دشمن درصدد جلوگیری از نفوذ گفتمان انقلاب اسلامی در میان ملت‌های جهان و منطقه است، تصریح کرد: وقوع انقلاب اسلامی یکی از تاثیرگذارترین رویدادهای قرن گذشته است که به صورت شگفت‌آور تاثیرات عمیقی در روابط بین‌الملل گذاشته و قطعا نقطه عطفی در آن بوده است.
حجت‌الاسلام محمدعلی آل‌هاشم در ادامه با تاکید براینکه  انقلاب اسلامی نه تنها در داخل کشور بلکه در منطقه راهبردی، بسیاری از اقدامات ظالمانه را بر هم زد، افزود: پیروزی شکوهمند انقلاب بسیار اعجاب‌آمیز بود، زیرا مردم توانستند در مقابل  رژیم تا دندان مسلح بایستند و آن را به زیر بکشند.
نماینده ولی فقیه در استان اضافه کرد: قدرت‌های حامی رژیم ملعون شاه می‌خواستند مانع سقوط آن رژیم شوند ولی اقتدار انقلاب چنین اجازه‌ای نداد و علناا شکست خوردند.
وی همچنین با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی با شعار "نه شرقی و نه غربی" به شجره‌ای در منطقه تبدیل شده است، بیان کرد: از نظر تئوریک انقلاب اسلامی زمانی به وقوع پیوست که 2 ایدوئولوژی کمونیست و لیبرالیسم در اوج بودند و نیمی از جمعیت لیبرال و نیمی دیگر کمونیست بودند و هر دوی این تفکرات  دین را افیون توده‌ها می‌دانستند و معتقد به همگام شدن هر انقلاب با سکولاریسم بودند.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که اتحادیه جماهیر شوروی فروپاشید نظریه‌پردازان، نظریه پایان تاریخ را مطرح کردند و تمام نهادهای سیاسی آمریکا بسیج شدند تا این نظریه را پیاده سازند ولی در آخر به بایگانی سپرده شد.
نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی تغییر در ساختار و روابط بین‌المللی و استقلال سیاسی و احیاء نقش جنبش آزادی بخش و احیاء گرایش به معنویات و ارزش‌های دینی در ملل جهان، روحیه خودباوری و سلطه‌ستیزی در ملت‌ها را از برکات انقلاب اسلامی دانست و افزود: دشمنان  فعالیت‌های زیادی در رسانه گروهی انجام داده اند تا گفتمان انقلاب را مورد هدف قرار دهند زیرا دشمن می‌داند تمام مشکلاتش در منطقه به دلیل فراگیر شدن پیام الهام‌بخش انقلاب اسلامی است و از این رو انقلاب ما را خطری برای خود می‌دانند.
وی با تاکید بر اینکه دانشجویانی که از کشورهای خارجی در ایران حضور دارند باید نسبت به شناخت واقعی ایران اسلامی اقدام کنند، گفت: امروز نظام اسلامی در مرحله نوینی از تثبیت اقتدار در عرصه داخلی و بین‌المللی در دهه پنجم خود قرار دارد که دانشجویان باید در نشر این واقعیات کوشا باشند.
استاندار آذربایجان شرقی نیز در این آیین با بیان اینکه دانش آموختگان غیرایرانی در دانشگا‌ه‌های ایران سفیران صلح و پیام رسان ایران اسلامی هستند، گفت:۲۷ سال قبل در چنین ایامی در این دانشگاه فارغ التحصیل شدم و همزمان با کنگره بین‌المللی ارولوژی بود که باید در آن ایام یک مقاله هم ارائه می‌دادم.
دکتر اسماعیل جبارزاده افزود: هر دانشجویی باید نسبت به دانشگاه خود تعصب داشته باشد  و من هم نسبت به دانشگاه تبریز تعصب ویژه دارم.
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه در این مراسم از 30 کشور دانشجو وجود دارد، گفت: به عنوان استاندار به شما می‌گویم که شما سفیران صلح هستید و هر آنچه از خوبی‌ها است به کشور خود ابلاغ کنید و ما آمادگی خود برای ارتباط با همه آن 30 کشور در زمینه علمی، پژوهشی و سایر موارد را داریم.
وی بیان کرد: جشن فارغ التحصیلی شما را روز آغاز ارتباط به دولتمردان، تولیدکنندگان و کارآفرینان می‌دانیم و اگر امروز شما به کشور خود باز می گردید به معنای رفتن از این کشور نیست زیرا کشور ایران و استان آذربایجان‌شرقی شما را جزو خانواده خود می‌داند.
جبارزاده گفت: استان آذربایجان‌شرقی ظرفیت بزرگی برای ارتباط تنگاتنگ با کشورهای پیشرفته و علاقه‌مند به توسعه دارد و از این رو شما را نماینده خود در کشور خودتان می‌شناسیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: نباید بعد از فارغ التحصیلی رابطه خود با کشور اسلامی را قطع کنید بلکه شما سفیران ما هستید و در همه مسائل با کشور محل تحصیل خود در ارتباط باشید.
دکتر محمدسعید تسلیمی در پانزدهمین مراسم نکوداشت دانش‌آموختگان  غیر ایرانی اظهار کرد: یکی از گسترش دایره مظاهر علمی همین مجلس امروز است که در دوره پانزدهمین خود قرار دارد.
قائم مقام وزیر با اشاره به اینکه دانش‌آموختگان امروز از 100 کشور دنیا هستند که هر کدام در حال علم آموزی در ایران بودند، گفت: نقطه عطفی که برای دانش‌آموختگان وجود دارد یکی پایان از مقطع و دیگری آغاز در مقطع دیگر است.

