اولین دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تغذیه دام دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد

۲۶ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۲:۰۰ کد : ۵۸۳ رویدادها و اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۲۰۴۱اولین دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تغذیه دام دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر وابسته به دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، رویه محمدی معروفی  با دفاع از رساله خود تحت عنوان « تأثیر پودر سیر، زغال اخته و مخلوط اسانس  گیاهی بر عملکرد، کیفیت تخم مرغ  و پارامترهای خونی در مرغ تخم گذار» با راهنمایی دکتر ذبیح اله نعمتی، استایار  این دانشکده و با کسب درجه عالی موفق به پایان تحصیلات خود در این رشته در مقطع کارشناسی ارشد شد.
بر پایه همین گزارش در این تحقیق علمی، تاثیر افزودنی های گیاهی بر عملکرد مرغ های تخمگذار صنعتی سویه لوهمن لایت و همچنین کیفیت تخم مرغ تولیدی مورد مطالعه قرار گرفته است.
 محمدی با اشاره به اینکه طی چند دهه گذشته، تولید مرغ های تخم گذار تجاری به طور قابل ملاحظه ای بهبود یافته و به دنبال آن نیاز های متابولیکی آنها نیز افزایش یافته است، گفت: از طرف دیگر محققین به دلیل ظهور مقاومت طبیعی به آنتی بیوتیک ها و ممنوعیت مصرف آنها در راستای تولید غذای سالم در پی یافتن جایگزین  مناسب آنتی بیوتیک ها هستند، بنابراین اتخاذ استراتژی های تغذیه ای مناسب برای غلبه بر مشکلات صنعت طیور لازم و ضروری است و برای این منظور می توان از مواد افزودنی فایتوژنیک که شامل بخش های مختلف گیاهان دارویی، عصاره و اسانس های آنها می باشد در تغذیه طیور بهره جست.
وی با بیان اینکه استفاده از مکمل های سیر و زغال اخته تأثیر مثبتی بر عملکرد و کیفیت تخم مرغ‌ها داشت، متذکر شد: نتیجه این آزمایش نشان می‌دهد که استفاده از مکمل سیر و زغال اخته در جیره غذایی مرغ های تخم گذار نه تنها وزن تخم مرغ  و کیفیت تخم مرغ‌ها را بهبود می‌بخشد، بلکه سبب کاهش کلسترول زرده تخم مرغ هم می‌شود.
بر اساس همین گزارش، دکتر مقصود بشارتی و دکتر امیر کریمی، استادیاران دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر مشاورۀ این پایان نامه و دکتر عین اله عبدی عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر نیز داوری آن را بر عهده داشتند.
گروه علوم دامی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهرکه از سال 1391 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی نموده و از سال 1392نیز در مقطع کارشاسی ارشد در گرایش تغذیه دام دانشجوپذیرش نموده است دارای 6 نفر هیات علمی در رشته علوم دامی است و در حال حاضر نیز در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم دامی در سه گرایش تخصصی تغذیه دام، فیزیولوژی دام و ژنتیک و اصلاح دام، همچنین در مقطع کارشناسی رشته علوم و صنایع غذایی- علوم جنگل داری و گیاهان دارویی مشغول تربیت دانشجو است.( ۲ )

نظر شما :