دیدار اعضای شورای دانشگاه تبریز با امام جمعه تبریز

۲۱ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۷ کد : ۵۹۹۸ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۶۱۹۲

 

اعضای شورای دانشگاه تبریز، با حجت‌الاسلام ‌و المسلمین دکتر محمدعلی آل‌هاشم، نماینده جدید ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در این دیدار ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و به ویژه شهدای دانشگاه تبریز گفت: در زمان جنگ تحمیلی جمعی از دانشجویان دانشکده فنی این دانشگاه در حین پشتیبانی از جبهه های جنگ در اثر بمباران هوایی رژیم بعثی عراق به شهادت رسیدند، که  باید همیشه و در همه حال به یاد این شهدا باشیم.

حجت‌الاسلام‌ دکتر محمدعلی آل‌هاشم، در ادامه با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب که سفارش کرده اند باید به دانشگاه ها توجه ویژه ای صورت گیرد، تصریح کرد: دانشگاه ها باید در کنار فعالیت های علمی، آموزشی و فرهنگی به توسعه ارتباط با صنعت اهتمام کنند و  مراکز صنعتی و نظامی نیز برای رفع نیازهای فنی و تحقیقاتی نگاهشان به دانشگاه و اساتید باشد.

 امام جمعه تبریز افزود: امروزه مهمترین مسئله کشور بحث اقتصادی است؛ رهبر معظم  انقلاب در سال های اخیر در نامگذاری سال ها، به این مسئله پرداخته و با نامگذاری سال جاری به اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال می خواهند، همه آحاد مردم، و به ویژه دستگاه ها، نهاد ها و سازمان ها به مسائل اقتصادی اهتمام نمایند که بستر اصلی تحقیق اقتصاد مقاومتی از مجرای دانشگاهها و تولیدات علمی و محصولات و ایده های جدید می گذرد.

وی اعطای تسهیلات از سوی بانک ها به مراکز تولیدی، ترویج فرهنگ استفاده از تولید ملی، پرهیز از اسراف، توجه به تولید داخلی، رونق تولید و ... را از جمله الزامات اقتصاد مقاومتی برشمرد و یادآور شد: در رژیم گذشته بیشتر اقتصاد کشور وابسته به نفت بود، ولی امروزه و به ویژه در سال های اخیر به برکت نظام انقلاب اسلامی به امر تولید و اشتغال به غیر از فراوردهای نفتی اهتمام خاصی می شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم، در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به بحث اشتغال در کشور یادآور شد: با رونق تولید ملی و پرداختن جدی به مسئله اقتصادی مقاومتی، می توان از مشکلات بیکاری هم جلوگیری نمود، چرا که با حل مسئله مشکل اقتصاد کشور، و به خصوص مسئله بیکاری و اشتغال بسیاری دیگر از مشکلات کشور خود به خود حل خواهد شد.

رییس دانشگاه تبریز نیز در این آیین ضمن معرفی اجمالی این دانشگاه گفت: دانشگاه تبریز به خاطر شهادت 22 تن از دانشجویان دانشکده فنی به مشهدالشهدای دانشگاه های کشور معروف است.

دکتر محمدرضا پورمحمدی با بیان اینکه دانشگاه تبریز در حال حاضر از لحاظ کارکرد علمی و آموزشی به عنوان یکی از دانشگاه های جامع و برتر و از لحاظ نقش فرهنگی و رسالت اجتماعی اولین دانشگاه کشور به حساب می آید، یادآور شد: دلیل این امر را می توان در نقش تعیین کننده دانشجویان این دانشگاه در قیام 29 بهمن تبریز، شروع انقلاب فرهنگی و تقدیم شهدای دانشجو در زمان انقلاب، هشت سال دفاع مقدس و ... دانست.

وی تصریح کرد: دانشگاه تبریز  در سال 1326بعد از دانشگاه تهران تاسیس شده و در حال حاضر با داشتن بیش از 24 هزار دانشجو، 760 هیات علمی علمی، 21 دانشکده، چندین دانشکده اقماری، 10 قطب علی و مرکز تحقیقاتی، 200 آزمایشگاه مجهز و ...  جزو دانشگاههای یک درصد تاثیر گذار جهان و بزرگترین قطب علمی در شمالغرب کشور مطرح است.

رییس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به برنامه های این دانشگاه در عرصه های مختلف اضافه کرد: توجه کیفی به مسایل آموزشی و پژوهشی، حرکت در مرزهای دانش، توسعه گسترش همکاری بین المللی، انجام تحقیقات بر اساس نیاز روز جامعه، افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه و جامعه از جمله راهبردهای کلان این دانشگاه است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز نیز در این دیدار گفت: دانشگاه ها محل انسانهای فرهیخته و نخبه است که نگاه علمی و خاص خود را  به مسایل جامعه دارند و از این رو دانشگاه متفاوت تر از دیگر نهادها و سازمان ها است.

حجت الاسلام محمد انوری در ادامه یادآور شد: البته جامعه انتظاراتی از دانشگاه ها دارد که باید از مسیر خود انجام شود و ارتباط مستمر و مستقیم با مسئولین، را ههای رسیدن به اهداف تعیین شده را هموارتر خواهد نمود.

وی در بخش دیگر سخنان خود افزود: در حال حاضر دانشگاه تبریز با کمک و حمایت مسئولان و دانشگاهیان این دانشگاه در زمینه های مختلف علمی، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی روند رو به رشدی را تجربه می کند و از حضرتعالی نیز انتظار حمایت ویژه دارد.

دکتر محمد علی حسینپور فیضی، رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی و استاد دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز از دیگر سخنران این دیدار بود که در خصوص جایگاه و نقش پارک علم و فناوری در این استان مطالبی را ارایه کرد.

 

 


( ۱۲ )