اولین کنگره دوسالانه تازه های روانشناسی و علوم رفتاری در دانشگاه تبریز آغاز بکار کرد

۱۶ مهر ۱۳۹۸ | ۱۳:۵۰ کد : ۱۰۳۶۱ اخبار
تعداد بازدید:۸۱۴

اولین کنگره دوسالانه تازه های روانشناسی و علوم رفتاری صبح امروز با حضور اساتید، محققان، دانشجویان و فعالان این حوزه به میزبانی دانشگاه تبریز آغاز بکار کرد.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر میر رضا مجیدی رئیس دانشگاه تبریز در آیین آغاز بکار این همایش ضمن تقدیر از عوامل و دست اندرکاران برگزاری این کنگره، در ادامه با معرفی اجمالی از ظرفیت های این دانشگاه گفت: این دانشگاه بعد از دانشگاه تهران دومین دانشگاه قدیمی کشور است که در حال حاضر به خاطر داشتن 21 دانشکده، بیش از 10 مرکز پژوهشی، قطب علمی، 800 نفر عضو هیات علمی، بیش از 24 هزار دانشجو و آزمایشگاه های مجهز به عنوان یکی از دانشگاه های سطح یک، جامع و برتر کشور است.

وی با تاکید بر اینکه حرکت به سوی مرزهای دانش و قرار گرفتن در جمع دانشگاه های برتر دنیا از جمله راهبردهای کلان دانشگاه تبریز است، تصریح کرد: در همین ارتباط نزدیک 180 تفاهم نامه همکاری مشترک با دیگر دانشگاه های خارجی منعقد شده که از این تعداد حدود 60 مورد با دانشگاه های کشور ترکیه بوده است.

رئیس دانشگاه تبریز همچنین با تاکید بر اینکه شهر تبریز به عنوان مهد علم، ادب و دانش کشورمان مطرح بوده، به طوریکه حدود800 سال پیش در این خطه دانشگاه جامع و کارآفرینی به نام ربع رشیدی وجود داشت که به چندین زبان زنده دنیا تدریس و آموزش داده می شد، خاطر نشان کرد: در همین راستا دانشگاه تبریز به تاسی و در امتداد این دانشگاه بوجود آمده و در طول فعالیت خود و در سال های اخیر در بسیاری از حوزه ها پیشگام بوده و هم اکنون نیز به جهت همجواری با دانشگاه های بزرگ کشورهای منطقه، به عنوان بزرگترین مرکز علمی غرب و شمال غرب کشور، عهده دار بخش بزرگی از مسئولیت تولید علم و فناوری و رقابت در عرصه های بین المللی است.  

به گفته وی دانشگاهیان این دانشگاه همچون دیگر اقشار مختلف شهر تبریز در خط مقدم بوده و جزو اولین ها بودند و از این رو هیچ دانشگاهی به این اندازه در جنگ نقش نداشته است که نمونه بارز این امر پشتیبانی و حضور در 8 سال دفاع مقدس است که به خاطر شهادت 22 تن از دانشجویان، دانشگاه تبریز در بین دانشگاه های کشور به عنوان مشهدالشهدای دانشگاه‌های کشور مطرح است.

دکتر مجیدی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اهمیت برگزاری چنین همایش های جهت رصد و کنکاش برخی آسیب های اجتماعی و روانی در جامعه گفت: باید از ظرفیت های علمی و آموزشی دانشگاه ها و به خصوص اساتید و محققان گروه های روانشناسی، علوم رفتاری و تربیتی برای کاهش و مقابله با آسیب‌های اجتماعی استفاده شود.

 وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر کلید پیشرفت هر کشور و ملتی تولید علم و دانش بر اساس نیاز روز آن جامعه است، تصریح کرد: امروزه در دانشگاه های کشورمان پتانسیل های فراوانی در بخش های مختلف وجود دارد که باید از این ظرفیت ها برای شکوفایی همه جانبه این کشور استفاده کرد و امید و اعتماد در جامعه را نهادینه کرد که در این خصوص نقش دانشگاهیان بسیار حیاتی است.

رئیس دانشگاه تبریز اضافه کرد: امروزه جامعه به تخصص، دانش و علم دانشگاه ها نیاز دارد و بر این اساس دانشگاه ها با ارایه راهکارهای علمی و کاربردی می تواند در شناخت، درمان و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی پیشگام سایر نهادها و دستگاه ها عمل نماید.

به گفته وی همانطوری که تحریمها فرصتی برای توسعه سایر بخش های جامعه تبدیل شده، وجود آسیب‌های اجتماعی نیز باید به فرصتی برای ارائه راهکار برای کاهش، پیشگیری و درمان بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی توسط دانشگاه‌ها تبدیل شود.

