نشست خبری هیات رییسه دانشگاه تبریز با اصحاب رسانه برگزار شد

۱۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۵:۲۸ کد : ۶۸۳۲ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۲۰۴۱
نشست خبری هیات رییسه دانشگاه تبریز با اصحاب رسانه برگزار شدنشست خبری هیات رییسه دانشگاه تبریز با حضور جمع کثیری از اصحاب رسانه استان آذربایجان شرقی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، رییس دانشگاه تبریز در این آیین ضمن تشریح دستاوردهای آموزشی، پژوهشی، عمرانی، رفاهی و فرهنگی این دانشگاه گفت: شهر تبریز مهد تمدن، تولید علم و دانش بوده به طوریکه ۷۰۰ سال دانشگاه بین المللی ربع رشیدی در این شهر وجود داشت که در آن بیش از ۶ هزار دانشجو از سراسر جهان مشغول تحصیل بودند و دانشگاه تبریز نیز در امتداد این دانشگاه آغاز به کار کرده است، زمانی که ربع رشید فعال بود آکسفورد و سوربن وجود نداشتند و هیچ دانشگاهی در دنیا در این سطح و اندازه فعالیت نداشت.
دکتر محمد رضا پورمحمدی این دانشگاه را یکی از موفق ترین دانشگاه‌های کشور در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و عمرانی دانست و افزود: انقلاب فرهنگی از این دانشگاه آغاز شد و در همه تحولات جامعه از جمله جنگ، سازندگی، عمرانی و توسعه و رشد علمی، اجتماعی و اقتصادی کشور نقش داشت و امروزه به سمت دانشگاه نسل چهارم و کارآفرین حرکت می‌کند.
وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه دانشگاه تبریز از لحاظ قدمت بعد از دانشگاه تهران، دومین دانشگاه کشور بوده و امروزه با داشتن بیش از 24 هزار نفر دانشجو به عنوان یکی از دانشگاه های سطح یک کشور مطرح است، یادآور شد: ۴۵ درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان دوره هاى تحصیلات تکمیلى تشکیل مى دهند.
دکتر پورمحمدی در ادامه به بیان برخى از رتبه هاى ملى و بین المللى این دانشگاه پرداخت که از جمله مى توان به رتبه ۵ دانشگاه تبریز در تخصیص منابع مالى بین دانشگاه هاى کشور، افزایش قراردادهاى پژوهشى خارج از دانشگاه، افزایش ۳۴ درصدى نسبت استنادات به مقالات اعضای هیات یکى از دانشگاه های یک درصد تاثیرگذار جهان از کشورمان است.
  رییس دانشگاه تبریز همچنین از افزایش اعتبار پژوهشى دانشگاه تبریز از ۵ درصد در سال ۹۲ به ۱۵ درصد کل اعتبارات در سال ۹۶ خبر داد.
وی با اشاره بر اینکه دانشگاه تبریز در گسترش آموزش عالی در شمالغرب کشور نیز نقش مهمی داشته است و دانشگاه های اردبیل، مراغه و بناب  مولود این دانشگاه هستند، تصریح کرد: وجود ۳۰۰ آزمایشگاه تحقیقاتى، ۲۱ دانشکده، چندین دانشکده اقماری در شهرستان های اهر، میانه و مرند، قطب های علمی، ۱۰ مرکز تحقیقاتی و کتابخانه مرکزی بسیار غنی، این دانشگاه را یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی شمالغرب کشور تبدیل کرده است.
رییس دانشگاه تبریز، از ایجاد ۲۱رشته جدید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در طول سال جاری خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر۸۹۰ رشته و گرایش در مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه برپا است و هدف ما ایجاد رشته های جدید و بین رشته ای ها بر اساس نیازهای روز جامعه است.
دکتر پورمحمدی، خاطرنشان کرد: مسئولیت دانشگاه های بزرگی چون دانشگاه تبریز معرفت محور بودن و دانش محور بودن آن است یعنی دانشگاه ها باید تولید دانش کنند و ما نیز در این مسیر و در مرزهای دانش قدم برمی داریم.
به گفته وی خروجی دانشگاه ها را باید در فارغ التحصیلان آن دانشگاه و تولید علم دانست اما در این بین ما با توسعه واحد های فناوری و توسعه شرکت های دانش بنیان به کمک صنعت رفته ایم و مرکز نوآوری دانشگاه در همین راستا تاسیس و راه اندازی شده است.
وی در ادامه در جواب پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص تدریس زبان ترکى در دانشگاه تبریز گفت: سال گذشته ۲۰ دانشجو و در سال تحصیلی جاری در حدود ۶۰ دانشجو در این رشته پذیرش شدند و در سال تحصیلی آینده در این دانشگاه رشته جدید ترکی استانبولی ایجاد و پذیرش دانشجو انجام می شود.
قائم مقام رییس و معاون پشتیبانی و توسعه منابع دانشگاه نیز در این نشست با معرفی اجمالی حوزه کاری این معاونت گفت:۴۵۰ هزار مترمربع فضای فیزیکی در دانشگاه تبریز وجود دارد.
دکتر حمیدرضا قاسم زاده، در ادامه با اشاره به شاخص های دانشگاه سبز گفت: دانشگاه سبز به منظور حفظ محیط زیست در جهت رسیدن به  توسعه پایدار است و مصرف بهینه انرزی مطرح شده که در همین راستا به شاخص های چون محیط زیست و زیرساخت ها، انرژی و تغییرات اقلیمی، مدیریت پسماند، آب، حمل و نقل و آموزش توجه ویژه ای صورت می گیرد که دانشگاه تبریز از چند سال گذشته ستادی در این خصوص تشکیل داده و برنامه های راهبردی نیز با توجه به شاخص های دانشگاه سبز اجرا نموده است.