وی با بیان اینکه از ۹۸۱ رتبه دانشگاه  برتر جهانی سیزده دانشگاه برای جمهوری اسلامی است و بقیه دانشگاه های کشور نیز سیر صعودی دارد که توسط پایگاه های رنکینگ جهانی اعلام می شود، خاطرنشان کرد: افرادی که امروز فارغ التحصیل شده اند باید انتظارت خود از خود و انتظارات دیگران از خود را ارزیابی کنند و صرفا علم بی فایده کسب نکنند بلکه علم را در کنار  تخصص خود بگذارند.
قائم مقام وزیر علوم ابراز کرد: وقتی اسم دانشگاه را می‌آورند به صورت جهانی یعنی مکانی مشترک در جهان است و وقتی کسی از آن فارغ التحصیل می شود با هدف اشتغال و فعالیت در کشور فعالیت می‌کند.
وی افزود: دانشگاه نماد علم و فضیلت است که دانشگاه تبریز نیز از دانشگاه های شایسته کشور است که این مراسم را به بهترین شکل میزبانی می کنند.
دکتر تسلیمی با اشاره به مطالعات جهانی در راستای اشتغال دانشجویان، گفت: طبق آمارها حدود ۵۳ درصد از دانشجویان در مدت ۵ سال شغل پیدا می‌کنند.
قائم مقام وزیر علوم با بیان اینکه شاید شغل استخدام دولتی نیست، گفت: باید با تجمیع سرمایه یک کاری را راه‌اندازی کنید تا اندوخته‌ای برای کشور خود باشید.
معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز با تاکید بر اینکه دانشجویان غیرایرانی پیام رسان فرهنگ پیشرفته ایران هستند، یادآور شد: بازخوردی که تا امروز از این مراسم داشتیم این بود که دانش‌آموختگان سعی کرده‌اند برای مقاطع بالاتر نیز در ایران بماند و از مقاطع  مختلف تحصیلی خود به قدری رضایت داشته‌اند که برای بار دیگر این کشور را ترجیح داده‌اند.
دکتر ابوالحسن ریاضی افزود: کشور ایران با آغوش باز دانش‌آموختگان را می‌پذیرد و از این رو در ۲۵ دانشگاه بین‌المللی ایران که جزو بهترین دانشگاه‌ها هستند امکانات را به گونه‌ای  فراهم ساخته‌ایم که دانشجویان در شرایط مطلوب در ایران تحصیل کنند و  در صدد تاسیس کلاس‌های زبان و سایر امکانات رفاهی در سطح بین‌المللی هستیم.
دکتر ریاضی بیان کرد: دانشجویان غیرایرانی در حال حاضر جزو هشت هزار نفری هستند که از بورس استفاده کرده و در بهترین دانشگاه‌های ایران تحصیل می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه دانش‌آموختگان خارجی بهترین منتقدان ما هستند، ادامه داد:  از شما درخواست می‌کنیم، اگر نواقصی وجود دارد آن را به ما گوشزد کنید تا با رفع آن در سال‌های اینده مشکلی وجود نداشته باشد.
دکتر ریاضی متذکر شد: طبق تاکیدات، روز فارغ التحصیلی پایان روابط ایران با شما پیام‌رسانان نخواهد بود بلکه آغاز یک رابطه گسترده و فراتر است.
رییس دانشگاه تبریز نیز در این مراسم با بیان اینکه دانشگاه تبریز نقطه عطف انقلاب اسلامی است، گفت: تبریز مهد ادب و فرهنگ است و این شهر بزرگانی همچون علامه جعفری، طباطبایی و شهریار را تقدیم جامعه‌ علمی و ادبی کشور و جهان کرده است.
  دکتر محمدرضا پورمحمدی افزود: تبریز در تمامی عرصه‌ها سبک و سیاق خاص خودش را داشته و در ادامه عظمت علمی، دانشگاه ربع رشیدی است که 700 سال پیش با برگزاری همه علوم پیشرفته زمان و تربیت دانشجویان از سراسر دنیا تاسیس شده است
دکتر پورمحمدی تاکید کرد: دانشگاه تبریز پنجمین دانشگاه جامع کشور به شمار می‌آید و در رنکینگ جهانی نیز از جایگاه خوبی برخوردار است. همچنین این دانشگاه جزو 13 دانشگاه تاثیرگذار دنیا به شمار می‌آید.  
وی تاکید کرد: دنیای امروز از فقر تکنولوژیک و علمی در امان است، ولی فقر معنوی و انسانیت است که باید ریشه کن شود.
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناور ی نیز گفت: دانشگاه تبریز پتانسیل ویژه‌ای در آموزش عالی کشور داشته و در منطقه‌ خاصی نیز قرار دارد، دانشگاه تبریز دومین دانشگاه قدیمی کشور بوده و بی‌شک حوزه‌ آموزش عالی تبریز می‌تواند به خوبی منطقه‌ قفقاز را نمایندگی کند.
دکتر عبدالحمید علیزاده در ادامه با بیان اینکه تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های کشور به نوعی علم ثروت‌ساز است، گفت: برگزاری چنین همایش‌هایی می‌تواند ثمربخش باشد و ایران نیز تنها کشوری است که مراسم دانش‌آموختگی را برای کل دانشجویان غیرایرانی کشور برگزار می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه امروز پانزدهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیرایرانی در دانشگاه تبریز برگزار شد، گفت: در این مراسم از ۳۷۳ دانشجوی غیر ایرانی تجلیل شد و با بررسی سالیان گذشته در می‌یابیم که هر ساله بر تعداد دانشجویان خارجی در کشور افزوده شده است، این میزان در سال گذشته بیش از ۲۰۰ دانشجو بود.
همین گزارش حاکی است، در این آیین نیز دو تن از دانشجویان غیرایرانی به نمایندگی از دانشجویان خارجی به ارایه دیدگاه و نطرات خود پرداختند، اهدای تندیس این جشنواره به جمعی از دانشجویان، رونمایی از تابلو فرش این جشنواره، عکس یادگاری، اجرای برنامه های فرهنگی کشورنظیر موسیقی محلی و مقامی، تور گردشگری، برگزاری نشست خبری و ... از دیگر برنامه های این آیین بود.

