اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی در دانشگاه تبریز آغاز بکار کرد

۱۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۲۵ کد : ۷۸۱۱ اخبار
تعداد بازدید:۲۶۰۷

اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی با حضور پژوهشگران، اساتید خارجی و داخلی به میزبانی دانشگاه تبریز آغاز بکار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در آیین افتتاحیه  این کنگره ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان در این کنگره گفت: دانشگاه تبریز به لحاظ قدمت دومین دانشگاه کشور بعد از دانشگاه تهران است و در حال حاضر با داشتن 21 دانشکده، 24 هزار دانشجو، 800 نفر هیات علمی، چندین قطب علمی و مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه های مجهز به عنوان یکی از دانشگاه های سطح یک کشور و جامع مطرح است.

دکتر اصغر عسگری در ادامه، توسعه همکاری های بین المللی را از جمله راهبردهای کلان دانشگاه تبریز برشمرد و یادآور شد: در حال حاضر این دانشگاه در عرصه توسعه همکاری های بین المللی نیز به صورت گسترده فعال بوده و با دانشگاه های مختلف جهان، به ویژه با کشورهای منطقه قرارداد و تفاهم نامه همکاری دارد.

به گفته وی هم اکنون دانشگاه تبریز 80 قرارداد و تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های دنیا دارد و در اتحادیه های بزرگ بین المللی از جمله اتحادیه دانشگاه های جهان (IAU)، اتحادیه دانشگاه های بین المللی (IUC) و اتحادیه دانشگاه های منطقه قفقاز(KUNIB) حضوری فعال دارد. 

پروفسور مهمت گونای رییس اتحادیه اوراسیایی علوم ورزشی نیز در این کنگره با تقدیر از برگزار کنندگان این همایش گفت: از جمله مهمترین دستاورد این کنگره افزایش دوستی بین کشورهای عضو است و در همین راستا ضروری است، با برگزاری چنین برنامه های بتوان بر توسعه و همکاری ملت ها و کشورها افزود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه  ایران همواره برای ما اهمیت زیادی دارد، اظهار داشت: برگزاری اولین کنگره در تبریز را به خاطر انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام برگزیدیم.

رییس اتحادیه اوراسیایی علوم ورزشی در خاتمه افزود: ورزش زبان مشترکی است که همه ما را به همدیگر پیوند می دهد و از این رو باید از ظرفیت برای توسعه همکاری مشترک بین ملت ها استفاده کرد.

به گفته وی اگر در بین کشورها و ملت های منطقه صلح و دوستی باشد، بیگانگان نمی تواند در منطقه دخالت و نفوذ داشته باشند.

شکور اکبرنژاد رییش شورای شهر تبریز نیز در این کنگره گفت: ورزش نقش تعیین کننده برای ارتقای توسعه همکاری بین المللی بین کشورها برعهده دارد و بر این اساس ما می توانیم از این ابزار برای توسعه گسترش ارتباطات بین المللی استفاده کنیم.

سعید نیکوخصلت، دبیر اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی در دانشگاه تبریز نیز در آیین آغاز بکار این کنگره اظهار داشت: این کنگره نقطه عطفی برای گسترش و توسعه همکاری های ورزشی در سطح منطقه و به ویژه کشورهای دوست و همسایه خواهد شد.

به گفته  این عضو شورای شهر امروزه ورزش در بین کشورها جایگاه ویژه ای دارد و از این رو باید از ظرفیت های این حوزه برای توسعه همکاری ملت ها، برای صلح، دوستی، وحدت و همکاری کشورها بهره مند شویم.

نایب رییس اتحادیه اورآسیایی علوم ورزشی، در ادامه با اشاره به اهداف این کنگره گفت: هدف این کنگره، گردهمایی نمایندگان برجسته علمی و اجرایی و صاحبنظران علوم ورزشی برای ارائه آخرین دستاوردهای بنیادی، کاربردی و پیشرفته است.

این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز اضافه کرد: علاوه بر این، هدف کنگره، کمک به نمود تحولات علوم ورزشی است. تحولاتی که متناسب با نیازهای جامعه در فضای حرفه‌ای و اجتماعی متبلور می‌شوند. این کنگره برای تشویق و تقویت همکاری‌های بین‌المللی در زمینه علوم ورزشی برای ارتقای سطح علم در سطوح محلی، منطقه‌ای و بین قاره‌ای آسیا و اروپا توجه ویژه‌ای دارد.

 این قهرمان سابق کاراته استان  با بیان اینکه برای یادگیری شرکت‌کنندگان، این کنگره افتخار دارد تا هر فرصت ممکنی را از طریق برگزاری جلساتی در قالب کارگاه‌های تخصصی و نشست‌های مختلف فراهم کند، تصریح کرد: همچنین کنگره در نظر دارد تا محیطی الهام‌بخش برای تحلیل چالش‌ها و چشم‌اندازهای علوم ورزشی و زمینه‌های مرتبط به ویژه برای محققان جوان و تصمیم گیرندگان فراهم کند.