وی با اشاره به برخی پروژه های عمرانی در دست اجرای این دانشگاه گفت: ساخت دانشکده های ادبیات فارسی با زیربنای ۸ هزارو ۴۰ متر مربع با پیشرفت فیزیکی ۲۸ درصد، دامپزشکی با وسعت ۱۳ هزارو ۵۰۰ با ۹۰ درصد، مکانیک با زیربنای ۶ هزار با ۱۷ درصد، کشاورزی اهر با وسعت ۳۵۰۰ با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد، فنی و مهندسی مرند با وسعت ۶ هزار مترمربع با وسعت ۱۰۰ درصد و فنی و مهندسی میانه ۴۵۰۰ متر مربع با ۳۳ درصد از جمله آنها است.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز نیز در این نشست تعداد اعضاى هیات علمى این دانشگاه را ۸۷۵ نفر اعلام کرد و گفت: ۴۰ درصد از اساتید این دانشگاه، مرتبه دانشیارى و استادی دارند که ۱۰ نفر از اساتید تبریز جزو ۱ درصد دانشمندان جهان و چندین نفر هم از چهره های ماندگار کشور هستند و یکی از عوامل افتخار این دانشگاه به حساب می آید.
دکتر علی حسین زاده دلیر، اضافه کرد: تعداد اعضاى هیات علمى این دانشگاه از سال ۹۲ تا سال ۹۶، بیش از ۱۳۵ نفر افزایش یافته و به ۸۷۵ نفر رسیده است.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز در ادامه با اشاره به وضعیت مراحل ثبت نام و ارایه خدمات آموزشی به دانشجویان گفت: در حال حاضر تمامی مراحل آموزشی از جمله ثبت نام، انتخاب واحد، صدور گواهینامه ها و ... در این دانشگاه به صورت الکترونیک در راستای دولت الکترونیک صورت می گیرد و در این ارتباط نیز نیازی به مراجعه حضوری دانشجویان و فارغ التحصیلان وجود ندارد.
معاون دانشجویی دانشگاه تبریز نیز در این آیین با اشاره به جذب دانشجویان خارجی در این دانشگاه افزود: ۸۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه تبریز در حال تحصیل هستند و برای افزایش تعداد دانشجویان خارجی برنامه ریزی شده تا در سال آینده ۲۰۰ دانشجوی خارجی جذب خواهد شد.
دکتر حسین امامعلی پور، در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اجرای طرح تاک در این دانشگاه گفت: اجرای طرح تاک در راستای فراهم نمودن امکانات رفاهی ویژه در حوزه تغذیه دانشجویان است که ایجاد تنوع غذایی و کیفیت مناسب و افزایش رضایتمندی و استفاده از غذاهای سالم در منوی غذایی، کاهش بار ترافیکی سلف های دانشجویی، کاهش هزینه های دانشگاه در حوزه یارانه تغذیه دانشجویی، ایجاد رقابت مثبت در حوزه تغذیه مابین سلف های خصوصی و دولتی در دانشگاه و استفاده دانشجویان در ایام تعطیلات از غذای این رستوران با قیمت آزاد (مصوب دانشگاه) از جمله مزایای این طرح است.
