درخشش اساتید دانشگاه تبریز در زمینه جذب پژوهانه های بین المللی معتبر

۱۶ تیر ۱۳۹۸ | ۰۷:۳۵ کد : ۹۷۶۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۵۷

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز از درخشش و موفقیت چشمگیر اعضای هیات علمی این دانشگاه در زمینه جذب پژوهانه های بین المللی معتبر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر اصغر عسگری در این ارتباط تاکید کرد: برای اولین بار در قالب برنامه تبادلی مولانا -مورد حمایت اداره آموزش عالی ترکیه (YÖK)- و در راستای عملیاتی نمودن مفاد تفاهم نامه های منعقد شده دانشگاه تبریز با برخی از دانشگاه های کشور ترکیه در چارچوب این برنامه، استفاده از فرصت مطالعاتی کوتاه مدت جمعی از اعضای هیات علمی و دانشجویان دکتری دانشگاه تبریز به منظور انجام بخشی از مطالعات و پژوهش های خود در دانشگاه های کافکاس، گبزه استانبول و کارامان ترکیه تحقق یافت.

وی در ادامه با بیان اینکه  بر این اساس، هفت نفر از اعضای هیات علمی و یک نفر دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه کافکاس (به ترتیب به مدت حداکثر  چهار هفته و نود روز)، یک نفر دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه گبزه استانبول و یک نفر دانشجوی دکترا نیز در دانشگاه کارامان (هر کدام به مدت حداکثر چهار ماه) با دریافت حمایت مالی مناسب از سوی دانشگاه میزبان، حضور خواهند یافت، یادآور شد: تقاضاها و مدارک برنامه تبادل اساتید و دانشجویان مولانا، هر سال در بازه زمانی آذر ماه تا بهمن ماه با برنامه ریزی و هماهنگی مدیریت همکاری های علمی و بین المللی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تایید به اداره آموزش عالی ترکیه (YÖK)  جهت اخذ تایید نهایی ارسال می شود.

به گفته وی دکتر حسن صدری دانشیار تغذیه دام گروه علوم درمانگاهی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز از جمله یکی از این اساتید است که طرح پژوهشی پیشنهادی وی توسط کمیته Alexander von Humboldt Foundation بررسی و این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز برنده جایزه پژوهشی Georg Forster Research Fellowship for Experienced Researchers  شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز اضافه کرد: این برنامه مشارکت پژوهشی، فرصت خوبی را برای پژوهشگران کشورهای در حال توسعه ارائه می کند که توسط وزارت امور اقتصادی و همکاری های اقتصادی کشور آلمان حمایت می شود و دانشمندان و پژوهشگران متخصص خارج از کشور که دوره دکتری خود را کمتر از دوازده سال پیش به اتمام رسانده اند را قادر می سازد تا زمان طولانی (6 الی 18 ماه) را در آلمان صرف تحقیقات خود نمایند. این تحقیقات به صورت همکاری مشترک با موسسات تحقیقاتی آلمان انجام می گیرد.  

وی در ادامه با بیان اینکه در همین راستا طرح پژوهشی دکتر محمدتقی ستاری دانشیار گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز با عنوان "بررسی عملکرد روش های داده محور در تخمین نیاز آبی روزانه گیاه مرجع" نیز برنده گرنت پژوهشی توبیتاک (شورای علم و فناوری ترکیه) برای اقامت تحقیقاتی یکساله در دانشگاه آنکارا شده است، گفت: این استاد نیز  از سپتامبر 2019 لغایت سپتامبر 2020 به دعوت دانشگاه آنکارا و به مدت یکسال جهت انجام طرح پژوهشی مشترک در دپارتمان آبیاری و سازه های کشاورزی دانشکده کشاورزی دانشگاه آنکارا حضور خواهند داشت.

دکتر عسگری اضافه کرد: دانشگاه آنکارا با قدمتی نزدیک به هشتاد سال اولین دانشگاه دوران جمهوریت در ترکیه بوده و براساس رتبه بندی موسسه URAP وابسته به دانشگاه صنعتی خاورمیانه، دانشگاه آنکارا پنجمین دانشگاه برتر جمهوری ترکیه می باشد.