دبیر اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی در دانشگاه تبریز تاکید کرد: این کنگره بیشتر در راستای سیاست های علمی اتحادیه اورآسیایی علوم ورزشی (ESSU) که یک سازمان غیر انتفاعی بین‌المللی بوده و سال 2017 در آنکارای ترکیه تاسیس شده است، برگزار می شود.

به گفته وی گردهمایی متخصصین و صاحب نظران علوم ورزشی داخلی و خارجی جهت انتقال تجربیات همدیگر و تبادلات علمی همزمان با رویداد تبریز 2018 و کمک به کاربردی نمودن یافته‌های دانشگاهی از دیگر اهداف اصلی این کنگره است.

وی یادآور شد: اتحادیه اورآسیایی علوم ورزشی، دانشگاه تبریز با محوریت دانشکده تربیت بدنی، پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی متولیان برگزاری اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی هستند.

رییس پژوهشگاه علوم ورزشی نیز در این کنگره ضمن قدردانی از دانشگاه تبریز و به خصوص برگزار کنندگان آن در سطح بین المللی و با شکوه گفت: برگزاری این کنگره با این سطح، نشان از پتانسیل های بالای دانشکده های علوم ورزشی در استان ها است که باید از این ظرفیت ها برای توسعه علوم ورزشی بهره مند شد.

علی شریف نژاد در ادامه با تاکید بر اینکه پژوهشگاه علوم ورزشی نیز از برگزاری چنین برنامه های در سطح بین المللی و با کیفیت بالا حمایت های لازم را می کند، یادآور شد: حمایت از طرح ها با رویکرد بین المللی و با توجه به نیاز هر منطقه از دیگر راهبردهای این پژوهشگاه است.

وی در بخش دیگر سخنان خود ضمن ارایه گزارشی از پژوهشگاه علوم ورزشی خاطر نشان کرد: اخیرا جشن 20 سالگی تاسیس این پژوهشگاه گرامی داشته شد که در حال حاضر این پژوهشگاه با 22 عضو هیات علمی در 5 گرایش تخصصی در سطح ملی، منطقه ای و فرا منطقه ای مشغول فعالیت است.

وی با بیان اینکه این پژوهشگاه ملی است و متعلق به همه ملت ایران است، یادآور شد: هم اکنون 68 طرح پژوهشی در حال اجرا است که از این تعداد اجرای 38 مورد از آنها را اعضای هیات علمی و محققان دانشکده های تربیت بدنی و علوم ورزشی در سطح استانها بر عهده دارند.

رییس پژوهشگاه علوم ورزشی در خاتمه تصریح کرد: اساتید و محققان دانشکده های تربیت بدنی و علوم ورزشی در سطح استانها باید طرح های خود را در راستا نیاز بومی منطقه ارایه و به اجرا در بیاورند که در این صورت از سوی پژوهشگاه علوم ورزشی مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

   رییس دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تبریز نیز در این آیین با اشاره به توانمندیهای حوزه ورزش در عرصه های مختلف گفت: ورزش پیوند دهنده همه ملت ها و جوامع است که از این طرق ضمن جمع شدن در کنار همدیگر می توانند برای توسعه و ارتباط بیشتر با یکدیگر همکاری و رقابت سالم داشته باشند.

دکتر یعقوب بدری آذرین در ادامه تصریح کرد: با استفاده  از ورزش می توان تندرسی و سلامتی را در جامعه نهادینه کرد و از این رو متولیان و دستگاه های ذی ربط باید بیش از اینها به بردن ورزش در بطن جامعه توجه داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به فلسفه برگزاری این کنگره در حد بین المللی نیز یادآور شد: این کنگره فرصت خوبی برای گردهمایی متخصصین و صاحب نظران علوم ورزشی داخلی و خارجی، جهت ارائه آخرین دستاوردها و تبادلات علمی همزمان با رویداد تبریز 2018 و کمک به کاربردی نمودن یافته‌های دانشگاهی است.

وحید ساری صرّاف، دبیر علمی اولین کنگره اورآسیایی علوم ورزشی در دانشگاه تبریز نیز در آیین آغاز بکار این کنگره اظهار داشت: با اعلام فراخوان این کنگره حدود600 مقاله به دبیرخانه آن ارسال شده است که از این تعداد بیش از 450 مقاله پذیرفته شده بود.

به گفته وی از این تعداد مقالات ارسال شده حدود 80 مقاله در قالب سخنرانی و بقیه مقالات   نیز در قالب سخنرانی کوتاه در چهار محور  و پانل این کنگره شامل فیزیولوژی ورزشی، حرکت ورزشی، مدیریت ورزشی و طب ورزشی ارایه خواهد شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز یادآور شد: در صول سه روز برگزاری این کنفرانس در هر محور 18 سخنرانی که 4 الی 6 سخنرانی کلیدی از سوی پژوهشگران ارایه خواد شد و برگزاری 7 کارگاه آموزشی از دیگر برنامه های این کنگره است.

 

 


( ۲ )

نظر شما :