خاطر نشان می شود: دهمین جشنواره فرهنگ ملل دانشجویان غیر ایرانی 30 کشور نیز با افتتاح نمایشگاهی از صنایع دستی و گردشگری، غذاها و ... کشورهای دانشجویان شاغل به تحصیل در ایران از 14 لغایت 16 تیرماه در پارک ائل گلی برگزار شد.

همین گزارش حاکی است: پانزدهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیرایرانی و دهمین جشنواره فرهنگ ملل دانشجویان غیرایرانی با حضور نزدیک به 600 میهمان خارجی و مسئولان کشور و استان بعد از سه روز به میزبانی شایسته دانشگاه تبریز به کار خود پایان داد.
این آیین در آستانه رویداد تبریز 2018 با آیتم های ابتکاری، برنامه ریزی منظم و مساعدت  و حمایت نهادهای مختلف استان، به ویژه شهروندان شهر تبریز برگزار شد که به نوع خود یک رویداد فرهنگی و علمی بی نظیری بود که شرکت کنندگان با ابراز رضایت بالا و تاثیرات خوب شهر تبریز را ترک کردند.
بازتاب خبری این رویداد بین المللی را می توان بزرگترین دستاورد این جشنواره برشمرد که جا دارد از اصحاب رسانه، خبرنگاران، رسانه ملی و استانی که در انعکاس این رویداد به کم دانشگاه تبریز آمدند، قدردانی شود.
از دیگر برنامه های ابتکاری این جشنواره می توان به پخش مستقیم از طریق اینترنتی به سراسر جهان، رونمایی از تابلو فرش جشنواره به صورت کوادکوپتر، انتشار ویژه نامه، پذیرایی منحصر به فرد، اجرای موسیقی ترکیبی سنتی مقامی ترکی و فارسی، برنامه های فرهنگی و سنتی آذربایجان، حضور دانشجویان غیر ایرانی با پوشش‌های محلی در جشنواره و نمایشگاه، استقبال شهروندان تبریزی از نمایشگاه ملل در ائل گولی و ... اشاره کرد.
یادآور می شود: پانزدهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیرایرانی و دهمین جشنواره فرهنگ ملل دانشجویان غیرایرانی از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز و با همکاری دانشجویان و کارکنان این دانشگاه و سایر ارگانها و نهادهای استان برگزار شد.

 

 

 


( ۳۰ )