به گفته وی همچنین در این ارتباط دکترعلی عبدی ز دانشکده علوم ریاضی حایز شرایط استفاده از گرنت پژوهشی برای ترویج تبادل دانشمندان و محققان از دانشگاه فریبورگ کشور سوئیس شده که در این راستا شرایط و زمینه های لازم جهت حضور و مشارکت وی به مدت ۲ ماه جهت انجام مطالعات پژوهشی و علمی در دانشگاه مذکور هم فراهم شده است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه در قالب برنامه  اراسموس پلاس اتحادیه اروپا، طرح های پژوهشی دو تن از اعضای هیات علمی دانشگاه تبریز نیز بعد از طی مراحل داوری  مورد پذیرش و تصویب قرار گرفته است، خاطر نشان کرد: در این زمینه طرح دکتر بختیار فیضی زاده عضو هیات علمی گروه سنجش از راه دور دانشکده برنامه ریزی و علوم محیطی  توسط اتحادیه اروپا مورد حمایت مالی قرار می گیرد که در طی آن دانشگاه های اروپایی نسبت به تبادل استاد و دانشجو اقدام می نمایند.

به گفته وی برای تصویب طرح مذکور نسبت به تهیه پروپوزال مشترک و تعیین زمینه های همکاری علمی و سوابق همکاری اقدام می شود که خوشبختانه با توجه به سابقه همکاری گسترده گروه GISدانشگاه تبریز و دپارتمان ژئوانفورماتیک دانشگاه سالزبورگ نظیر برگزاری دوره مشترک دکتری، طرحهای تحقیقاتی مشترک متعدد، چاپ بیش از 50 مقاله مشترک ISIبین دو گروه و موارد دیگر، طرح اراسموس مذکور برای گسترش همکاری ها مورد حمایت مالی قرار گرفته که طی آن 2 نفر از اساتید گروه در این دوره از دانشگاه های طرف مقابل بازدید نموده و نسبت به برگزاری کارگاه های آموزشی و سخنرانی های علمی اقدام خواهند نمود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز تاکید کرد: علاوه بر این در طرح مذکور چند نفر از دانشجویان گروه GIS دانشگاه تبریز تحت حمایت کامل مالی 6 ماه را در دانشگاه سالزبورگ مشغول به تحصیل و پژوهش خواهند بود. طرح مذکور نیز توسط دکتر بختیار فیضی زاده عضو هیت علمی دانشگاه تبریز و پروفسور توماس بلشکه استاد دانشگاه سالزبورگ اتریش تهیه و ارسال شده بود که مورد تصویب قرار گرفته است. این طرح برای سال های آتی نیز در دست اقدام بوده و امید است که این فرصت در سال‌های آتی برای تعداد بیشتری از اساتید و دانشجویان فراهم گردد.

به گفته وی همچنین طرح دکتر اکبر رحیمی عضو هیات علمی گروه فضای سبز دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز با همکاری پروفسور یورگن هاینز بروست استاد دانشگاه سالزبورگ اتریش و دکتر کریستین یوجا استاد دانشگاه بخارست رومانی تهیه و ارسال شده بود که مورد تصویب قرار گرفته است. در قالب طرح مذکور، هم سه نفر از دانشجویان دانشگاه سالزبورگ اتریش طی فرصت مطالعاتی کوتاه مدت در دانشگاه تبریز حضور یافتند و همچنین دو نفر از دانشجویان دانشگاه تبریز نیز جهت فرصت مطالعاتی به داننشگاه سالزبورگ اعزام شدند.

وی افزود: ضمنا در این طرح برگزاری رویدادهای مشترک علمی و پژوهشی نیز پیش بینی شده  و در همین راستا طرح های پژوهشی دکتر نورانی از دانشکده عمران و دکتر فتحی از دانشکده دامپزشکی نیزموفق به کسب حمایت از به ترتیب  برنامه طرح های مشترک ایران-هند و ایران-اطریش شده بود که از طرف وزارت هدف مورد حمایت قرار گرفته اند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در نهایت ابراز امیدواری کرد که در سال های آتی تعداد بیشتری از اعضای هیات علمی ، بویژه اعضای هیات علمی جوان با اهتمام و پیگیری وارد عرصه رقابت در اخذ حمایت های بین المللی شوند و نسبت به بهره مندی از فرصتهای قابل توجه موجود و همچنین ایجاد فرصت های تازه در عرصه پژوهش های بین المللی اقدام کنند.

بر پایه همین گزارش، در حال حاضر 800 نفر هیات علمی در دانشگاه تبریز مشغول به فعالیت علمی و آموزشی هستند که از این تعداد نزدیک نیمی از آنها در مرتبه استادی و دانشیاری هستند.


( ۷ )

نظر شما :