اولین دانشجوی دکتری برنامه‌ریزی درسی دانشگاه تبریز فارغ‌التحصیل شد

۲۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۰ کد : ۵۵۰۷ رویدادها و اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۱۱۰۱۶

اولین دانشجوی دکتری رشته برنامه‌ریزی درسی با دفاع از رساله خود در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی فارغ‌التحصیل این دانشگاه شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، محمدرضا عزتی با دفاع از رساله دکتری خود تحت عنوان " طراحی و اعتبارسنجی الگوی مطلوب برنامه درسی آموزش فناوری برای دوره آموزش عمومی (پایه‌های ۹- ۱) " با راهنمایی دکتر یوسف ادیب، استاد دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، مشاوره دکتر اسکندر فتحی‌آذر و دکتر فیروز محمودی به ترتیب استاد و استادیار دانشگاه تبریز، با کسب درجه عالی موفق به پایان تحصیلات خود در این رشته در مقطع دکتری شد.

این دانش آموخته دانشگاه تبریز هدف از مطالعه خود را طراحی و اعتبارسنجی برنامه آموزشی فناوری برای دوره تعلیمات آموزش عمومی ذکر کرد و گفت: آموزش فن‌آوری یک عنوان آشنا در سطح بین‌المللی برای حوزه‌ای از یادگیری در دوره عمومی آموزش و پرورش است و با رشد سریع فناوری و تغییر ماهیت کار و زندگی، امروزه الگوی آموزش فناورانه جایگزین الگوی فنی و حرفه‌ای شده است و در سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش نیز " کار و فناوری " به عنوان یکی از زیرساخت‌های یادگیری تعریف شده است.

عزتی، روش مورد استفاده را از نوع طرح‌های آمیخته کمی و کیفی عنوان کرد و اظهار داشت: در بخش کمی از روش پیمایش و تحلیل محتوا و در بخش کیفی از روشهای سنتز پژوهی، پدیدارشناختی، و تحلیلی و استنتاجی استفاده گردیده است و در نهایت براساس داده‌ها الگوی مطلوب برنامه درسی آموزش فنآوری برای دوره آموزش عمومی طراحی گردیده و اعتبار آن مورد تایید متخصصان موضوع قرار گرفته است.

وی با اشاره به نتایج حاصله از این طرح افزود: بسترسازی آموزش های سواد فناوری و فراهم کردن مقدمات ورود دانش‌آموزان به آموزش فنی و حرفه‌ای و تلفیق آموزش های شهروندی و فنی و حرفه ای از نتایج حاصله این طرح است.

دانش آموخته دانشگاه تبریز، ابراز امیدواری کرد که الگوی مذکور خلأ موجود در نظام آموزش عمومی را پر نموده و مورد استفاده دست‌اندرکاران قرار گیرد.

همین گزارش حاکیست: داوری این رساله را دکتر موسی پیری دانشیار دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دکتر علی ایمان‌زاده استادیار دانشگاه ملایر و دکتر داوود طهماسب‌زاده استادیار دانشگاه تبریز بر عهده داشتند.

 


( ۲۴ )

نظر شما :