نخستین دانشجوی خارجی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد

۲۳ دی ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۰ کد : ۸۵۷۵ اخبار
تعداد بازدید:۱۴۴۴

نخستین دانشجوی خارجی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز با دفاع از پایان نامه تحصیلی خود تحت عنوان تأثیر آستاگزانتین بر تغییرات ساختار استریولوژیک، عملکرد، شاخص آپوپتوزی و میزان بیان کاسپاس3 در قلب موش های آزمایشگاهی نر متعاقب تجویز پاکلی تاکسل در مقطع کارشناسی ارشد بافت شناسی دامپزشکی از این دانشکده فارغ التحصیل شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز عبدالعزیز حلاق دانشجوی  تبعه کشور سوریه که از سال 1395 بعنوان نخستین دانشجوی خارجی دانشکده دامپزشکی در مقطع کارشناسی ارشد بافت شناسی دامپزشکی، گروه علوم پایه، این دانشکده مشغول به تحصیل بود با دفاع از پایان نامه خود که به راهنمایی دکتر غلامرضا حمیدیان و دکتر عماد خلیل زاده و با مشاوره  استاد مشاور دکتر مهدی بساکی و به داوری دکتر داود کیانی فرد  انجام  شد با موفقیت توانست به تحصیلات خود در این مقطع پایان دهد. موضوع پایان نامه تحصیلی وی به بررسی داروی پاکلی تاکسل یکی از مهمترین داروهای کاربردی ضد سرطان در کلینیک  و عوارض این دارو بر روی قلب مرتبط بود. با توجه به رویکرد جامعه انسانی به درمان های سنتی و طب گیاهان دارویی به دلیل عوارض جانبی کم این داروها در مقایسه با داروهای شیمیایی و استفاده از ترکیبات با منشاء گیاهی جهت درمان های حمایتی برای جلوگیری و یا مهار عوارض جانبی مستقیم و غیرمستقیم داروهای شیمی درمانی پایان نامه وی با ارزیابی تاثیر آستاگزانتین که یک کاروتنوئید با منشاء ریز جلبک های دریایی است و در برخی از فرآورده های دریایی مانند ماهی سالمون، قزل آلا و میگو یافت شده و خاصیت آنتی اکسیدان فوق العاده قوی دارد، طراحی و انجام شده است.  نتایج بدست آمده از این پایان نامه نشان می دهد آستاگزانتین می تواند به طور قابل قبولی از ضایعات ساختاری   پاکلی-تاکسل در قلب جلوگیری کرده و باعث بهبود عملکرد قلب شود. بنابراین استفاده خوراکی  آستاگزانتین می تواند به عنوان یک استراتژی محافظتی مناسب جهت بهبود عملکرد قلب متعاقب درمان های طولانی مدت و  کوتاه شیمی درمانی با پاکلی تاکسل مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز در حاشیه آیین فارغ التحصیلی نخستین دانشجوی خارجی این دانشکده گفت: رشته بافت شناسی در مقطع کارشناسی ارشد بافت شناسی علوم پایه دامپزشکی در این دانشکده با پذیرش دانشجو از طریق آزمون سراسری آغاز به کار کرده و با توجه به سطح علمی بالای دانشکده پذیرش دانشجوی خارجی نیز در آن انجام پذیرفت.

دکترامیرعلی شهبافر یادآور شد: دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز در سال ۱۳۶۷ به صورت آموزشکده دامپزشکی با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی دامپزشکی فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد و با گسترش کمی و کیفی از سال ۱۳۷۵ به پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی و از سال 1384 به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری عمومی دامپزشکی اقدام نمود و تبدیل به دانشکده شد.

وی گفت: با دریافت مجوز قطعی ایجاد رشته فناوری‌های تولیدمثل در دامپزشکی در مقطع دکتری PhD از سوی شورای گسترش آموزش عالی، این دانشکده از سال ۱۳۹۶ اقدام به پذیرش دانشجو در رشته یادشده می‌نماید. همچنین این دانشکده از طریق آزمون سراسری در مقاطع کارشناسی‌ارشد بافت شناسی،انگل شناسی، بیوشیمی بالینی، بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی دامپزشکی و کارشناسی بهداشت و بازرسی گوشت و کارشناسی ناپیوسته علوم آزمایشگاهی دامپزشکی نیز نموده و هم اکنون شمار دانشجویان دانشکده نزدیک به 420 نفر رسیده که از این تعداد ۱۸۰ نفر در مقطع دکتری عمومی و بقیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

به گفته وی تعداد اعضای هیأت علمی این دانشکده ۴۵ نفر است که از این تعداد ۲ نفر استاد، ۱۵ نفر دانشیار، ۲۷ نفر استادیار و یک نفر مربی هستند.

این دانشکده همچنین واجد یک مجله تخصصی دامپزشکی نیز می باشد که به صورت فصلنامه منتشر می شود.

 

 


( ۲ )

نظر شما :