به منظور توسعه همکاری های بین المللی صورت گرفت؛ بازدید رئیس و جمعی از مدیران دانشگاه تبریز از دانشگاه های بزرگ شرق ترکیه

۲۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۷ کد : ۱۰۰۰۷ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۷۳۳

رئیس و جمعی از مدیران دانشگاه تبریز به منظور گسترش و توسعه همکاری های بین المللی و نیز عملیاتی سازی تفاهم نامه ها از دانشگاه های بزرگ و عمده شرق کشور ترکیه بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر میررضا مجیدی رئیس دانشگاه تبریز و هیات همراه وی در این سفر که با برنامه ریزی و هماهنگی های قبلی و نیز با همکاری کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در شهرهای ارزروم و طرابوزان ؛ از شش دانشگاه شرق کشور ترکیه شامل دانشگاه های ایغدیر، آتاترک ارزوم، کافکاس ، صنعتی ارزوم، فنی کارادنیز و آرداهان بازدید و با مسئولان این دانشگاه ها راه های توسعه همکاری های مشترک را مورد بررسی قرار دادند.

رئیس دانشگاه تبریز در این ارتباط با اشاره به اهداف این سفر گفت: این سفر بیشتر در راستای توسعه همکاری های بین المللی، آشنایی با ظرفیت های دانشگاه های منطقه و به خصوص عملیاتی کردن مفاد تفاهم نامه های همکاری مشترک صورت گرفت.

دکتر مجیدی اتصال شبکه آزمایشگاه های دانشگاه تبریز با مراکز علمی و دانشگاهی کشور ترکیه، تبادل استاد و دانشجو، اجرای طرح تحقیقاتی، ایجاد بسترهای لازم برای فرصت های مطالعاتی دانشجویان و اعضای هیات علمی، برگزاری دوره‌های مشترک، آشنایی و استفاده از امکانات و پتانسیل های همدیگر، توسعه همکاری‌های فرهنگی و آموزشی و ... از دیگر اهداف این سفر بیان کرد.

رئیس دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با بیان این نکته که در بازدید از دانشگاه ایغدیر تفاهم نامه همکاری مشترک بین روسای دانشگاه ها به امضا رسید که در همین راستا راه اندازی دوره های مشترک در 12 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 4 رشته در مقطع دکتری و نیز طرح اراسموس پلاس مورد تاکید و تایید وزارت علوم دو کشور به زودی آغاز خواهد شد.

به گفته وی در همین راستا  همچنین دفتر دانشگاه تبریز در دانشگاه ایغدیر راه اندازی خواهد شد و گروهی از اعضای هیات علمی آن دانشگاه بزودی جهت مذاکره با اعضای هیات علمی دانشگاه تبریز و بررسی چگونگی پیشبرد طرح های پژوهشی مشترک و نیز مذاکره جهت چگونگی استفاده از امکانات ازمایشگاهی به تبریز سفر خواهند کرد.

دکتر مجیدی اضافه کرد: در این سفر مذاکرات و توافقات اولیه جهت استفاده از آزمایشگاه های مجهز مرکزی دانشگاه های آتاتورک و نیز صنعتی ارزروم، دانشگاه صنعتی کارادنیز و نیز اعزام اساتید آموزش زبان فارسی به این دانشگاه ها و مطالعات مشترک  در حوزه علوم انسانی انجام گرفت.

به گفته وی در بازدید از دانشگاه کافکاس دو طرف همچنین موافقت کردند که علاوه بر راه اندازی دوره های دو مدرکه، دفتر مطالعات مشترک فرهنگی تحت عنوان شهریار در این دانشگاه تاسیس شود.

وی در این ارتباط یادآور شد: به دلیل قرابت جغرافیایی و فرهنگی دانشگاه های بزرگ شرق ترکیه با جمهوری اسلامی ایران و نیز جمهوری آذربایجان پیشنهاد راه اندازی کنسرسیوم دانشگاهی سه کشور نیز در این سفر مطرح شد که مورد استقبال روسای آن دانشگاه ها قرارگرفت و مقرر شد مطالعات اولیه در این خصوص به زودی توسط مدیریت های همکاریهای بین المللی دانشگاه ها آغاز شود.

دکتر مجیدی در ادامه با تاکید بر اینکه این دانشگاه به عنوان رئیس کارگروه همکاری‌های علمی ایران و ترکیه با تمام توان و امکانات آماده گسترش تعاملات علمی و فرهنگی بین دو کشور است، تصریح کرد: توسعه همکاری‌های بین‌المللی و قرار گرفتن در جمع دانشگاه‌های برتر دنیا از جمله راهبردهای کلان این دانشگاه است و از این رو دانشگاه تبریز جزو اولین دانشگاه‌های بود که در اتحادیه‌های بزرگ بین‌المللی از جمله اتحادیه دانشگاه‌های جهان (IAU)، اتحادیه دانشگاه‌های بین‌المللی (IUC) و اتحادیه دانشگاه‌های منطقه قفقاز(KUNIB) حضوری فعال داشته است.

به گفته وی این دانشگاه در حال حاضر نیز در عرصه‌های جهانی بسیار فعال بوده و هم‌اکنون با نزدیک 200 دانشگاه از کشورهای مختلف دنیا  قرارداد و تفاهم نامه همکاری دارد که از این تعداد حدود 80 دانشگاه از کشور جمهوری ترکیه است.

همین گزارش حاکی است؛ دانشگاه تبریز در حال حاضر با داشتن بیش از ۲۱ دانشکده، چندین پژوهشکده و گروه پژوهشی، قطب علمی، ۸۰۰ نفر عضو هیات علمی، بیش از 24 هزار  نفر دانشجو و 457 هزار مترمربع فضای آموزشی، کمک آموزشی و پژوهشی و نیز به جهت همجواری با دانشگاه های بزرگ کشورهای منطقه، به عنوان بزرگترین مرکز علمی غرب و شمال غرب کشور، عهده دار بخش بزرگی از مسئولیت تولید علم و فناوری و رقابت در عرصه های بین المللی است.

 


نظر شما :