آیین بزرگداشت بیستمین سالگرد تاسیس گروه کوهنوردی دانشگاه تبریز برگزار شد

۰۷ دی ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۹ کد : ۳۲۴ رویدادها و اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۱۶۱۶
آیین بزرگداشت بیستمین سالگرد تاسیس گروه کوهنوردی دانشگاه تبریز برگزار شد

بیستمین سال تاسیس گروه کوهنوردی اساتید و کارکنان دانشگاه تبریز، با حضور اعضای این گروه در این دانشگاه،گرامی داشته شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز در این مراسم ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این جمع به عنوان یک عضو قدیمی گروه، عملکرد گروه کوهنوردی کارکنان دانشگاه را ستودنی خواند و گفت: صعود گروه کوهنوردی به اکثر کوه های منطقه و کشور و برخی کشورهای دیگر، نشان از تحرک و نشاط دارد و امیدوارم که این همبستگی در سال های آتی بیشتر شود.
دکتر محمد تقی اعلمی، همچنین کوهنوردی را یکی از ورزش های مفرح و استقامتی توصیف کرد که در کنار سختی های خاص خود، لذت و نشاط خاصی دارد و سن و سال در این ورزش چندان مهم نیست و هر کسی که علاقه به کوه و طبیعت دارد، می تواند در سطح های مختلف، به این ورزش بپردازد.
دکتر حسین امامعلی پور، معاون دانشجویی دانشگاه تبریز نیز در این آیین با اشاره به نقش ورزش در سلامتی جسم و روان، گفت: ورزش، بهترین روش برای سالم نگه داشتن جسم در کنار سلامتی روان است و کوهنوردی نیز به عنوان بهترین ورزش هوازی با زیبایی های خود، روح انسان را با طبیعت پیوند می دهد.
وی افزود: ورزش کوهنوردی در دانشگاه تبریز در بخش کارکنان بسیار فعال است و باید تمهیداتی اندیشیده شود تا این ورزش مفرح در بین دانشجویان نیز نهادینه شود؛ چرا که ورزش کوهنوردی علاوه بر حوزه های فیزیکی، حوزه های اخلاقی و فرهنگی نیز دارد که در کنار هم می توانند دانشجویان را به سمت تعالی روح سیر بدهند.
مدیر تربیت بدنی دانشگاه تبریز نیز در این آیین تشکیل چنین مراسم ها را از جنبه های گوناگون مبارک خواند و گفت: در این مراسم ها ضمن تجدید خاطرات 20 ساله کوهنوردی، تعاملات و همکاری ها بیشتر شده و با اعضای گروه می توان به ارایه راهکارهای بهتر برای استفاده حداکثری از پتانسیل های گروه پرداخت.
دکتر سعید اهری زاد در ادامه افزود: در طی سال های فعالیت گروه کوهنوردی اساتید و کارکنان دانشگاه، فعالیت های چشمگیری داشته و صعود به کوه های آرارات، سبحان و نمرود در کشور ترکیه و شاه داغی در کشور آذربایجان، دماوند، سبلان، علم کوه، توچال، تفتان، شیرکوه، زردکوه و قلل سهند، از جملۀ این فعالیت هاست که علاوه بر ورزش و تفریح، روحیه هم اندیشی گروهی و ایثار را در انسان بالا می برد.
دکتر محمود نوالی، از اعضای پیشکسوت گروه کوهنوردی این دانشگاه ، از دیگر سخنرانان این مراسم بود که کوهنوردی را ورزشی الهی و معرفتی خواند و گفت: کوهنوردی، ورزش حیرت در برابر عظمت کوه ها، تمرین صبوری و استقامت و تصمیم در تنهایی است که روحیه تعاون را در زندگی شخصی نیز بالا می برد و با دیدگاه زیباشناختی می توان نماد زیبایی های خلقت را در مقابله با کوه به تماشا ایستاد.
وی همچنین صعود به کوه های خارج از کشور را از دیگر برنامه های مفید گروه کوهنوردی دانست و افزود: صعود قله ها و کوه های بزرگ، غروری مقدس به انسان دست می دهد که انسان در اوج شکوه و بلندی، به آفریده های بیکران در هستی نگاه می کند و قدرت لایزال خداوند را شکر می گوید.
عظیم قیچی ساز، دانشجوی کارشناسی تربیت بدنی دانشگاه تبریز و تنها کوهنورد ایرانی که توانسته به سیزده قله بالای هشت هزارمتری صعود کند، نیز از دیگر سخنرانان این آیین بود که دانشگاه را محلی برای رسیدن به آرامش فکری توصیف کرد و گفت: من هر موقع از کوه ها خسته می شوم، با حضور در دانشگاه تبریز و گرفتن روحیه از دانشگاهیان و اساتید، خستگی ام را فراموش می کنم.
وی، همچنین خواستار امکانات بیش از پیش به ورزش کوهنوردی جهت گسترش آن در میان دانشجویان شد.
بر پایه همین گزارش، گروه کوهنوردی کارکنان دانشگاه تبریز در سال 1373 تاسیس شده که در مجموع 11590 نفر در 499 برنامه صعود و کوهنوردی شرکت داشته اندکه از این تعداد 49 مورد خارج از استان و 4 مورد خارج از کشور( قلل آرارات، سبحان و نمرود در کشور ترکیه و شاه داغی در کشور آذربایجان) بوده است.
شایان ذکر است: دکتر خلیل سلطان القرایی با شرکت در 398 برنامه اجرا شده، نفر اول شرکت در برنامه های کوهنوردی بوده و حسن همدانلو و دکتر محمود نوالی به ترتیب با 387 و 383 بار شرکت، نفرات بعدی بیشترین شرکت در برنامه های اجرا شده گروه کوهنوردی کارکنان دانشگاه تبریز می باشند.
اضافه می نماید: پخش اسلاید و کلیپ صعود های گروه کوهنوردی از دیگر برنامه های آیین بیستمین سال تاسیس گروه کوهنوردی اساتید و کارکنان دانشگاه تبریز بود.


نظر شما :