وی تاکید کرد: امروزه در جوامع بشری با وجود پیشرفت های تولید علم و فناوری در علوم مختلف باز هم، مشکلات و آسیب های فکری و روحی گریبانگیر انسان ها است و از این رو دانشگاهیان و در راس آنها اساتید روانشناسی، علوم رفتاری و تربیتی با ارایه راهکارها می توانند نقش تعیین کننده ای در این راستا داشته باشند.

منصور بیرامی رئیس دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه تبریز نیز در این کنگره در سخنانی هدف از برگزاری آن را سبب شناسی، تشخیص و درمان اختلالات و آسیب‌های روانی، رفتاری، اجتماعی و فردی عنوان کرد و افزود: برگزاری این کنگره با موضوع جدید برای اولین بار در این دانشکده نشان از ظرفیت بالای این دانشکده است که امیدواریم در سال های آینده با تدوین برنامه های جدید در سطح بین المللی در این دانشگاه برگزار شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه امروزه متاسفانه آسیب های اجتماعی و روانی در جامعه رو به افزایش بوده، یادآور شد: برای شناخت، پیشگیری و درمان این آسیب ها جامعه به کمک محققان و مختصصان دانشگاه ها نیاز دارد و بر این اساس ضروری است کارهای پژوهشی، رساله و پایان‌ نامه‌ها در دانشگاهیان برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی بکار گرفته شود و مشکل و دردی از جامعه را حل نماید و در قفسه های کتابخانه ها خاک نخورند.

دکتر محمد علیلو دبیر علمی اولین کنگره دوسالانه تازه های روانشناسی و علوم رفتاری در دانشگاه تبریز هم در آیین آغاز بکار  این کنگره با تاکید بر اینکه جای خالی برگزاری چنین کنگرهای با وجود داشتن ظرفیت های فراوان در سه گروه روانشناسی، علوم تربیتی و علم اطلاعات شناسی در دانشگاه تبریز احساس میشد، اظهار داشت: برگزاری این کنگره به میزبانی این دانشگاه از حدود هشت ماه قبل آغاز و در این ارتباط نیز تلاش‌ها برای برگزاری دومین دوره از کنگره دو سالانه تازه‌های روانشناسی و علوم رفتاری در سطح بینالمللی است و اقدامات مربوط به این دوره نیز طی شش ماه آتی آغاز میشود.

این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز در خصوص روند و تعداد مقالات رسیده به این کنگره نیز افزود: حدود 700 مقاله به دبیرخانه این کنگره رسیده بود که از این تعداد 500 مقاله انتخاب شده است.

به گفته وی از این تعداد مقالات پذیرفته شده 323 مقاله پذیرفته نهایی شده که از این تعداد 46 مقاله در قالب سخنرانی و بقیه مقالات نیز به صورت منتخب چاپ برای مجله و بقیه نیز به صورت متن کامل در مجموعه مقالات کنگره در نظر گرفته شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه بعد از برپایی این کنگره در سال های آینده نیز تدابیری اندیشه خواهد شد که این کنگره به صورت بین المللی برگزار خواهد شد، اضافه کرد: همچنین مقالات منتخب در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ثبت و نمایه سازی خواهند شد.

این استاد دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود همچنین با اشاره به اهداف این کنگره اظهار داشت: اولین کنگره دوسالانه تازه های روانشناسی و علوم رفتاری بیشتر با هدف بحث و تبادل نظر در خصوص تازه ترین یافته ها و موضوعات روانشناسی و علوم رفتاری برگزار خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به محورهای موضوعی این کنگره افزود: روانشناسی و فن آوریهای نوین (فضای مجازی و...)، تازه های علوم شناختی، تازه های روانسنجی و ارزیابی بالینی، روانشناسی سلامت، روانشناسی بالینی، روانشناسی تربیتی و مدرسه، روانشناسی دین و معنویت و آسیب شناسی روانی از جمله محورهای آن است.

دبیر علمی اولین کنگره دوسالانه تازه های روانشناسی و علوم رفتاری در دانشگاه تبریز اضافه کرد: روانشناسی اجتماعی و فرهنگی، مشاوره و خانواده درمانی، اعتیاد (سبب شناسی و مداخلات درمانی)، آسیب های روانشناختی نو پدید، روانشناسی تحول و اختلالات دوره تحول، روانشناسی صنعتی و سازمانی، روانشناسی و ادبیات، روانشناسی و فلسفه و ... از دیگر محورهای اصلی این کنگره است.

بر پایه همین گزارش؛ اولین کنگره دوسالانه تازه های روانشناسی و علوم رفتاری  هم اکنون به میزبانی دانشگاه تبریز درحال برگزاری است و تا فردا هم ادامه دارد.

 


( ۵ )

نظر شما :