معاون دانشجویی دانشگاه تبریز در ادامه با اشاره به اعطای انواع وام های به دانشجویان گفت: در نیمسال اول تحصیلی ۹۷-۹۶ برای چهار هزارو ۱۵۹ نفر در قالب انواع وام دانشجویی بیش از ۴۹ میلیارد و ۶۶۷ میلیون و ۷۲۵ هزار ریال در اختیاردانشجویان این دانشگاه قرار گرفته است و در نیمه دوم سال تحصیلی ۹۷-۹۶ نیز مبلغی بالغ بر ۵۰ میلیارد ریال برای چهار هزار و ۷۰ نفر پیش بینی شده است.
معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تبریز نیز در این نشست وجود ۷۹ انجمن علمى فعال، ۱۷ کانون فرهنگى، ۴ تشکل اسلامى و ۴۲ نشریه دانشجویى فعال در دانشگاه تبریز را از جمله ظرفیت های این دانشگاه در حوزه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی بیان کرد و گفت: هر ساله به طور متوسط بیش از ۱۵۰۰ برنامه مختلف فرهنگى و اجتماعی در این دانشگاه برگزار می شود.
دکتر محمدرضا حسین زاده، در ادامه با اشاره به اختصاص اعتبارات در حوزه فرهنگی در این دانشگاه گفت: اعتبارات بخش فرهنگی و اجتماعی این معاونت در سال ۱۳۹۰ حدود دو میلیارد ریال بود که این میزان در سال جاری به ۲۰ میلیارد ریال رسیده که افزایش رشد ۱۰ برابری داشته است و همچنین امسال جشن فارغ التحصیلی ۶۰۰ دانشجوی خارجی شاغل در دانشگاه های ایران را در شهر و دانشگاه تبریز برگزار کردیم.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز نیز در این آیین با اشاره به موفقعیت های این دانشگاه در سال های اخیر گفت: بر اساس آخرین رتبه‌بندی معتبر تایمز دانشگاه تبریز در میان دانشگاه‌های جامع به همراه دانشگاه تهران جایگاه نخست کشور را کسب کرده و همچنین در سیستم رتبه بندی جدید یو اس نیوز ۱۱ دانشگاه کشور در زمره ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند که در این میان دانشگاه تبریز بعد از دانشگاه های تهران و تربیت مدرس در جایگاه رتبه سوم  دانشگاه های جامع کشور را به خود اختصاص داد.
دکتر اصغر عسگری، در ادامه در جواب پرسش دیگر خبرنگاران در خصوص احیای دریاچه ارومیه نیز گفت: دانشگاه تبریز مرکز پایش تمامی طرح های مربوط به دریاچه ارومیه است در این ارتباط کاهش ۴۰ درصد مصرف آب از جمله طرح هایی است که ار سوی این دانشگاه به ستاد احیای دریاچه ارسال شده که در صورت تصویب اجرایی می شود.
همین گزارش حاکی است: در این نشست خبرى همچنین هیات رییسه دانشگاه تبریز به برخی دیگر سوالات جمعی از اصحاب رسانه استان پاسخ دادند.

 

 

 


۱ رای

نظر شما :